Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze. Ultrasonografia z kontrastem może zastąpić tomografię

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Dr Mariusz Kujawa  podczas badania USG z kontrastem
Dr Mariusz Kujawa podczas badania USG z kontrastem Przemek Świderski
Na Pomorzu dostępne są już badania ultrasonograficzne z kontrastem. Pozwala ono dokładnie zdiagnozować pacjentów uczulonych na kontrasty stosowane w tomografii lub rezonansie lub źle znoszących zamknięcie w małej przestrzeni, jak i wszystkich innych. W wielu zastosowaniach badanie to dorównuje tomografii komputerowej, a niekiedy ją przewyższa.

- Wprowadzenie dożylnych kontrastów do ultrasonografii to prawdziwy przełom - twierdzi dr n. med. Mariusz Kujawa z Centrum USG Diagnoson w Gdańsku. - Obecnie jest to najbardziej zaawansowana technika badań.

Podstawowym wskazaniem do wykonania badania ultrasonograficznego z kontrastem dożylnym jest wstępna diagnostyka zmian ogniskowych, szczególnie guzów wątroby, trzustki, torbieli złożonych nerek. Kolejnym wskazaniem jest niejednoznaczny wynik badania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

- Kontrasty stosowane do badań USG są bardzo bezpieczne - zapewnia dr Kujawa. Reakcje alergiczne po ich zastosowaniu występują niezmiernie rzadko. Ogólnie dostępne dane wskazują, że ich częstość jest podobna, jak po stosowaniu kontrastów w rezonansie magnetycznym i wielokrotnie mniejsza niż po kontrastach używanych w tomografii komputerowej.

Kontrasty do USG składają się z mikropęcherzyków neutralnego gazu o średnicy zbliżonej do czerwonej krwinki. Dzięki temu przechodzą nawet przez najmniejsze naczynia krwionośne. Pęcherzyki silnie wzmacniają sygnał ultradźwiękowy pozwalając na dokładną ocenę unaczynienia, co jest wykorzystywane do różnicowania guzów. Po badaniu gaz obecny w pęcherzykach wydalany jest przez płuca. Dzięki temu nie działa on toksycznie na nerki czy wątrobę i w przeciwieństwie do kontrastów radiologicznych może być używany u pacjentów z niewydolnością tych narządów. Najczęściej badaniu poddaje się zmiany w wątrobie, nerkach, trzustce, piersi, tarczycy, śliniankach i jądrach oraz naczyniach krwionośnych. W wielu zastosowaniach badanie to dorównuje tomografii komputerowej, a niekiedy ją przewyższa. Oczywiście, aby w pełni wykorzystać potencjał tego badania, potrzebna jest wiedza na temat jego możliwości, wskazań do jego wykonania oraz ograniczeń. Również pacjenci z zaburzeniami funkcji tarczycy mogą mieć wykonywane USG z kontrastem. Na bezpieczeństwo tej techniki wpływa również to, że nie wykorzystuje ona promieniowania rentgenowskiego.

Przygotowanie do badania nie różni się od przygotowania do standardowego USG jamy brzusznej z tą małą różnicą, że nie jest wymagane wypełnienie pęcherza. Tak więc należy być na czczo przez sześć godzin, unikać potraw wzdymających i napojów gazowanych dobę przed badaniem. Jeżeli oceniany jest narząd położony poza jamą brzuszną, nie jest potrzebne przygotowanie.

Na badanie należy zgłosić się z całą posiadaną dokumentacją medyczną.

Wykonywanie USG z kontrastem w codziennej praktyce rozpoczęli dr hab. Wojciech Kosiak i dr n. med. Mariusz Kujawa specjaliści Centrum USG Diagnoson w Gdańsku. Do tej pory badania takie były wykonywane tylko w pojedynczych ośrodkach akademickich w formie badań naukowych, a dostęp do nich był bardzo ograniczony. Za duży sukces należy uznać również to, że Gdańsk jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie badania tego typu wykonywane są u dzieci. Już kilka lat temu w Pracowni Diagnostyki Ultrasonograficznej i Biopsyjnej przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUMed pod kierownictwem dr. hab. Wojciecha Kosiaka rozpoczęto trwający do dziś projekt naukowy polegający na wykorzystaniu ultrasonograficznych środków kontrastujących u dzieci z chorobami nowotworowymi.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki