Rak tarczycy na Pomorzu. Jakie będą zadania Centrum Leczenia Raka Tarczycy UCK?
Nowe Centrum Leczenia Raka Tarczycy UCK ma za zadanie stworzyć kompleksową opiekę dla pacjentów, których wyniki wskazują na nowotwór. Chorzy mają być zarówno diagnozowani, jak i leczeni w jednym miejscu, a wszystko pod kontrolą specjalistów z różnych dziedzin, w tym między innymi laryngologii, radiologii czy endokrynologii. Do tej pory pacjenci byli skazani na wędrówkę po ośrodkach.
– Dużym problemem jest brak skoordynowanej opieki, skutkujący niepotrzebnymi wizytami, procedurami i kosztami – wyjaśnia chirurg dr Maciej Śledziński. – Pacjent może czuć się zagubiony w systemie, musi odwiedzić wiele ośrodków (w tym poza województwem), aby przejść całe leczenie.
– W naszym Centrum dzięki wielodyscyplinarnej współpracy diagnostyka i wdrożenie przebiega w sposób skoordynowany. Udoskonalamy dotychczasowe metody oraz wprowadzamy zupełnie nowe rozwiązania dedykowane leczeniu pacjentów z rakiem tarczycy. Dążymy także do tego, aby nasz pacjent mógł przejść cały proces leczenia, włącznie z terapią izotopową, w jednej lokalizacji.
Rak tarczycy na Pomorzu. Niepokojące statystyki
Powstanie nowego, sprofilowanego centrum leczenia w Gdańsku jest odpowiedzią na niepokojące trendy zachorowań, które obserwuje się w naszym województwie. Co prawda, liczba pacjentów z rakiem tarczycy rośnie w całej Polsce – w ciągu 17 lat odnotowano dwukrotny wzrost przypadków wśród kobiet – jednak Pomorze przoduje w tym niechlubnym rankingu na tle innych regionów.
– Ilość nowych zachorowań na raka tarczycy w województwie pomorskim jest większa niż w pozostałych, dlatego tak istotne jest, by w naszym regionie powstała jednostka dedykowana pacjentom dotkniętym tą chorobą – mówi dr Piotr Wiśniewski, koordynator Centrum Leczenia Raka Tarczycy UCK.
– W ostatnich latach zaszły liczne zmiany w sposobie leczenia pacjentów z rakiem tarczycy. Zależy nam, aby pacjenci mieli swobodny dostęp do najnowszych rozwiązań, zgodnych z aktualnymi standardami – dodaje.
Specjaliści podkreślają, że na początkowym etapie rozwoju raka tarczycy, bardzo trudno jest zdiagnozować zmiany, ponieważ guz jest niewyczuwalny podczas badania palpacyjnego. Dopiero z czasem pojawia się wyraźne zgrubienie, które rośnie i może uciskać na okoliczne struktury, utrudniając mówienie czy przełykanie.
10 objawów, które mogą wskazywać na nowotwór! Sprawdź!
Centrum Leczenia Raka Tarczycy UCK. Jak szukać pomocy?
Do centrum mogą zgłaszać się pacjenci po biopsji guza tarczycy, której wyniki wskazują na patologiczne zmiany. Wystarczy skontaktować się z koordynatorem opieki drogą telefoniczną lub mailową, a dalej zostaniemy pokierowani na dalszą diagnostykę.
– Potrzebne będzie skierowanie do poradni chirurgicznej lub endokrynologicznej z dopiskiem „Centrum Leczenia Raka Tarczycy” lub karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO), kierująca do jednej z tych poradni. Na bieżąco aktualizowane informacje dotyczące przyjęć do Centrum znajdują się stronie internetowej raktarczycy.uck.pl – informują przedstawiciele Centrum.
Odwiedź nas na Facebooku!
Dowiedz się więcej
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?