Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze. W szkołach panuje epidemia dysleksji?

Anna Mizera-Nowicka
Ponad 23 tysiące uczniów  na Pomorzu napisało w środę część humanistyczną egzaminu gimnazjalnego. Wielu wcześniej zdobyło zaświadczenie o dysleksji rozwojowej, dzięki którym na rozwiązywanie arkuszy z polskiego oraz historii i WOS-u mieli łącznie o ponad godzinę więcej.
Ponad 23 tysiące uczniów na Pomorzu napisało w środę część humanistyczną egzaminu gimnazjalnego. Wielu wcześniej zdobyło zaświadczenie o dysleksji rozwojowej, dzięki którym na rozwiązywanie arkuszy z polskiego oraz historii i WOS-u mieli łącznie o ponad godzinę więcej. T.Bołt
Orzeczenie o dysleksji pozwala uczniowi dłużej pracować nad arkuszem zadań testowych. Na Pomorzu są szkoły, w których z tego typu uprawnień korzysta co czwarty uczeń. Jak podaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna, w Gdańsku w 2013 aż 18 proc. 6-klasistów posiadało zaświadczenie o dysleksji. Gdy doda się do tego gimnazjalistów i maturzystów - liczba dochodzi do prawie 30 procent!

Ponad 23 tysiące uczniów na Pomorzu napisało wczoraj część humanistyczną egzaminu gimnazjalnego. Wielu wcześniej zdobyło zaświadczenie o dysleksji rozwojowej, dzięki którym na rozwiązywanie arkuszy z polskiego oraz historii i WOS-u mieli łącznie o ponad godzinę więcej czasu.

W gimnazjum przy Zespole Szkół w Chmielnie do egzaminu przystępuje 48 uczniów, siedmioro ma orzeczenie o dysleksji. W całej szkole jest łącznie 159 uczniów, w tym 25 z orzeczeniem.

- W mojej poprzedniej klasie na ok. 30 uczniów 16 czy 17 miało stwierdzoną dysleksję. Dziś na 32 osoby 10 ma takie orzeczenie - mówi natomiast Małgorzata Zauliczna, nauczyciel i pedagog w Gimnazjum nr 29 w Gdańsku. - Ale jest też jedna klasa, gdzie nikt nie ma orzeczenia.

Czytaj komentarz: Dysleksja czy lenistwo? [KOMENTARZ]

Niemała grupa dyslektyków egzaminy pisze również w Gimnazjum nr 1 w Gdyni. - Na 160 uczniów ok. 30 ma stwierdzoną dysleksję. Tak jest od lat - mówi dyrektor Ewa Wołowska. - Nie zauważyłam, aby uczniowie specjalnie zgłaszali się do poradni, aby zdobyć zaświadczenia uprawniające ich do dłuższego czasu na egzaminie. Jednak większość z tych, którzy takie zaświadczenia przynoszą, ma je już od podstawówki.

- To rodzice zabiegają, by ich dzieci dostały takie zaświadczenie - mówi nieoficjalnie nauczycielka polskiego w jednej z gdańskich szkół ponadgimnazjalnych. - Byłam świadkiem sytuacji, że orzeczenia dostawali uczniowie bez dysfunkcji. Ich rodzice uznali, że na pewno im to nie zaszkodzi, a przynajmniej da dłuższy czas na rozwiązywanie testów.
W poradniach psychologiczno-pedagogicznych na Pomorzu przyznają, że grupa dzieci z tym problemem rośnie, chociaż od kilku lat zdobycie zaświadczenia nie jest proste.

- Mimo to widoczna jest tendencja wzrostowa. Wynika to w dużej mierze ze zmiany stylu życia - mówi Bernadeta Grunwald, dyrektor poradni w Starogardzie Gd. - Dziecko, aby się rozwijać, musi biegać, malować, śpiewać, uczyć się wierszy. Tymczasem dzieci coraz więcej spędzają czasu w domu, przed komputerem, zamiast grać w piłkę czy się bawić.
Alarmujące statystyki przedstawia też Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku. Od 2010 r. wśród 6-klasistów grupa dyslektyków stale rośnie. W 2013 r. stanowili oni blisko 18 proc. uczniów. Ich zaświadczenia będą ważne również za kilka lat, podczas egzaminów gimnazjalnych czy maturalnych.

Według danych OKE - najwięcej uczniów z orzeczeniami mieszka w powiecie malborskim oraz w Gdańsku i Gdyni (rok temu stanowili prawie 30 proc.). Najmniej - w starogardzkim, słupskim i człuchowskim - niespełna 10 proc. Skąd taka rozbieżność?
- W małych miejscowościach mniej uczniów trafia na badania do poradni. W nie tak licznych klasach nauczyciele są w stanie pomóc uczniom z trudnościami - mówi dr Urszula Sajewicz- Radtke, psycholog w SWPS i Specjalistycznej PPP "Tęcza" w Gdańsku.

(mj, JS, j.s. md, boy, acca)

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki