Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Studenci żyją na bakier z higieną, a na śniadanie raczą się kawą i papierosem

Ewelina Oleksy
Nie samą nauką student żyje, ale żyje niezdrowo
Nie samą nauką student żyje, ale żyje niezdrowo www.sxc.hu
Przeprowadzono badania, z których wynika, że studenci źle się odżywiają, bo na śniadanie - najczęściej w okolicach południa - serwują sobie... papierosa i kawę, a na obiad zupkę chińską. W dodatku gdy źle się czują, nie chodzą do lekarza, tylko leczą się witaminą C albo medykamentami, jakie zostały po chorobie współlokatora. Nie stronią za to od alkoholu i używek, a do wzięcia prysznica czy umycia zębów najbardziej motywuje ich... randka z szansą na zbliżenie.

Taka czarna wizja studenckiego trybu życia wyłania się z badań przeprowadzonych na zlecenie Centrum Promowania Zrównoważonego Stylu Życia Uniwersytetu Łódzkiego. Ale w tym akurat przypadku miasto nie ma większego znaczenia. Bo czy to w Łodzi, czy w Trójmieście, jaki student jest - każdy widzi.

- Przecież wiadomo, że nie samą nauką żyjemy. Po dobrej imprezie często nie ma już sił, by po powrocie do domu się kąpać, a rano zrywać się skoro świt na pożywne śniadanie, którego i tak zazwyczaj nie ma z czego zrobić, bo w lodówce jest tylko światło - mówi Marcin, student socjologii z Uniwersytetu Gdańskiego. - Szybka kawa, papieros, ewentualnie przebiórka w czyste ciuchy i biegiem na uczelnię. W przerwie między zajęciami stołujemy się w fast foodach. To na moim roku norma, tym bardziej że jeden z nich sąsiaduje z uczelnią - dodaje chłopak.

Naukowcy nie kryją, że niepokoi ich takie podejście młodych ludzi do życia. Tym bardziej, że w przyszłości może to zaprocentować poważnymi schorzeniami.
- Studenci żyją szybko, nie przejmując się konsekwencjami swojego zachowania. A przecież średnia życia tej generacji będzie bliska stu lat, według aktualnych prognoz. Zdrowie zyskuje więc wielką wartość społeczną i ekonomiczną - mówi dr Maciej Kozakiewicz z Centrum Promowania Zrównoważonego Stylu Życia.

Z kolei dr Ewa Jagiełło, opiekun naukowy badania, wskazuje, że niezdrowy styl życia, jaki wiodą studenci, bynajmniej nie wiąże się z ich niewiedzą na ten temat.
- Wydaje się, że raczej z ignorowaniem tej wiedzy i brakiem internalizacji zasad, które sprzyjają zdrowszemu i bardziej higienicznemu życiu - mówi dr Jagiełło.

Zdaniem ekspertów złe nawyki zmienić może tylko edukacja. Dlatego naukowcy już tworzą program studiów "Coaching stylu życia", które połączą wiedzę z zakresu dietetyki, trenera osobistego i psychologa. Powstanie też strona internetowa, będzie poświęcona promowaniu nawyków prozdrowotnych.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki