Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Pracownicy spółek Grupy GPEC od kilku lat działają dla lokalnych społeczności

Jacek Klein
Pracownicy Grupy GPEC podczas pracy na placu Tczewskiego Centrum Rekreacji i Sportu
Pracownicy Grupy GPEC podczas pracy na placu Tczewskiego Centrum Rekreacji i Sportu mat. prasowe GPEC
Pracownicy Grupy GPEC realizują projekty na rzecz mieszkańców. Remontują place zabaw, pomagają domom dziecka. Wszystkow ramach akcji "Wspólne Działanie - Lokalne Zaangażowanie"

Wrzesień jest miesiącem, w którym od kilku lat na Pomorzu realizowane są projekty w ramach programu "Wspólne Działanie - Lokalne Zaangażowanie", powołanego przez Grupę GPEC. W skład Grupy wchodzi sześć polskich spółek: ENDICO, GPEC, GPEC Serwis, Orchis Energia Sopot, STAR-PEC, ZEC Tczew.

Zespół ZEC Tczew swój projekt ma już za sobą. Dwa tygodnie temu odnowił i zabezpieczył plac zabaw przy Tczewskim Centrum Rekreacji i Sportu oraz zainstalował nowe urządzenia.

Z kolei jedna z gdańskich grup projektowych przy ulicy Burzyńskiego 10 w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 12 zrewitalizowała boiska i tereny zielone przy placówce. Wymieniono obręcze i siatki na sprzęcie do grania w koszykówkę, zamontowano nowe siatki do bramek do grania w piłkę nożną, powstała bieżnia, plac sportowy.
To tylko dwa przykłady. W tym roku pracownicy Grupy GPEC w 11 miejscach zaplanowali inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności. Łącznie w ciągu czterech lat przeprowadzili ok. 50 realizacji. Edycja WDLZ 2011 dostała nagrodę w konkursie "Aktywni w mieście 2011" w kategorii wolontariat pracowniczy i działalność społeczna firm. W 2014 r. Grupa GPEC została finalistą ogólnopolskiego konkursu "Dobroczyńca Roku 2014" za działalność na rzecz społeczności lokalnych, w ramach programu WDLZ.

Grupa GPEC jest liderem branży ciepłowniczej na Pomorzu. Firma, oprócz dystrybucji, zajmuje się także produkcją ciepła i energii elektrycznej. Udział GPEC w rynku ciepła na obszarze działalności firmy wynosi blisko 60 proc. W ubiegłym roku koncern wypracował przychody ze sprzedaży na poziomie 468 mln zł. Zysk wyniósł prawie 50 mln zł. Zatrudnienie w całej Grupie wynosi ponad pół tysiąca osób, w tym tylko w największej firmie GPEC zatrudnionych jest prawie 300 pracowników.

Rozmowa z Lucyną Federowicz, dyrektor ds. personalnych i strategii Grupy GPEC

To już czwarta edycja programu WDLZ. Jaki był początek tej inicjatywy, skąd pomysł?
- Pomysł zrodził się trzy lata temu. Postanowiliśmy poszukać sposobu na to, jak zapoznać pracowników z zasadami prowadzenia projektów, a przy okazji zaangażować ich w realizację działań na rzecz lokalnej społeczności. Pierwsza edycja programu odbyła się w sierpniu i wrześniu 2011 r. Zrealizowaliśmy wtedy łącznie 15 projektów, w których udział wzięły 374 osoby. Dzięki pomysłowości pracowników oraz zaangażowaniu całej Grupy udało nam się między innymi: przygotować posiłki dla bezdomnych, zamontować podesty ułatwiające wjazd na plażę dla osób niepełnosprawnych oraz przeprowadzić prace remontowe np. na terenie Domu Opieki Społecznej "Ostoja" w Gdańsku.

Jakie przedsięwzięcia mają szansę na realizację? Co udało się do tej pory osiągnąć?
- Do tej pory zrealizowaliśmy ok. 50 projektów na rzecz lokalnej społeczności. Pracownicy Grupy GPEC zgłaszają się do zespołów projektowych i podejmują działania na różnych polach - wspierają domy dziecka, szpitale, hospicja, szkoły specjalne, schroniska dla zwierząt, ale także starają się robić coś dla środowiska naturalnego. Zeszłoroczna edycja programu przyniosła 14 zrealizowanych projektów. W Gdańsku, w parku Prezydenta Ronalda Reagana zagospodarowaliśmy siłownię na świeżym powietrzu, która ma zachęcić mieszkańców miasta do dbania o kondycję fizyczną. W Sopocie zespół pracowników Orchis Energia Sopot wyremontował i umeblował kuchnię filii Domu Dziecka "Na Wzgórzu" oraz wyposażył ją w nowy sprzęt AGD i zamontował dekoracje kuchenne. Zrealizowanych działań jest oczywiście dużo więcej, ale pracownikom Grupy GPEC nie brakuje pomysłów na nowe inicjatywy. Widać to w tym roku. Kolejnych 11 projektów właśnie jest w trakcie realizacji. I pomysły są naprawdę imponujące.

Czy zaangażowanie pracowników w działania na rzecz społeczności lokalnej jest duże? Program ma swoich liderów, co należy do ich obowiązków?
- W kolejne edycje programu WDLZ co roku angażuje się zdecydowana większość pracowników Grupy GPEC. Czynnikiem motywującym jest praca przy projektach, która całemu zespołowi przynosi dużo satysfakcji, ale największą nagrodą za włożony trud jest radość osób, którym udzielamy pomocy. Pracownicy Grupy GPEC sami przyznają, że wspólna praca podczas realizacji projektów jest dla nich dobrą okazją również do tego, żeby zintegrować się w ramach zespołu oraz rozwinąć umiejętności z zakresu zarządzania projektami. Każdy zespół projektowy ma swojego lidera oraz zespół planistyczny. W tej edycji, podobnie jak w ubiegłym roku, dodatkowym wsparciem lidera projektu jest również lider komunikacji, który odpowiada za wykonanie dokumentacji zdjęciowej, napisanie relacji oraz zaopiekowanie się ekipą filmową, nagrywającą relacje z projektów. Po każdym zakończonym projekcie liderzy przeprowadzają analizę sukcesów i porażek oraz wyciągają wnioski na przyszłość.
W jaki sposób firma wspiera pracowników w realizacji ich pomysłów?
- Każdy zespół otrzymuje: określony budżet na realizację projektu, wsparcie merytoryczne w zakresie prowadzenia projektów - liderzy uczestniczą w specjalnych szkoleniach organizowanych przez specjalistów Grupy GPEC - oraz dzień wolny od pracy na realizację przedsięwzięcia. W tej edycji do każdej z grup projektowych dołączył również tzw. coach, czyli przedstawiciel kadry zarządzającej Grupy GPEC, który wspierał lidera swoją wiedzą i doświadczeniem.

Projekty są konsultowane z beneficjentami na etapie planowania, realizacji czy już w fazie "życia"?
- Przystępując do wybierania projektów, zaczynamy od określenia grup docelowych, którym moglibyśmy zaoferować nasze wsparcie. Czasem są to dzieci, osoby starsze, niepełnosprawne lub chore. Następnie poszukujemy potrzebujących w obrębie lokalnej społeczności i zastanawiamy się, którym instytucjom publicznym najbardziej przydałoby się nasze wsparcie. Kontaktujemy się z wybranymi placówkami, rozmawiamy o ich sytuacji i potrzebach. W fazie projektu wiemy już, komu i jak możemy pomóc, żeby najlepiej wykorzystać dostępne środki.

Jakie korzyści z takiego zaangażowania odnosi firma? Prowizerunkowe czy są też efekty związane z działaniem zespołowym, pobudzaniem kreatywności, doskonaleniem organizacji?
- Dla Grupy GPEC program WDLZ jest doskonałą okazją, aby z jednej strony inwestować w swoich pracowników i rozwijać ich umiejętności, a z drugiej strony wspierać lokalną społeczność i dbać o kwestie środowiska naturalnego. Działania na rzecz mieszkańców to tak naprawdę działania na rzecz naszego wspólnego dobra. Jesteśmy częścią tego regionu.
Program będzie kontynuowany w kolejnych latach. A może będzie rozwijany?
- Rozwój koncepcji i modyfikacje w zakresie założeń programu są naturalne. Wyciągamy wnioski z poprzednich edycji i staramy się wdrażać usprawnienia, żeby odświeżyć formułę programu i nadal odpowiadać na potrzeby mieszkańców oraz pracowników. W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na działanie pod jednym tematem przewodnim: WDLZ-aktywnie. Czy zdecydujemy się na kolejną edycję programu? Jeśli tylko wystarczy nam zapału i możliwości, bo pomysłów na projekty z pewnością nie zabraknie.

Czy to jedyna akcja społeczna, w jaką angażuje się Grupa GPEC?
- Działalność społeczna i proekologiczna jest ważnym punktem polityki społecznej odpowiedzialności Grupy GPEC. Oprócz corocznego programu WDLZ, organizujemy wiele festynów i happeningów, a także wspólnie z redakcją "Dziennika Bałtyckiego" przygotowujemy akcję ekologiczną - "Drzewko za makulaturę". Akcja z roku na rok się rozrasta, również w siedzibach naszych firm - pracownicy Grupy GPEC chętnie przyłączają się do zbiórki makulatury, którą wymieniają na drzewka. Poza tym sponsorujemy trójmiejski sport, kulturę, a ponad wszystko jesteśmy dla i z mieszkańcami naszych miast.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki