Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze. Trwają przygotowania do polskiej prezydencji

Kamila Grzenkowska, Jacek Skrobisz
Już za 164 dni Polska przejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Przygotowania do niej trwają kilka lat, a zaangażowane są w nie także pomorskie samorządy. Między innymi w Sopocie i Malborku odbywać się będzie wiele wydarzeń politycznych, kulturalnych, a nawet towarzyskich.

W Sopocie najwięcej spotkań ministerialnych i eksperckich zapowiadanych jest na lipiec. W tym miesiącu miasto będzie przeżywać też prawdziwy najazd artystów. Wydarzenia te koordynuje z ramienia Ministerstwa Kultury - Instytut Audiowizualny, a na sopockim poziomie - Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Spotkania z wysokimi urzędnikami europejskimi zaplanowano również na wrzesień, a do kilku dojdzie prawdopodobnie też w październiku. Wstępny plan dotyczący tego, kiedy i kogo z europejskich VIP-ów będzie gościł Sopot jest już gotowy, ale konkretów sopoccy urzędnicy na razie ujawniać nie mogą.
- Większość spotkań odbywać się będzie w Domu Zdrojowym, a także w hotelach - Sheraton i Sofitel Grand Hotel - informuje jedynie Anna Dyksińska z biura prezydenta Sopotu.

Turyści zatem będą musieli się liczyć z tym, że w wakacje nie każdą ścieżką dostaną się swobodnie na plażę.

Sopoccy urzędnicy zapewniają, że miasto jest gotowe na tak duże przedsięwzięcie, w końcu odbywały się tu takie spotkania, jak wizyta Ojca Świętego w 1999 roku, czy niedawno - wizyta premiera Rosji Władimira Putina, premiera Hiszpanii José Luisa Rodrígueza Zapatero czy prezydentów Grupy Wyszehradzkiej.

Magistrat na razie nie chce mówić o kosztach. Powinny być jednak znane jeszcze w pierwszym kwartale 2011 roku.

Kosztami nie martwi się natomiast Urząd Miasta Malborka, który od kilku tygodni współuczestniczy w przygotowaniach do wizyty stałych przedstawicieli krajów członkowskich UE przy Radzie Unii Europejskiej w randze ambasadarów.

- Miasto nie ponosi kosztów z tytułu organizacji wizyty, ponosi je MSZ - wyjaśnia Katarzyna Kostrzewa-Rzoska, naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Miasta Malborka.

W planach jest zwiedzanie pokrzyżackiego zamku i uroczysta kolacja. 15 września do Malborka przyjechać mają ambasadorzy w UE, przedstawiciele instytucji unijnych oraz asystenci ambasadorów. Wszyscy w towarzystwie małżonek lub partnerek.

Kolacja w Malborku jest związana z nieformalnym spotkaniem COREPER II (Komitet Stałych Przedstawicieli Krajów Członkowskich UE przy Radzie UE), które planowane jest w Gdańsku na 15-16 września. Dla Malborka będzie to dość ważna wizyta pod względem promocyjnym.

Lokalne służby mają doświadczenie w zabezpieczaniu tras przejazdu i pobytu wysokich rangą osobistości. W ubiegłym roku w Malborku pojawił się m.in. prezydent Polski Bronisław Komorowski. Wizyta była związana z obchodami 600-lecia bitwy pod Grunwaldem.
Nie wiadomo jeszcze, czy pobyt ambasadorów UE w Malborku będzie oznaczał trudności komunikacyjne dla mieszkańców. - Na tę chwilę nie przewidujemy większych utrudnień w ruchu. Trasa przejazdu gości zostanie ustalona w późniejszym terminie - mówi Kostrzewa-Rzoska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki