Pomorze: Rozprawy sądowe będą wkrótce nagrywane

Łukasz KłosZaktualizowano 
Rejestracja elektroniczna ma usprawnić przebieg rozpraw
Rejestracja elektroniczna ma usprawnić przebieg rozpraw
W maju zostanie uruchomiony program nagrywania rozpraw w apelacji gdańskiej, czyli w sądach Pomorza, Kujaw i Elbląszczyzny) - podało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Równolegle z gdańską nowy sposób rejestrowania rozpraw wprowadzony zostanie w apelacjach rzeszowskiej i katowickiej. Podobny system uruchomiono już w sądach Dolnego Śląska. Do końca lipca będzie on działać w wybranych salach sądów w całym kraju.

Pomorze: Zamieszanie z powodu reformy sądów

Na początek rejestrowane będą tylko sprawy cywilne.
- W Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku nagrywane będą rozprawy toczące się w obu wydziałach cywilnych, a więc w dwóch salach - informuje sędzia Roman Kowalkowski, rzecznik prasowy.

Zgodnie z założeniem rozwiązanie to ma usprawnić przebieg rozpraw. Na papier nanoszone będą tylko najważniejsze informacje i adnotacje podyktowane przez sędziego. Przebieg całej rozprawy zostanie natomiast zarejestrowany w formie elektronicznej.

- W sprawach rozpoznawanych przez sądy okręgowe nagrywany będzie zarówno dźwięk, jak i obraz, a w sprawach, które trafiły do sądów apelacyjnych jedynie dźwięk - informują przedstawiciele resortu.
Nagrany plik będzie załącznikiem do okrojonego protokołu papierowego.

Czytaj również: Lech Wałęsa musi przeprosić Ryszarda Czarneckiego - wyrok sądu w Gdańsku

Obecnie każda wypowiedź - czy to obrońcy, oskarżyciela czy też świadka - najpierw wysłuchiwana jest przez sędziego, który następnie zazwyczaj dyktuje ją do protokołu (choć zdarza się też, że protokolant bezpośrednio spisuje zasłyszaną wypowiedź z sali). To wydłuża czas wysłuchiwania zeznań czy uzasadniania składanych wniosków.

Bywa też, że z uwagi na konieczność dostosowania się przez mówiącego do tempa spisywania protokołu, rozbijany jest naturalny rytm wysławiania. Właśnie z tych powodów nowinka resortu sprawiedliwości witana jest w środowisku prawniczym z pewnym entuzjazmem.
- Takie rozwiązanie w sprawach karnych niewątpliwie usprawniłoby przebieg rozpraw. Co więcej, w sytuacjach wątpliwych będzie można wprost sięgnąć do nagrania, zamiast zdawać się na nie zawsze precyzyjne protokoły - przyznaje jeden z gdańskich prokuratorów.

O TYM SIĘ MÓWI NA POMORZU:
* Zatrzymano sprawców bestialskiego spalenia psa w Starogardzie Gdańskim
* Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz przekaże pół miliona zł na film "Wałęsa"
* Wkrótce wybory szefa pomorskiego SLD
* Pow. wejherowski: Spalone zwłoki w lesie w Strzebielinie
* W Gdańsku powstanie wypożyczalnia samochodów OLT Express Rent a Car

WYWIADY, OPINIE, KOMENTARZE:
* Michał Samet: Grass wyrządził Żydom krzywdę

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie