Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Starostowie boją się, że zapłacą miliony za system powiadamiania ratunkowego

Tomasz Tulula
System ma usprawnić działanie ratownictwa medycznego na całym Pomorzu
System ma usprawnić działanie ratownictwa medycznego na całym Pomorzu Archiwum
Pomorskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego ma funkcjonować jako pierwsze w Polsce. Zintegrowany system powiadamiania ratunkowego, który będzie obejmował numer 112 i pozostałe numery alarmowe, takie jak 997, 998 czy 999, ma działać w Trójmieście już od 1 lipca 2011 r. Takie są przynajmniej ambitne plany, a starostowie z Pomorza już się martwią, kto będzie je finansował. O systemie rozmawiano podczas pierwszego w tym roku konwentu starostów województwa pomorskiego. Docelowo obejmie on całą Polskę w drugim kwartale 2012 r.

- W dniu przejęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej system powinien zacząć funkcjonować - podkreśla Ryszard Sulęta, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego z Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. - Na początku system będzie działał w Trójmieście, tam też będzie się znajdowała siedziba Pomorskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

W województwie pomorskim obecnie działają 22 dyspozytornie medyczne. Według projektu będzie funkcjonowała jedna główna dyspozytornia, co ma skrócić czas reakcji od chwili powiadomienia o wypadku do interwencji policji, straży pożarnej lub służb medycznych.

- Planujemy, żeby na 200 tysięcy mieszkańców w województwie pomorskim przypadał jeden dyspozytor - dodaje Ryszard Sulęta. - Potrzebujemy więc 11 dyspozytorów, a nie 40, jak to jest w obecnej chwili. Pozwoli nam to wprowadzić oszczędności. Tych dyspozytorów, którzy będą zwolnieni, chcemy zatrudnić jako operatorów. Jest to nasze założenie i będziemy chcieli się z niego wywiązać.
Jak wstępnie oszacowano, roczny koszt utrzymania dyspozytorów wyniesie ponad 3,6 mln zł. Tak duża suma wywołała poruszenie i niepokój wśród obecnych starostów, którzy obawiali się, że to właśnie powiaty będą finansować CPR.

- Kto będzie płacił za dyspozytorów? - pytali starostowie. - Czy to będzie tak, że każdy powiat z województwa pomorskiego będzie musiał wykładać pieniądze na utrzymanie CPR i finansowanie pracowników?

W odpowiedzi na te pytania Ryszard Sulęta jednoznacznie podkreślił, że Centrum Powiadamiania Ratunkowego to... wciąż tylko projekt.

- Budynek jest własnością Skarbu Państwa, więc zakładamy, że centrum będzie w całości opłacane z budżetu państwa - dodaje Ryszard Sulęta. - Obecnie te założenia są ostateczne, jednak jest to wciąż tylko projekt i nie mogę obiecać, że się to nie zmieni.
System powiadamiania ratunkowego ma być w pełni wydajny, a to za sprawą wprowadzenia systemu czipowania, który będzie informował dyspozytorów, gdzie aktualnie znajdują się służby ratunkowe. Dyspozytor będzie wiedział, w którym szpitalu są wolne miejsca na danym oddziale, aby tam skierować karetkę.
Centrum Powiadamiania Ratunkowego to system, który ma skrócić czas reakcji i wyjazdu odpowiednich służb ratunkowych do zgłoszonego przypadku.

Dzięki zintegrowanemu systemowi, który będzie obsługiwał numer alarmowy 112 oraz numery 997,998 i 999, dyspozytorzy w błyskawicznym tempie będą wiedzieli, jakie służby ratunkowe mają wysłać na miejsce zdarzenia. Ma on obsługiwać lotnicze pogotowie ratunkowe, szpitalne oddziały ratunkowe, straż pożarną oraz policję.

System czipowania zagwarantuje dyspozytorowi aktualne informacje na temat lokalizacji służb, dzięki czemu będzie on wiedział, gdzie znajdują się służby ratunkowe i która z nich będzie miała najbliżej do zdarzenia. Dyspozytor będzie posiadał informację, w którym szpitalu na danym oddziale są wolne miejsca. Pomorski budynek Centrum Powiadamiania Ratunkowego znajduje się przy budynku Wojewódzkiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, przy ul. Sosnowej 2. Całe piętro budynku zostało wyremontowane i specjalnie przygotowane. Koszt modernizacji oscyluje na kwotę 2 mln zł. W chwili, gdy budynek wyposażony zostanie w specjalistyczny sprzęt komputerowy i odpowiednie oprogramowanie będzie mógł rozpocząć działalność. W Polsce ma powstać 16 budynków Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Na każde województwo będzie przypadał jeden obiekt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki