Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Wielu rodziców nie stać na drogie podręczniki. Sprzedaż na raty rozwiąże problem?

Anna Mizera-Nowicka
Nie wszystkie dzieci mogą kupić używane podręczniki. Dzieci z obecnych klas IV szkół podstawowych muszą korzystać z nowych książek z uwagi na zmianę podstawy programowej
Nie wszystkie dzieci mogą kupić używane podręczniki. Dzieci z obecnych klas IV szkół podstawowych muszą korzystać z nowych książek z uwagi na zmianę podstawy programowej Archiwum PP
W wielu pomorskich szkołach po 15 czerwca nauczyciele zaczną podawać listy podręczników, jakie będą obowiązywały w przyszłym roku szkolnym. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne właśnie wprowadziły możliwość kupowania ich na raty.

- To pierwsze tego typu rozwiązanie na krajowym rynku wydawnictw edukacyjnych - chwalą się pracownicy WSiP. Podkreślają też, że w ten sposób chcą pomóc rodzinom, które we wrześniu muszą wydawać setki złotych nie tylko na książki, ale i na przybory szkolne.

O okrzyki radości w środowisku oświatowym jest jednak trudno. Członkowie gdańskiej Sekcji Oświaty w Solidarności uważają, że fakt, iż rodziny muszą się zadłużać, by posłać dziecko do szkoły, jest co najmniej niepokojący.

Raty wprowadzamy z myślą o ubogich rodzinach

Jarosław Matuszewski
rzecznik prasowy Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych:

Historia dyskusji na temat problemów wielu rodzin z zakupieniem podręczników szkolnych jest długa. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne wychodzą więc naprzeciw potrzebom wielu rodzin i wprowadzają możliwość kupowania podręczników na raty.

Aby skorzystać z tej możliwości, trzeba jednak spełnić trzy warunki. Po pierwsze, zakupu na raty można dokonać tylko i wyłącznie za pośrednictwem księgarni internetowej sklep.wsip.pl. Po drugie, wartość zamówienia musi wynieść minimalnie 100 zł. Po trzecie, należy wybrać system ratalny dogodny dla siebie. Płatność można rozłożyć na okres od 3 do 11 miesięcy. Jeśli ktoś zdecyduje się, by zakupy rozłożyć na sześć rat, to koszty odsetek od tych rat ponoszą WSiP. W innym wypadku za odsetki trzeba zapłacić samemu.

Warto też przypomnieć, że dla rodzin problemem nie jest cena pojedynczego podręcznika, ale zobowiązanie do kupienia ich kilkunastu. Poza tym dla wydawnictwa zysk ze sprzedaży podręcznika jest nieporównanie niższy niż zysk innego wydawnictwa, które wydaje np. powieść kryminalną. Podręcznik na rok nauki kosztuje mniej niż nowo wydany kryminał. W kryminale nie ma zaś żadnych mapek czy wykresów.

Byle nie wpaść w kolejną pułapkę zadłużenia

Wojciech Książek
przewodniczący Sekcji Oświaty w gdańskiej Solidarności:

Samą inicjatywę Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych pewnie trzeba pochwalić, bo w pewien sposób wychodzi ona naprzeciw potrzebom rodzin. Na pewno całkowicie nie rozwiązuje ich problemu, ale daje chociaż pewną alternatywę.

Mnie jednak ta informacja przede wszystkim smuci i zmusza do przykrych refleksji. Rozwiązanie WSiP bardzo wyraźnie pokazuje bowiem smutną, absurdalną prawdę, że w Polsce bezpłatna edukacja to fikcja.

To uzmysławia, że łamie się u nas konstytucyjne obowiązki. Z jednej strony mówi się, że szkoła do ukończenia 18 roku życia jest obligatoryjna, a z drugiej każe za nią płacić. To bardzo dramatyczna sytuacja.

Trzeba też pamiętać, że obecnie wiele, szczególnie młodych małżeństw i rodziców boryka się z różnego rodzaju zobowiązaniami finansowymi - poczynając od kupowania mieszkania na kredyt, po inne, mniejszej skali zakupy. A pułapki zadłużenia są niebezpieczne. Boję się, by kupowanie podręczników na raty nie było dla niektórych kolejnym rozwiązaniem, które raczej pogłębi niż rozwiąże ich problemy finansowe.

Wsparcie państwa, w postaci programów typu "Wyprawka szkolna", jest zdecydowanie zbyt małe. Konieczne są inne rozwiązania systemowe.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki