MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze przoduje w zachorowalności na raka tarczycy. W UCK powstało specjalistyczne centrum, które ma zmienić negatywne trendy

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
W UCK powstało Centrum Leczenia Raka Tarczycy
W UCK powstało Centrum Leczenia Raka Tarczycy Sylwia Mierzewska/UCK
Centrum Leczenia Raka Tarczycy, które właśnie powstało w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, to kolejny ośrodek próbujący skoordynować w jednym miejscu diagnostykę i opiekę pod kątem jednej jednostki chorobowej. To ważna wiadomość dla pomorskich pacjentów, ponieważvwłaśnie w naszym regionie odnotowuje się niepokojący wzrost zachorowań na raka tarczycy.

Rak tarczycy na Pomorzu. Jakie będą zadania Centrum Leczenia Raka Tarczycy UCK?

Nowe Centrum Leczenia Raka Tarczycy UCK ma za zadanie stworzyć kompleksową opiekę dla pacjentów, których wyniki wskazują na nowotwór. Chorzy mają być zarówno diagnozowani, jak i leczeni w jednym miejscu, a wszystko pod kontrolą specjalistów z różnych dziedzin, w tym między innymi laryngologii, radiologii czy endokrynologii. Do tej pory pacjenci byli skazani na wędrówkę po ośrodkach.

Trwa głosowanie...

Czy miałeś kiedyś badaną tarczycę?

– Dużym problemem jest brak skoordynowanej opieki, skutkujący niepotrzebnymi wizytami, procedurami i kosztami – wyjaśnia chirurg dr Maciej Śledziński. – Pacjent może czuć się zagubiony w systemie, musi odwiedzić wiele ośrodków (w tym poza województwem), aby przejść całe leczenie.

– W naszym Centrum dzięki wielodyscyplinarnej współpracy diagnostyka i wdrożenie przebiega w sposób skoordynowany. Udoskonalamy dotychczasowe metody oraz wprowadzamy zupełnie nowe rozwiązania dedykowane leczeniu pacjentów z rakiem tarczycy. Dążymy także do tego, aby nasz pacjent mógł przejść cały proces leczenia, włącznie z terapią izotopową, w jednej lokalizacji.

Rak tarczycy na Pomorzu. Niepokojące statystyki

Powstanie nowego, sprofilowanego centrum leczenia w Gdańsku jest odpowiedzią na niepokojące trendy zachorowań, które obserwuje się w naszym województwie. Co prawda, liczba pacjentów z rakiem tarczycy rośnie w całej Polsce – w ciągu 17 lat odnotowano dwukrotny wzrost przypadków wśród kobiet – jednak Pomorze przoduje w tym niechlubnym rankingu na tle innych regionów.

– Ilość nowych zachorowań na raka tarczycy w województwie pomorskim jest większa niż w pozostałych, dlatego tak istotne jest, by w naszym regionie powstała jednostka dedykowana pacjentom dotkniętym tą chorobą – mówi dr Piotr Wiśniewski, koordynator Centrum Leczenia Raka Tarczycy UCK.

– W ostatnich latach zaszły liczne zmiany w sposobie leczenia pacjentów z rakiem tarczycy. Zależy nam, aby pacjenci mieli swobodny dostęp do najnowszych rozwiązań, zgodnych z aktualnymi standardami – dodaje.

Specjaliści podkreślają, że na początkowym etapie rozwoju raka tarczycy, bardzo trudno jest zdiagnozować zmiany, ponieważ guz jest niewyczuwalny podczas badania palpacyjnego. Dopiero z czasem pojawia się wyraźne zgrubienie, które rośnie i może uciskać na okoliczne struktury, utrudniając mówienie czy przełykanie.

Choroby nowotworowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. W większości przypadków diagnozowane są one na tyle późno, że zastosowane leczenie nie daje wielkich nadziei. Tymczasem można wyróżnić kilka niespecyficznych objawów, które mogą, chociaż wcale nie muszą, wskazywać na toczący się w naszym organizmie proces chorobowy. Jeśli zaobserwujemy je u siebie, to powinniśmy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i wykonać serię podstawowych badań profilaktycznych. Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o nowotworze!

10 objawów, które mogą wskazywać na nowotwór! Sprawdź!

Centrum Leczenia Raka Tarczycy UCK. Jak szukać pomocy?

Do centrum mogą zgłaszać się pacjenci po biopsji guza tarczycy, której wyniki wskazują na patologiczne zmiany. Wystarczy skontaktować się z koordynatorem opieki drogą telefoniczną lub mailową, a dalej zostaniemy pokierowani na dalszą diagnostykę.

– Potrzebne będzie skierowanie do poradni chirurgicznej lub endokrynologicznej z dopiskiem „Centrum Leczenia Raka Tarczycy” lub karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO), kierująca do jednej z tych poradni. Na bieżąco aktualizowane informacje dotyczące przyjęć do Centrum znajdują się stronie internetowej raktarczycy.uck.pl – informują przedstawiciele Centrum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki