Pomorze: Rośnie liczba dłużników. Rekordziści są winni...

  Pomorze: Rośnie liczba dłużników. Rekordziści są winni miliony

  Szymon Zięba

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Pomorze: Rośnie liczba dłużników. Rekordziści są winni miliony
  1/2
  przejdź do galerii

  ©P.Świderski/Archiwum

  Polacy popadają w długi, równie często mają problem z zapłatą na czas swoich zobowiązań - alarmują ekonomiści. Pomorze na tle wszystkich województw, pod tym względem zajmuje niechlubne, piąte miejsce. Łączna suma, ze spłatą której zalegają dłużnicy w regionie, przekracza zawrotną kwotę 2,8 mld zł!
  Oznacza to - według wyliczeń specjalistów - że tylko w Pomorskiem mamy ponad 161 tys. "spóźnionych" dłużników, którzy średnio są winni ponad 17,5 tys. zł. W efekcie na 1 tys. mieszkańców województwa przypada aż 72 tzw. klientów podwyższonego ryzyka, (czyli dłużników spóźniających się ze spłatą zobowiązań, posiadających zaległości wyższe niż 200 zł i nie spłacane dłużej niż przez 60 dni) zgłoszonych m.in.
  do Rejestru Dłużników BIG Info Monitor. Powstałe zaległe płatności związane są najczęściej z niezapłaconymi na czas rachunkami za energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne, gaz, czynsz mieszkaniowy czy z tytułu alimentów, pożyczek, jak również z niespłacanych kredytów konsumpcyjnych i hipotecznych.
  Nie jest to jednak koniec kiepskich wiadomości. Jak informują eksperci, liczba i sytuacja zaległości dłużników, powiązana jest z trudną sytuacją gospodarczą kraju, który zaczyna odczuwać skutki kryzysu. Recesja nie oszczędziła niestety także regionu Pomorza. Jeszcze w styczniu analitycy bili na alarm, że stopa bezrobocia w województwie może osiągnąć drastyczny pułap 14 proc. Z tego powodu liczba osób, które na czas nie regulują zobowiązań finansowych, prawdopodobnie będzie się stale zwiększać. Według statystyk bowiem, w porównaniu do zeszłego roku, łączna kwota niespłaconego terminowo długu Pomorzan już zdążyła pójść w górę o ponad 0,2 mld zł i prawdopodobnie nadal będzie rosnąć.

  - Od co najmniej kilku tygodni słyszymy o spowolnieniu gospodarczym i to dość głębokim. Póki co, dane dotyczące zaległych zobowiązań Polaków nie wskazują na to, aby sytuacja finansowa gospodarstw domowych uległa pogorszeniu - uspokaja Mariusz Hildebrand, prezes zarządu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. Jak jednak przyznaje: - Mimo to z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że w 2013 roku zaległe zadłużenie będzie rosło, ale ten wzrost będzie wynikał także z uszczelnienia systemu wymiany informacji. - Coraz więcej firm przekazuje dane do Rejestru Dłużników BIG i są one dostępne dla innych osób i firm obserwujących rynek - dodaje specjalista i podkreśla: - Jeżeli sytuacja gospodarcza nie będzie się poprawiać w ciągu najbliższych kilku miesięcy, to można oczekiwać, że zaległości będą z tego powodu rosły i będzie przybywać dłużników.

  Problem zauważa także prof. Janusz Żurek z Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego, który stwierdza wprost, że kredytobiorcy, stanowiący część zaległych dłużników w województwie, często postępują zbyt niefrasobliwie podczas zaciągania zobowiązań. Zwłaszcza w dobie kryzysu. - Młodzi ludzie często zbyt beztrosko patrzą na kwestię kredytów. Mają pracę, więc uznają, że mogą się zadłużyć. W czasie kryzysu jednak, miejsce zatrudnienia nie zawsze musi stanowić pewnik - zauważa prof. Żurek. - Po ewentualnej stracie dotychczasowej pracy, pojawia się problem - skąd wziąć środki na spłatę zaciągniętego kredytu. W dodatku ludzie nie zawsze zdają sobie sprawę, że kredyt trzeba spłacić, również z odsetkami - zauważa ekspert i podkreśla, że kredytobiorca, musi mieć świadomość posiadanych środków własnych, które będą stanowić zabezpieczenie podczas spłaty zobowiązania.- Nie można dać się złapać w pułapkę zadłużenia - puentuje prof. Żurek.

