reklama

Pomorze: Światowy Dzień Kaszubów w Szymbarku

Alicja ZielińskaZaktualizowano 
Goście zza oceanu  przed 150-letnią chatą pierwszych osadników kaszubskich w Kanadzie
Goście zza oceanu przed 150-letnią chatą pierwszych osadników kaszubskich w Kanadzie Alicja Zielińska
Na Światowy Dzień Kaszubów, który odbędzie się dzisiaj w Szymbarku, przyjadą setki Kaszubów, także spoza kraju. W uroczystościach udział zapowiedziało również wielu znakomitych gości...

m.in. były prezydent RP Lech Wałęsa, premier RP Donald Tusk, ambasador Kanady.

W środę w nocy przyjechała już dziewięcioosobowa delegacja kanadyjskich Kaszubów, są to potomkowie pierwszych emigrantów z powiatów kościerskiego, kartuskiego, bytowskiego, którzy pod koniec XIX wieku osiedli w okolicach Ontario.

W grupie tej jest m.in. Ed Chippior, który podarował polskim Kaszubom i Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, starą 150-letnią drewnianą chatę, jaką wybudować musieli sami, by przetrwać pierwsze lata na obczyźnie, jego praprapradziadkowie August i Marianna Szczypiorowie z Sierakowic. Po roku starań o umożliwienie sprowadzenia chaty do Polski, a potem prawie miesięcznej podróży, zagroda została odtworzona w CEPR. Otwarcie chaty i udostępnienie wystawy fotograficznej, ukazującej losy emigrantów z Kaszub w Kanadzie, właśnie w niedzielę.

Do niedzieli goście z Kanady poznawać będą Stary Kraj, jak mówią o Polsce, ojczyznę swoich przodków, z którą tak bardzo wciąż się utożsamiają. Wczoraj zwiedzili m.in. katedrę oliwską i spotkali się w Instytucie Kaszubskim w Gdańsku z prof. Józefem Borzyszkowskim. Dzisiaj odwiedzą Wejherowo - muzeum piśmiennictwa i kalwarię, a po południu w Pucku spotkają się ze starostą puckim i wyruszą z Jastarni w rejs po zatoce. Niezwykłe przeżycia dostarczy jutrzejsze spotkanie w Lipuszu i odwiedzanie miejsc związanych z rodziną Etmańskich. W planie także zwiedzanie Kościerzyny i spotkania z posłem Zdzisławem Czuchą oraz zrzeszeńcami. W niedzielę, zanim wszyscy spotkają się na uroczystościach w Centrum Edukacji i Promocji Regionu, podziwiać będą Kaszuby ze szczytu Wieżycy. Kolejne dni pobytu kanadyjskich Kaszubów to kolejne atrakcje i przeżycia - spotkanie w Gdańsku z senatorem Kazimierzem Kleiną, rozmowy o wspólnych przyszłościowych projektach i współpracy, zwiedzanie Gdańska, zespołu klasztornego w Żukowie, spotkanie w Kartuzach z samorządowcami powiatu i gminy.
W planie jest również odwiedzenie Sierakowic, kolebki Szczypiorów, którzy wyemigrowali stąd do Kanady w 1858 roku. Przed odlotem do Kanady niezwykli goście zwiedzą Warszawę i parlament.
Dla czwartego, piątego pokolenia Szczypiorów, Etmańskich, Czapiewskich czy Szulistów Polska znana jest z prasy, telewizji i przekazów ustnych, dlatego kilka dni pobytu w Polsce to dla nich ogromne przeżycie. Co ciekawe, goście z Kanady nie mówią po polsku, natomiast doskonale porozumiewają się w języku ... kaszubskim.

- To język, którego nauczył nas w domu tata, a jego nauczył mówić po kaszubsku też tata i dziadek - powiedział Donie Etmański. - Nie mówiło się inaczej, a my myśleliśmy, że mówimy po polsku. Dziadek miał siedem lat, jak trafił z rodzicami do Kanady. W 1929 urodził się mój ojciec, potem ja. Mam teraz 53 lata. Moje dzieci, mimo że to już kolejne pokolenie urodzone w Kanadzie, też zdają sobie sprawę ze swoich kaszubskich i polskich korzeni. Jestem wdzięczny ojcu, że tak dużo opowiadał nam o Kaszubach i wpajał pamięć o przodkach. My, kanadyjscy Kaszubi, tę pamięć przekazujemy teraz następnym pokoleniom, jest ona w nas tak mocna, jak nasza wiara. I ogromnie się cieszymy, że też tu w Polsce, w Szym-barku, będzie ślad tych, którzy zmuszeni byli emigrować.

W niedzielę, o godz. 14, rozpoczną się uroczystości związane ze Światowym Dniem Kaszubów. Bezpłatne wejście na teren CEPR i udział w nich mają wszystkie osoby o nazwisku Szczypior, Szulist, Etmański, Czapiewski, Jaskulski.

16 sierpnia Światowy Dzień Kaszubów

14.00 - msza św. z kaszubską liturgią słowa (oprawa muzyczna Cappella Gedanensis),
15.15 - wyprowadzenie sztandarów na plac przed Domem Kaszuby Trapera,
15.30 - uroczyste otwarcie spotkania - m.in. wystąpienia gości,
16.25 - projekt "Światowe Centrum Kaszubów" i historia domu pierwszych osadników kaszubskich w Kanadzie,
16. 35 - koncert skrzypcowy Roberta Kowalskiego z oprawą Cappelli Gedanensis,
16. 55 - zasadzenie symbolicznych drzew obok chaty z Kanady,
17.05 - odsłonięcie pomnika i otwarcie zagrody pierwszych osadników kaszubskich w Kanadzie,
17.20 - występ zespołu folklorystycznego Kościerzyna,
17.50 - występ zespołu kaszubskiego CSB,
19.00 - projekcja filmu Wiedno Kaszebe (Zawsze Kaszuby).

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

l
leon

byłem tam było super,tylko wstęp w takim dniu powinien być wolny

niestety nie Kaszubka

BRAWO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!BYŁAM PRZEŻYŁAM ZOBACZYŁAM .JAKA ORGANIZACJA !!!!!!!!!!!!BRAWO!!!!!!!!!! JAKIE KAZANIE !!!!!!!!!!!DO WSZYSTKICH NIE TYLKO DO RODOWITYCH KASZUBÓW. CZUŁAM SIĘ JAK SWOJA I CÓŻ TU MÓWIĆ PISAĆ .WYPADA I NALEŻY POWIEDZIEĆ DZIĘKUJĘ ZA ZAPROSZENIE Z NAJLEPSZYMI ŻYCZENIAMI DLA PANA CZAPLEWSKIEGO. JAKO KOBIETA WYRAŻAM UZNANIE DLA ZAPEWNE NIE MAŁEJ ROLI W ORGANIZACJI PRZEDSIĘWZIĘCIA PANI CZAPLEWSKIEJ !!!!!!WSZYSTKIEGO DOBREGO PRZESYŁAM SERDECZNOŚCI Z SOPOTU .JŁ

czułam się jakby

swoj
nie wyalienowana

po
prostu mówię dziękuję za zaproszenie

Dodaj ogłoszenie