Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Protest lekarzy przeciw ustawie refundacyjnej

Dorota Abramowicz
Co druga apteka na Pomorzu ma już umowę na sprzedaż refundowanych leków
Co druga apteka na Pomorzu ma już umowę na sprzedaż refundowanych leków Grzegorz Mehring
- Pacjent, który w poniedziałek zobaczy na wypisanej przez lekarza recepcie pieczątkę "Refundacja do decyzji NFZ" powinien udać się do apteki, gdzie zapłaci za lek z przewidzianą zniżką - radzi dyrektor pomorskiego oddziału NFZ, Barbara Kawińska. - Nie należy przynosić takich recept do siedziby funduszu - dodaje.

Protest "pieczątkowy" przeciw niektórym przepisom nowej ustawy refundacyjnej ogarnie prawdopodobnie większość pomorskich przychodni i gabinetów, a jego skutki najboleśniej odczują ci, których dotknęła ciężka, przewlekła choroba.

Od poniedziałku na wszystkich wypisywanych przez lekarzy na Pomorzu receptach pojawi się pieczątka lub naklejka z napisem "Refundacja do decyzji NFZ". Chociaż przepisy pozwalają wydać dla tej grupy chorych niektóre leki za darmo lub za symboliczną opłatą ryczałtową (3,20 zł), to chorzy będą musieli zapłacić najwyższą dopuszczalną kwotę refundacji (np. 30 lub 50 proc. ceny). Przyczyna - lek można wydać za darmo tylko i wyłącznie wtedy, gdy lekarz na podstawie historii choroby postawi na recepcie literkę B ("bezpłatnie") lub zadecyduje o ryczałcie, stawiając na recepcie literę "R".

Jeśli lekarz, w ramach protestu, uchyli się od decyzji, aptekarz zażąda zapłaty 30 lub 50 proc. ceny leku.
- Narodowy Fundusz Zdrowia nie zwróci różnicy w cenie leku - mówi dyrektor Kawińska. - Pacjent może w tej sprawie zwrócić się jedynie do lekarza.

ZOBACZ NOWĄ LISTĘ LEKÓW REFUNDOWANYCH NA 2012 ROK ORAZ UZUPEŁNIENIE TEGO WYKAZU

- Nie jesteśmy przeciwnikami całej ustawy, a jedynie dwóch ważnych dla lekarzy jej aspektów - zaznacza dr Jan Tumasz, przewodniczący Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia, który wraz z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy przy wsparciu Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku organizuje akcję protestacyjną na Pomorzu. - Jesteśmy przeciwni nałożonemu na nas obowiązkowi weryfikacji statusu ubezpieczenia, bez żadnych narzędzi, potwierdzających prawo pacjenta do bezpłatnej wizyty i refundowanej recepty. Drugi obowiązek, którym nas obarczono, to taksowanie recept.

Taksowanie polega na dopisywaniu przez lekarza na recepcie informacji, czy dany lek jest refundowany w 100, 50, 30 proc. bądź wydawany jest za pełną odpłatnością. Informacje te zawarte są na liczącym prawie 3 tys. pozycji rozporządzeniu.

Lekarze uważają, że szukanie każdego specyfiku (lista zawiera substancje chemiczne, a nie nazwy handlowe leków) zabierze im czas poświęcany na leczenie.

Recepty z napisem "Refundacja do decyzji NFZ" powinny być zrealizowane w każdej aptece, która podpisze umowę z NFZ. Do tej pory taką umowę podpisało ok. 400 (na 800 działających w naszym województwie) aptek.

ZOBACZ LISTĘ POMORSKICH APTEK REALIZUJĄCYCH RECEPTY REFUNDOWANE - AKTUALIZACJA 31 GRUDNIA GODZ. 14

- Pacjent, któremu apteka odmówi realizacji prawidłowo wystawionej recepty, powinien skontaktować się z Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ w Gdańsku - informuje Mariusz Szymański, rzecznik PO NFZ. - W oddziale pod numerami telefonów 58 32 18 626 lub 58 32 18 635 otrzyma on informację o aptekach, w których będzie mógł wykupić lek.

Rzecznik przypomina, że pacjent przychodzący do lekarza po poradę i receptę, powinien przedstawić dokument potwierdzający prawo do świadczeń. Jeśli go nie ma - może złożyć na piśmie oświadczenie o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego. Nie zwalnia go to jednak z obowiązku doniesienia do przychodni dokumentu.

Czytaj także:
Tysiące chorych będzie musiało zmienić leki
Naczelna Rada Aptekarska: Część aptek nie zamierza podpisać umów z NFZ na 2012 rok
Pomorze: Kolejki w aptekach. Pacjenci kupują leki na zapas
Nowa lista leków refundowanych na 2012 rok (PYTANIA I ODPOWIEDZI)

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki