reklama

Pomorze: Sztorm na Bałtyku i wichury. Sytuacja może się pogorszyć

Anna SzałkowskaZaktualizowano 
<br>Sztorm może dzisiaj osiągnąć 12 stopni w skali Beauforta
Sztorm może dzisiaj osiągnąć 12 stopni w skali Beauforta H. Bierndgarski
Silny wiatr północny nad Pomorzem oraz zachodnią częścią Warmii i Mazur grozi teraz podtopieniami. Woda wdziera się w głąb lądu

Silny wiatr z północy wieje nad Pomorzem oraz zachodnią Warmią i Mazurami. Służby meteorologiczne przewidywały jego siłę na 50-70 km/h, w nocy wzrastający do 90, a w porywach nawet powyżej 130.

Pogotowie alarmowe obowiązuje na Zalewie Wiślanym i Bałtyku. Na morzu panuje silny sztorm.
Dla Żuław, terenów depresyjnych wiatr północny oznacza niebezpieczeństwo tzw. cofki. Woda z Bałtyku wpływa do Zalewu Wiślanego, a stamtąd wypychana jest do wpływających do tego akwenu rzek, co grozi podtopieniami pobliskich terenów. Między innymi dotyczy to rzeki Elbląg, w której woda przekraczała stany ostrzegawcze.

- Jeżeli wiatr północny i sztorm na Bałtyku się utrzymają, woda w rzece może przekroczyć stany alarmowe - przestrzega Eugeniusz Żukowski z Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Elblągu.

W pobliskim powiecie nowodworskim również obowiązywał podwyższony stan gotowości przeciwpowodziowej.

- Nie ogłosiliśmy alarmu, ale sytuacja może jeszcze ulec zmianie, wszystko zależy od warunków pogodowych w najbliższym czasie - tłumaczy Kazimierz Głowacki, inspektor ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w miejscowym Starostwie Powiatowym.

Z kolei w usteckim porcie poziom wody zatrzymał się na poziomie 560 cm. Do stanu alarmowego brakowało jeszcze około 40 cm. Taki poziom utrzymuje się już od ponad doby.

- Sytuacja może się jednak pogorszyć dzisiaj w nocy, a także jutro i pojutrze - mówi Józef Garłacz, bosman portu w Ustce. - Już w nocy zacznie silniej wiać i będzie tak wiało do czwartku wieczora. Wiatr w porywach będzie osiągał nawet 12 stopni w skali Beauforta. Najgorsze jest jednak to, że będzie wiało z północy, czyli prosto do portu. Dlatego poziom wody w kanale portowym może się znacznie podnieść.

W powiecie puckim północny wiatr najbardziej dał się we znaki klifowym brzegom Jastrzębiej Góry i Rozewia oraz tradycyjnie już plaży we Władysławowie u nasady Półwyspu Helskiego. Woda podnosi się też w kanale rzeki Czarna Wda w Ostrowie.

Wcześniej przy towarzyszących temu dużych opadach kanał wylewał na drogę prowadzącą do pobliskich ośrodków wczasowych Ostrowo - Kolonia, odcinając wręcz mieszkańców i turystów od świata. Fale wdarły się także głęboko na plaże u nasady Półwyspu Helskiego we Władysławowie.

Promy musiały pozostać w portach

Z Gdyni nie wypłyną promy "Stena Line" oraz "Finnarrow". Łącznie odwołano cztery rejsy. Z tego samego powodu odwołano też wtorkowy rejs z Gdańska do Nynaeshamn.
Na Bałtyku wiatr wiał z prędkością ponad 100 km/h, a fale osiągały chwilami nawet 11 metrów. W razie poprawy warunków prom "Finnarrow" ma wypłynąć dzisiaj wieczorem. Podobnie promy "Stena Line" i "Polferries". Pasażerowie odwołanych rejsów są informowani o zmianach telefonicznie i SMS-owo. Dotyczy to w sumie kilkuset osób.

Prognoza pogody na Bałtyku

Środa do godziny 12 - siła wiatru 7-8 w skali Beauforta, kierunek wiatru północ-północny wschód.
Środa od godziny 12 do czwartku do godziny 12 w południe - siła wiatru 9-10 w porywach 11 w skali Beauforta, kierunek wiatru północ-północny wschód.
Czwartek od godziny 12 - siła wiatru 10-11 w porywach 12 w skali Beauforta, kierunek wiatru północ- północny wschód.

Do odwołania obowiązuje na terenie całego Wybrzeża najwyższy, trzeci stopień zagrożenia (w trzystopniowej skali)!

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie