Pomorze: Trzy prokuratury rejonowe mogą zostać zlikwidowane

Dorota Abramowicz
Do zmian dojdzie najwcześniej za rok
Do zmian dojdzie najwcześniej za rok K. Drozd
W Prokuraturze Generalnej powstała "czarna lista" 82 prokuratur, przeznaczonych do likwidacji w całej Polsce.

- Wśród 13 jednostek Apelacji Gdańskiej, obejmującej Pomorze i część ościennych województw, na liście pojawiły się prokuratury w Bytowie, Miastku i Człuchowie - informuje Robert Zasada z Rady Głównej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. - W przypadku Człuchowa obowiązki przejęłaby prokuratura w Chojnicach. Co do Bytowa i Miastka - trudno powiedzieć. Może Słupsk? Ale to oznacza podróże po prawie 60 kilometrów w jedną stronę.

Prokuratura Generalna chce zamknąć jednostki zatrudniające do pięciu osób oraz działające tam, gdzie nie ma sądów. - Istotny jest czynnik ekonomiczny, gdyż prokuratorzy rejonowi i ich zastępcy nie biorą udziału w postępowaniach - mówi Robert Zasada. - Trzeba jednak policzyć dodatkowe koszty. Prokurator, wezwany do wypadku ze skutkiem śmiertelnym czy do drobniejszego przestępstwa, będzie musiał poświęcić na to cały dzień. Będziemy też zwracać koszty podróży świadkom.

Z trzech wytypowanych do likwidacji prokuratur najtrudniejsze do obrony będzie Miastko.- Tworzyłem miastecką prokuraturę, byłem jej pierwszym szefem. Rozwiązanie to sprawdziło się - zapewnia Marek Buchwald, z-ca szefa Prokuratury Okręgowej w Słupsku. - Myślę, że jeszcze nic nie jest przesądzone. Bronimy małych jednostek. Ich zadaniem jest wyjście do lokalnej społeczności.

Pomorze: Sądy pracy po zmianach. Zlikwidowano wydziały w Chojnicach, Kościerzynie, Kwidzynie, Lęborku i Starogardzie Gdańskim

W Człuchowie pracuje pięć osób i budowany jest tam nowy budynek sądu i prokuratury. Wymiar sprawiedliwości poniósł już wymierne koszty. Śledczy liczą, że uda się uratować też prokuraturę w Bytowie.

- Bardziej prawdopodobne jest przyłączenie Miastka do Bytowa - twierdzi Ryszard Krzemianowski, szef Prokuratury Rejonowej w Bytowie. - Żyjemy w powiecie obszarowo dużym. W takiej sytuacji ważna jest odległość.

Likwidacja prokuratur rejonowych nie jest na rękę policji. Stróże prawa, za pośrednictwem ministra spraw wewnętrznych, chcą przekonać prokuratora generalnego do zmiany zdania.

- Pierwszy raz słyszę o takim pomyśle - mówi Dariusz Kłudka, komendant policji w Człuchowie. - Codziennie jeździmy do naszej prokuratury z pocztą, 1-2 razy w tygodniu poczta wożona jest też z naszych posterunków w terenie. Są terminy, których nie można przekroczyć! Jeśli coś się zdarzy w weekend, już w poniedziałek dokumenty trafiają do prokuratora. Jeśli sprawy miałaby przejąć prokuratura w Chojnicach, to łatwo przeliczyć - dodatkowe 40 kilometrów dziennie, przez 250 dni w roku. Jakie są koszty samego paliwa i ile czasu stracą na dojazdy funkcjonariusze? Nie wiem, na czym miałyby polegać te oszczędności. Zupełnie zaś sobie nie wyobrażam rozpatrywania spraw w trybie przyspieszonym przez sąd w Człuchowie. A prokurator będzie w tym czasie w Chojnicach?

Pomorze: Protest sędziów i prokuratorów przeciw "psuciu prawa"

- Prokurator ma czynny nadzór nad postępowaniem przygotowawczym, co wymaga wizyt i konsultacji. Proponowane zmiany utrudnią naszą pracę i przedłużą czas postępowania - ocenia Andrzej Borzyszkowski, komendant powiatowy policji w Bytowie.

Janusz Kaczmarek, były prokurator krajowy, z jednej strony rozumie konieczność szukania przez Prokuraturę Generalną oszczędności. - Wiem, że brak jest pieniędzy na prowadzenie postępowań przygotowawczych - mówi. - Jednak likwidacja prokuratur to ogromny krok do tyłu. Najbardziej odczują to zwykli obywatele, zmuszeni do dalekich podróży. Ponadto wieloletnie doświadczenie wskazuje, że małe jednostki są bardziej efektywne w ściganiu przestępców niż wielkie prokuratury.

Współpraca: MATEO, Stef
Z prokuratorem Ireneuszem Tomaszewskim, szefem Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, rozmawia Dorota Abramowicz

Które prokuratury w obszarze działania Apelacji Gdańskiej ostatecznie zostaną zlikwidowane?
Trudno mi na razie odpowiedzieć na to pytanie. Specjalny zespół z Prokuratury Generalnej wytypował do likwidacji jednostki zatrudniające nie więcej niż pięciu prokuratorów. Właśnie teraz z prokuratorem okręgowym w Słupsku jesteśmy w drodze na spotkanie w Prokuraturze Generalnej w tej sprawie. Przedstawimy informacje na temat Prokuratury Rejonowej w Miastku.

Czy uważa Pan, że likwidacja małych prokuratur jest słuszną decyzją?

Nie za bardzo czuję się do wyciągania generalnych wniosków. Nad tym zagadnieniem pracuje zespół pod kierownictwem zastępcy prokuratora generalnego Marka Jamrogowicza, który bierze pod uwagę wiele czynników, w tym opinie prokuratorów okręgowych i apelacyjnych.

Protest w pomorskich sądach
Na liście przekazanej mediom przez związki zawodowe pojawiły się między innymi prokuratury rejonowe w Miastku, Bytowie, Człuchowie. Sprawy trzeba będzie załatwiać kilkadziesiąt kilometrów dalej...
Nic mi nie wiadomo na temat likwidacji jednostek w Człuchowie i Bytowie. To właśnie Miastko miałoby być wchłonięte przez Bytów, gdzie zamiast pięciu będzie pracować siedmiu prokuratorów. Podkreślam, że jesteśmy na etapie wstępnej analizy informacji, którym się przygląda zespół z Prokuratury Generalnej.

Już teraz wiadomo, że policjanci nie są zachwyceni planowanymi zmianami.

Na pewno wszelkie decyzje zapadną po uzgodnieniach z policją i Ministerstwem Sprawiedliwości. Trzeba dobrze skorelować pracę sądów i prokuratur. To proces długofalowy i nie można spodziewać się zmian w najbliższych miesiącach.

Czyli kiedy?
Spodziewam się, że do zmian dojdzie najwcześniej za rok - półtora roku.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polihistor
Głosujcie na obecnie rządzących, oni wam to załatwią.
Już nie do prokuratury, ale do najbliższej skrzynki pocztowej (z której zresztą poczta nie będzie wybierana od 14:00 w piątek do 14:00 w poniedziałek) będziecie jeździć 60 km.
Pozdrawiam mile wszystkie lemingi :)
w
woy
również na linii : obywatel - prokurator.
Dodaj ogłoszenie