reklama

Pomorze: Rolnicy dostaną 120 zł za tonę buraków

Jacek SkrobiszZaktualizowano 
Dzisiaj rozpoczyna się kampania cukrownicza w zakładach Krajowej Spółki Cukrowej SA. Na Pomorzu produkcja cukru będzie się odbywać tylko w Malborku.

- Cukrownia Malbork planuje przerobić blisko 500 tysięcy ton buraków, z których wyprodukuje około 77 tysięcy ton cukru. Kampania potrwa około 100 dni - informuje Aleksandra Paulska, rzecznik prasowy KSC.

Jeśli prognozy się sprawdzą, malborski zakład pobije swój dotychczasowy rekord. W kampanii z przełomu lat 2007/2008 przerobiono 467 tys. ton buraków, z których pozyskano 67 tys. ton słodkiego surowca. Przed rokiem krajalnice fabryki pocięły 417 tys. ton buraków i wytworzono z nich 60 tys. ton białego kryształu. W tym roku będzie więc dużo więcej.

Lepsza wydajność zakładu będzie możliwa dzięki inwestycjom w cukrowni. W tym roku przeprowadzono prace modernizacyjne, które pochłonęły ok. 2 mln zł. Wykonane inwestycje poprawią jakość produkowanego cukru oraz zmniejszą negatywne oddziaływanie fabryki na środowisko naturalne.

Nie udało się nam wczoraj ustalić, jakich stawek za cukier mogą się spodziewać konsumenci po zakończeniu tegorocznej kampanii. Na świecie głośno jest o wzrastających cenach tego produktu. Pojawiają się informacje o tym, że jego ceny są obecnie najwyższe od 30 lat i niedługo zamiast w złoto inwestorzy będą lokować swoje środki właśnie w cukier. To jednak nie do końca odzwierciedla sytuację w kraju. Trzeba też pamiętać, że ceny w Polsce podlegają wewnętrznemu rynkowi Unii Europejskiej i są uzależnione od unijnych regulacji.

Zwykły zjadacz cukru na razie nie do końca wie, co go czeka. Z kolei swój zysk są już w stanie obliczyć dostawcy buraków do cukrowni.

- W związku z tym że kampania się rozpoczyna już we wrześniu, dla zrekompensowania plantatorom ewentualnych strat spowodowanych wcześniejszymi wykopkami spółka zastosuje system zwiększenia ceny buraków o dodatkowy składnik, właśnie z tytułu wczesnych dostaw - wyjaśnia Paulska. - W obecnej kampanii plantatorzy buraków cukrowych otrzymają zatem równowartość 26,29 euro plus 8 złotych premii za tonę buraków kwotowych standardowych o zawartości 16 procent cukru, czyli w sumie około 120 złotych.

Rolnicy z Pomorza już się przygotowują do zbiorów i transportu buraków do Cukrowni Malbork. Zdaniem plantatorów, cena za tonę mogłaby być wyższa, ale generalnie jest akceptowalna.
- W rolnictwie ceny płodów rolnych, szczególnie w tym roku, są słabiutkie - mówi Roman Hinca, kierownik gospodarstwa rolnego w Trępnowach. - Teoretycznie cena za buraki wydawać się może satysfakcjonująca, jeśli się ją porówna do tego, co moglibyśmy uzyskać z innych płodów. Mamy suszę. Cukru może będzie więcej w burakach, ale będą one mniejsze.
A to właśnie od polaryzacji, czyli zawartości cukru w burakach będzie uzależniona ostateczna cena za tonę. Krajowa Spółka Cukrowa poinformowała, że wiosną warunki atmosferyczne były dogodne do wcześniejszych zasiewów. Korzystna była również pogoda w czasie letniej wegetacji, co pozwala optymistycznie zapatrywać się na plony oraz zawartość cukru w burakach.

- Ostatnie analizy wykazały średnią zawartość cukru w korzeniu na poziomie ponad 16 procent, co jest najlepszym wynikiem w analogicznym okresie od 2006 roku - czytamy w komunikacie Krajowej Spółki Cukrowej.

KSC posiada zakłady w Malborku, Dobrzelinie (woj. łódzkie), Nakle (woj. kujawsko-pomorskie), Kluczewie (woj. zachodniopomorskie), Werbkowicach i Krasnymstawie (woj. lubelskie). Spółka zatrudnia łącznie 2174 osoby.

Z biegiem lat mniej zakładów

Cukrownia Malbork jest jedynym zakładem w województwie pomorskim produkującym cukier.

Stosunkowo niedawno sytuacja była zgoła odmienna. Cukier wytwarzało kilka fabryk. Przed dwoma laty działał jeszcze zakład w Nowym Stawie (powiat malborski), ale ostatecznie Krajowa Spółka Cukrowa zlikwidowała tam produkcję, a nieruchomości pełnią obecnie funkcję magazynów. Część pracowników otrzymała odprawy i odeszła z pracy, a pozostałe osoby dołączyły do załogi malborskiej fabryki. Przed laty cukier produkowano jeszcze w Pruszczu Gdańskim oraz Pelplinie.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie