Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Ryszard Krauze inwestuje w gaz łupkowy

Jacek Klein
Ryszard Krauze
Ryszard Krauze Tomasz Bołt
Gdyńska spółka Petrolinvest, kontrolowana przez pomorskiego biznesmena Ryszarda Krauzego, ma na oku zyski, jakie może przynieść wydobycie gazu łupkowego. Spółka kupiła 60 proc. udziałów w firmie Silurian sp. z o.o., która będzie oferować na polskim rynku usługi związane z poszukiwaniem i wydobyciem gazu łupkowego. Oferta Siluriana skierowana będzie do koncernów posiadających koncesję na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce.

Obsługa będzie obejmować generalne wykonawstwo i zarządzanie projektem oraz prowadzeniem prac wiertniczych w fazie poszukiwania oraz w fazie eksploatacji gazu łupkowego w oparciu o własne urządzenia wiertnicze.

- Dzięki akwizycji, Petrolinvest wejdzie w bardzo perspektywiczny w Polsce segment biznesowy - świadczenia kompletu usług związanych z poszukiwaniem i eksploatacją gazu łupkowego. Znając ogromne zapotrzebowanie na te usługi wynikające z ponad 70 wydanych dotychczas koncesji poszukiwawczych, jestem przekonany, że będzie to dynamicznie rosnący biznes - powiedział Bertrand Le Guern, prezes Petrolinvest SA.

Większościowe udziały w Silurian firma kupiła od Wiesława Skrobowskiego, przez wiele lat związanego z amerykańską branżą naftową. Pracował m.in. dla Digicon Geophysical oraz Exxon Production Research Co. Specjaliści z Siluriana posiadają doświadczenie w branży naftowej i wiertniczej z pracy dla takich firm jak Texaco, Amoco, AGIP, Saipem (część koncernu ENI) oraz Parker Drilling.

- Chcemy rozpocząć kontraktowanie usług na przełomie marca i kwietnia 2011 roku i rozpocząć pierwsze prace wiertnicze własnym urządzeniem w 4 kwartale przyszłego roku. Do 2013 chcemy mieć 5 operujących w Polsce urządzeń wiertniczych dedykowanych pod projekty związane z poszukiwaniem gazu łupkowego - powiedział Wiesław Skrobowski, prezes Silurian sp. z o.o.

Obecnie wydano w Polsce ok. 70 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego - docelowo ta liczba wzrośnie do ok. 100. Obok polskich koncernów energetycznych PKN Orlen oraz PGNiG w poszukiwanie gazu łupkowego zaangażowały się największe na świecie koncerny naftowe: ConocoPhillips, ExxonMobil, Chevron, Marathon Oil oraz ENI. Szacuje się, że w fazie poszukiwawczej niezbędnych będzie w Polsce ok. 20 urządzeń wiertniczych, zaś w fazie eksploatacji ich liczba wzrośnie do ok. 200.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki