Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Tylko sześć obiektów nadmorskich z Błękitną Flagą

Kazimierz Netka
Koliba w Sopocie - kąpielisko, które znowu uhonorowane zostało Błękitną Flagą
Koliba w Sopocie - kąpielisko, które znowu uhonorowane zostało Błękitną Flagą Grzegorz Mehring
Sześć pomorskich obiektów nadmorskich będzie miało w tym roku prawo oznakować się Błękitnymi Flagami. Taki jest werdykt jury, badającego m.in. czystość, udogodnienia i bezpieczeństwo.

W Pomorskiem Błękitne Flagi zdobyły kąpieliska: Koliba w Sopocie, Stogi w Gdańsku, Molo Gdańsk Brzeźno, a także Plaża Wschodnia w Ustce. Flagi te dostały też mariny w Gdyni oraz w Gdańsku - wynika z informacji, jakie uzyskaliśmy do Jarosława Szczygła, koordynatora krajowego Programu Błękitna Flaga w Polsce.

W województwie zachodniopomorskim Błękitne Flagi zdobyło 11 obiektów. Razem więc - 17. To niewiele, jak na polskie wybrzeże Bałtyku. - Z roku na rok tych odznaczeń przybywa - mówi Szczygieł. - W 2008 roku, gdy zaczynaliśmy wdrażać ten program, Błękitne Flagi przyznano trzem obiektom.

Gdynia chce, by na plaże wróciła Błękitna Flaga

Dlaczego tak niewiele jest wyróżnionych kąpielisk i przystani żeglarskich? Bo kryteria są dość trudne do spełnienia. Po pierwsze, jakość wody w kąpielisku musi być znakomita i spełniać wymogi bardziej restrykcyjne niż obowiązujące według polskich przepisów.

Błękitne Flagi przyznaje się na podstawie wyników badań m.in. sanepidu z ubiegłego roku, ale jeżeli jakość wody w bieżącym się pogorszy, Flaga może być odebrana. To się jeszcze nie zdarzyło, ale bywały przypadki, że na jakiś czas zdejmowano Flagi (umieszcza się ją na głównym maszcie kąpieliska lub mariny) w razie pogorszenia się warunków sanitarnych.

Spełnienie wymagań sanitarnych to za mało, by zdobyć Blue Flag. Właściciel lub administrator ubiegający się o wspomniane wyróżnienie musi udowodnić, że zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom i należycie dba o środowisko naturalne. Powinien prowadzić działalność edukacyjną wśród wypoczywających. Obiekty do konkursu zgłaszają najczęściej właściciele lub administratorzy.

Błękitne flagi dla marin w Gdyni i Gdańsku

Idea Błękitnej Flagi narodziła się we Francji, gdy w 1985 roku przyznano certyfikaty kąpieliskom na Lazurowym Wybrzeżu. Potem pomysł ten uzyskał rangę międzynarodową i stał się programem Blue Flag (www.blueflag.org). Prowadzony jest teraz przez Foundation for Environmental Education (FEE) z Danii Przedstawicielem FEE w Polsce jest Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, zaś koordynatorem programu Blue Flag w Polsce - spółka ISO - TECH.

Wyróżnienie Blue Flag na sezon 2011 przyznano 17 obiektom nad polskim Bałtykiem.

U naszych sąsiadów, w województwie zachodniopomorskim, Błękitnymi Flagami wyróżniono na 2011 rok kąpieliska: Centrum Uznam w Świnoujściu, Pobierowo, Pustkowo, Pogorzelica, Niechorze, Trzęsacz, Mrzeżyno, Plaża Zachodnia w Kołobrzegu, Nadbrzeżna w Ustroniu Morskim. Błękitne Flagi uzyskały też mariny: Camping Marina PTTK w Szczecinie oraz Basen Północny w Świnoujściu.

Na całym świecie w bieżącym roku prawo oznakowania się tym symbolem przyznano około 3,5 tys. nadmorskim obiektom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki