Pomorze. Ultrasonografia z kontrastem może zastąpić...

  Pomorze. Ultrasonografia z kontrastem może zastąpić tomografię

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Dr Mariusz Kujawa podczas badania USG z kontrastem

  Dr Mariusz Kujawa podczas badania USG z kontrastem ©Przemek Świderski

  Na Pomorzu dostępne są już badania ultrasonograficzne z kontrastem. Pozwala ono dokładnie zdiagnozować pacjentów uczulonych na kontrasty stosowane w tomografii lub rezonansie lub źle znoszących zamknięcie w małej przestrzeni, jak i wszystkich innych. W wielu zastosowaniach badanie to dorównuje tomografii komputerowej, a niekiedy ją przewyższa.
  Dr Mariusz Kujawa podczas badania USG z kontrastem

  Dr Mariusz Kujawa podczas badania USG z kontrastem ©Przemek Świderski

  - Wprowadzenie dożylnych kontrastów do ultrasonografii to prawdziwy przełom - twierdzi dr n. med. Mariusz Kujawa z Centrum USG Diagnoson w Gdańsku. - Obecnie jest to najbardziej zaawansowana technika badań.

  Podstawowym wskazaniem do wykonania badania ultrasonograficznego z kontrastem dożylnym jest wstępna diagnostyka zmian ogniskowych, szczególnie guzów wątroby, trzustki, torbieli złożonych nerek. Kolejnym wskazaniem jest niejednoznaczny wynik badania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

  - Kontrasty stosowane do badań USG są bardzo bezpieczne - zapewnia dr Kujawa. Reakcje alergiczne po ich zastosowaniu występują niezmiernie rzadko. Ogólnie dostępne dane wskazują, że ich częstość jest podobna, jak po stosowaniu kontrastów w rezonansie magnetycznym i wielokrotnie mniejsza niż po kontrastach używanych w tomografii komputerowej.

  Kontrasty do USG składają się z mikropęcherzyków neutralnego gazu o średnicy zbliżonej do czerwonej krwinki. Dzięki temu przechodzą nawet przez najmniejsze naczynia krwionośne. Pęcherzyki silnie wzmacniają sygnał ultradźwiękowy pozwalając na dokładną ocenę unaczynienia, co jest wykorzystywane do różnicowania guzów. Po badaniu gaz obecny w pęcherzykach wydalany jest przez płuca. Dzięki temu nie działa on toksycznie na nerki czy wątrobę i w przeciwieństwie do kontrastów radiologicznych może być używany u pacjentów z niewydolnością tych narządów. Najczęściej badaniu poddaje się zmiany w wątrobie, nerkach, trzustce, piersi, tarczycy, śliniankach i jądrach oraz naczyniach krwionośnych. W wielu zastosowaniach badanie to dorównuje tomografii komputerowej, a niekiedy ją przewyższa. Oczywiście, aby w pełni wykorzystać potencjał tego badania, potrzebna jest wiedza na temat jego możliwości, wskazań do jego wykonania oraz ograniczeń. Również pacjenci z zaburzeniami funkcji tarczycy mogą mieć wykonywane USG z kontrastem. Na bezpieczeństwo tej techniki wpływa również to, że nie wykorzystuje ona promieniowania rentgenowskiego.

  Przygotowanie do badania nie różni się od przygotowania do standardowego USG jamy brzusznej z tą małą różnicą, że nie jest wymagane wypełnienie pęcherza. Tak więc należy być na czczo przez sześć godzin, unikać potraw wzdymających i napojów gazowanych dobę przed badaniem. Jeżeli oceniany jest narząd położony poza jamą brzuszną, nie jest potrzebne przygotowanie.

  Na badanie należy zgłosić się z całą posiadaną dokumentacją medyczną.

  Wykonywanie USG z kontrastem w codziennej praktyce rozpoczęli dr hab. Wojciech Kosiak i dr n. med. Mariusz Kujawa specjaliści Centrum USG Diagnoson w Gdańsku. Do tej pory badania takie były wykonywane tylko w pojedynczych ośrodkach akademickich w formie badań naukowych, a dostęp do nich był bardzo ograniczony. Za duży sukces należy uznać również to, że Gdańsk jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie badania tego typu wykonywane są u dzieci. Już kilka lat temu w Pracowni Diagnostyki Ultrasonograficznej i Biopsyjnej przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUMed pod kierownictwem dr. hab. Wojciecha Kosiaka rozpoczęto trwający do dziś projekt naukowy polegający na wykorzystaniu ultrasonograficznych środków kontrastujących u dzieci z chorobami nowotworowymi.


  j.gromadzka@prasa.gda.pl

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 26 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »