- W sobotę 30 marca o godzinie 23.58 do Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Gdyni zadzwonił kapitan statku „Stena Spirit” informując o potrzebie ewakuacji medycznej osoby po napadzie drgawkowym - informuje komunikat Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR w Gdyni.
Ratownik medyczny, pod którego opieką aktualnie znajdowała się 50-cio letnia obywatelka Szwecji, po konsultacji telefonicznej z lekarzem, ocenił że niezbędny jest szybki transport na ląd i hospitalizacja.
Minutę później do akcji zadysponowany został śmigłowiec ratowniczy W3 WARM Anakonda z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, który następnie podjął na pokład poszkodowaną - przytomną lecz z ograniczoną świadomością.
O godzinie 01.35 kobieta została przekazana zespołowi ratownictwa medycznego oczekującemu na lotnisku w Babich Dołach.
Kilka dni wcześniej również doszło do medycznej ewakuacji z pokładu jednostki pływającej, konkretnie z pokładu fregaty Dar Młodzieży kończącej rejs dookoła świata.
- W środę 27 marca o godzinie 11.05 Komendant fregaty „Dar Młodzieży” powiadomił telefonicznie Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne o poważnych zaburzeniach zdrowotnych jednego z uczestników rejsu - informuje komunikat SAR.
Lekarz, na pokładzie „Daru Młodzieży” znajdującego się około 5 Mm od portu Gdyni, zdiagnozował wstępnie niedokrwienie mięśnia sercowego u młodego mężczyzny i zalecił natychmiastową ewakuację medyczną na ląd.
Ze statku „Kapitan Poinc” do akcji zadysponowana została natychmiast jednostka ratownicza „R-20”, która odcumowała o godzinie 11.09, a 10 minut później podjęła na pokład poszkodowanego wraz z towarzyszącym lekarzem.
O godzinie 11.40 uczestnik rejsu w stanie stabilnym wraz z lekarzem zostali przekazani zespołowi ratownictwa medycznego oczekującemu przy Kapitanacie Portu w Gdyni.
Akcja medevac miała także miejsce 23 marca, nieco dalej na zachód.
- 0 godzinie 17.50 operator VTS Świnoujście przekazał do Morskiego Pomocniczego Centrum Koordynacyjnego informację otrzymaną z pokładu promu „Robin Hood” - brzmi komunikat jednostki SAR. - Kapitan statku wychodzącego z portu zwrócił się z prośbą o pilną ewakuację medyczną jednego z członków załogi, który skarży się na zawroty głowy, poważne problemy z oddychaniem oraz wysokie ciśnienie tętnicze.
Do akcji skierowany został statek ratowniczy „Pasat”, z którego w pierwszej kolejności opuszczono łódź R-2, aby jak najszybciej dotrzeć do poszkodowanego.
Stan 34 letniego mężczyzny nie pozwalał na ewakuację medyczną z użyciem łodzi, dlatego ratownicy pozostali na pokładzie promu zabezpieczając go w oczekiwaniu na przybycie statku ratowniczego.
20 minut później ratowniczy „Pasat” podjął na pokład poszkodowanego i przetransportował do portu w Świnoujściu, gdzie przekazany został zespołowi ratownictwa medycznego.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Straż Graniczna reaguje na publikację "Gazety Wyborczej". "Niebezpieczna narracja"
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!
- Oświadczenie Orlenu ws. rzekomego braku paliwa. Koncern odpowiada na ataki
- Unia szykuje się do wielkiej reformy. „Najgorszy możliwy dla Polski scenariusz”