  Sektor pomorskich przedsiębiorstw stanowi czołówkę "rekordzistów" wśród dłużników nie regulujących zobowiązań na czas. Jak informuje Diana Borowiecka z BIG InfoMonitor S.A. pierwsza trójka najbardziej zadłużonych przedsiębiorstw łącznie ma do zapłaty ponad 8 mln zł. Rekordzista, przedsiębiorca z miejscowości Luzino, zalega z zapłatą ponad 4 mln zł.

  "Konsumenckie" kwoty zadłużenia również mogą zmrozić krew w żyłach: mieszkaniec Kamienicy Królewskiej zalega bowiem z zapłatą ponad 3,1 mln zł. Spory odsetek osób zalegających z terminowym uregulowaniem finansów stanowią także dłużnicy alimentacyjni. Na Pomorzu tylko pierwsza trójka "rekordzistów" na czas nie zapłaciła w sumie ponad 800 tys. zł.

  Według badań przeprowadzonych przez BIG Info Monitor, tylko w przeciągu ostatnich kilku miesięcy, kwota niespłaconego zadłużenia w kraju poszła w górę o 1,49 mld zł. W stosunku do sytuacji z października ub.r. to wzrost aż o 4 proc. Łączna kwota zaległych płatności tzw. klientów podwyższonego ryzyka w Polsce, odnotowanych w Rejestrze Dłużników prowadzonym przez BIG InfoMonitor oraz w Biurze Informacji Kredytowej, na koniec stycznia 2013 roku wyniosła aż 38,52 mld zł. Liczba osób zalegających z płatnościami w kraju przekracza natomiast 2,2 mln osób.

  - Ponad 59 proc. wszystkich niespłaconych zobowiązań należy do mieszkańców pięciu województw: śląskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, pomorskiego -precyzuje Mariusz Hildebrand.

  Jak jednak wyraźnie zaznaczają specjaliści, trzeba podkreślić różnicę pomiędzy osobami, które często nie z własnej winy znalazły się czasowo w trudnym położeniu, a osobami, które już zaciągając zobowiązanie finansowe, były świadome tego, że nie będą mogły się z niego wywiązać.

  Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

  Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  RZĄDZĄ BANDYCI !!

  EY (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 17

  TRAGICZNE BEZROBOCIE POWODEM ZADŁUŻENIA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dlugi

  dora (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 43 / 27

  ok napewno sa dluznicy ktorzy maja swiadomosc tego ale co powiecie na to ze ile tych zaciagnietych kredytow brano na zaleglosci czynszowe bo co ma zrobic taka rodzina tracac prace i jak tu zyc...rozwiń całość

  ok napewno sa dluznicy ktorzy maja swiadomosc tego ale co powiecie na to ze ile tych zaciagnietych kredytow brano na zaleglosci czynszowe bo co ma zrobic taka rodzina tracac prace i jak tu zyc niech te nasze buchomodonozy wezma sie za to to nikt nie bedzie stad uciekal juz mi brak slowzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ... brother could you spare a dime .

  Erddill (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 27

  Biorac kredyt trzeba pamietac ,ze pozycza sie na chwile - oddac trzeba na zawsze , pozycza sie cudze - oddac trzeba swoje . Takie cos , kiedys uslyszalem i biorac pozyczke staram sie o tym pamietac...rozwiń całość

  Biorac kredyt trzeba pamietac ,ze pozycza sie na chwile - oddac trzeba na zawsze , pozycza sie cudze - oddac trzeba swoje . Takie cos , kiedys uslyszalem i biorac pozyczke staram sie o tym pamietac ... nie zawsze wychodzi ,ale probuje ;)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .. kiedys przed tuskiem mozna było poczytac na stronie ministerstwa z nazwiska kto i ile za co

  precz z PO&piS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 11

  wtedy przewodził rycho....j .. dzis wszystko w tajemnicy, no bo jak mozna publikowac dane swoich

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  długi spłaci

  zażarcie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 47 / 51

  to są ci co wyżej sr.ją niż d.pę mają!! ale nic straconego!! wasz ukochany ryży, na którego tak zażarcie głosowaliście i któremu z taką pasją nadal d.pę liżecie, właśnie przywiózł z brukseli...rozwiń całość

  to są ci co wyżej sr.ją niż d.pę mają!! ale nic straconego!! wasz ukochany ryży, na którego tak zażarcie głosowaliście i któremu z taką pasją nadal d.pę liżecie, właśnie przywiózł z brukseli miliardy €uro!! wszystkie długi wasze spłaci i każdemu dodatkowo odpali po milionie €uro!! tylko się nie pchać!! dla wszystkich starczy!!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo