Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Superaparat diagnostyczny PET gotowy do pracy i walki z rakiem

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Aparat PET pozwala bardzo szybko wykryć nowotwór, co znacznie zwiększy szanse chorego
Aparat PET pozwala bardzo szybko wykryć nowotwór, co znacznie zwiększy szanse chorego G. Mehring
Najprawdopodobniej już na początku kwietnia pacjenci z Pomorza będą mogli wreszcie korzystać w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym z unikatowych i bardzo kosztownych badań PET. Do tej pory musieli na nie jeździć do szpitali w innych regionach kraju. PET, czyli od pozytonowa tomografia emisyjna pozwala wykryć nawet pojedyncze komórki nowotworowe w organizmie.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym zakończył się właśnie odbiór techniczny aparatu PET, który pozwala szybko, bezboleśnie, bezpiecznie i dokładnie zbadać całe ciało chorego. Trwa jeszcze przetarg na dostawę promieniotwórczego izotopu, bez którego takie badanie jest niemożliwe.

Dyrekcja UCK rozmawiała już wstępnie z Pomorskim Oddziałem NFZ na temat kontraktu. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie - na początek może liczyć na 1 mln zł, co wystarczy na przebadanie 220 pacjentów.

Skojarzenie metod PET (uwidacznia procesy życiowe) i CT (obrazy anatomiczne) umożliwia wykrywanie patologii na poziomie komórek, co ma szczególne znaczenie dla identyfikacji wczesnych zmian nowotworowych. - Aparat będzie więc służył przede wszystkim do diagnostyki onkologicznej - wyjaśnia prof. Janusz Moryś, rektor GUMed.

Na Pomorzu, gdzie onkolodzy rejestrują najwięcej w Polsce zachorowań na raka - ta metoda była do tej pory niedostępna. Na badanie PET pacjenci jeździli głównie do Bydgoszczy, ewentualnie do Warszawy - co miesiąc średnio 30 chorych. Zdaniem onkologów - z powodu braku aparatu na Pomorzu z badań PET korzystali nie wszyscy chorzy, którzy powinni, a jedynie nieliczni.

Nowa pracownia PET w Gdańsku jest w stanie wykonywać dziennie 10 badań i pracować przez pięć dni w tygodniu. Tak więc 1 mln zł z NFZ wystarczyłby na miesiąc pracy aparatu.

To do czego jest zdolny PET wyjaśnia prof. Piotr Lass, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w środowym, papierowym wydaniu "Polski Dziennika Bałtyckiego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki