Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Tysiące naszych dokumentów osobistych straci ważność 1 stycznia 2013

Szymon Zięba
Od kilku lat wymiana dokumentów na nowe odbywa się bezpłatnie
Od kilku lat wymiana dokumentów na nowe odbywa się bezpłatnie J. Zairek
Tysiące dowodów osobistych należących do mieszkańców Pomorza już niedługo straci ważność. Wraz z upływem ostatniego dnia 2012 roku wszyscy ci, którzy dokument wyrobili dekadę temu, powinni się zgłosić do właściwych urzędów miejskich po jego nową wersję.

Według informacji płynących z trójmiejskich urzędów, w Gdańsku do wymiany w tym roku kwalifikowało się aż 16 tys. dowodów osobistych. Liczba mieszkańców Gdyni, którzy powinni zadbać o wymianę dokumentów na nowe, oscylowała w okolicach 9 tys. (spośród których aż 4 tys. osób nie wymieniło do tej pory dowodów książeczkowych!). W Sopocie natomiast z Nowym Rokiem ważność straci niemal 3 tys. dowodów.

- Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami prawnymi, dowód osobisty jest ważny 10 lat od daty wydania go w przypadku osób, które ukończyły 18 rok życia - wyjaśnia Dariusz Wołodźko z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Od tej reguły są jednak wyjątki. Jak bowiem dodaje rzecznik - posiadacze dowodów, którzy ukończyli 65 lat, po złożeniu odpowiedniego wniosku o wydanie dowodu osobistego na czas nieokreślony mogą się posługiwać dokumentem bez obaw o utratę jego ważności w przyszłości.

Jak podkreślają urzędnicy, brak ważnego dokumentu tożsamości może przysporzyć nie lada problemów. W świetle obowiązujących od kilku lat przepisów, wszyscy spóźnialscy, którzy na czas nie wymienią dokumentów tożsamości, mogą zostać ukarani grzywną do 5 tys. zł, a nawet karą ograniczenia wolności do jednego miesiąca. Takie sankcje przewidują bowiem regulacje zawarte w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych w stosunku do osób, które się uchylają od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego. Z tego powodu jak najszybciej warto sprawdzić termin ważności, określony na każdym z dowodów osobistych.

- W przypadku zbliżającej się utraty ważności dokumentu wniosek o nowy dowód osobisty najbezpieczniej jest złożyć na 30 dni przed upływem terminu - podkreśla Dariusz Wołodźko i jak dodaje - wtedy można mieć pewność, że nowy dowód otrzymamy na czas. A o przestrzeganie terminów lepiej dbać. W przypadku ich niedochowania w ciągu trzech miesięcy od dnia, w którym powinno się wymienić dowód osobisty, dokument zostaje unieważniony z urzędu. I choć - jak zaznaczają przedstawiciele trójmiejskich urzędów miejskich - ich pracownicy starają się iść na rękę spóźnialskim - informacja o utracie ważności dokumentu potwierdzającego tożsamość automatycznie odznaczana jest w ogólnokrajowej ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych. Z takiej bazy danych, związanej z Departamentem Spraw Obywatelskich, mogą korzystać m.in. banki, policja, Straż Graniczna czy urzędy skarbowe.

Co zatem należy zrobić, kiedy dokument potwierdzający tożsamość straci ważność?
Wystarczy wystosować odpowiedni wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego do urzędu miejskiego. Cała procedura wymiany dokumentów od kilku lat odbywa się bezpłatnie.

Skomentuj: Uważasz, że wymiana dowodów osobistych co 10 lat jest potrzebna?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki