Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Powstaje podmorski park archeologiczny (ZOBACZ GDZIE)

Kazimierz Netka
Kilka kilometrów od plaży w Gdyni-Orłowie, na Zatoce Gdańskiej, powstaje skansen archeologiczny. Znajdujące się tam zabytki można już zwiedzać.

Zabronione jest natomiast zarzucanie kotwic w promieniu 300 metrów od punktu o współrzędnych: 54°29'00" szerokości geograficznej północnej i 18°39'54" długości geograficznej wschodniej. Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, dr Andrzej Królikowski, wydał zarządzenie, chroniące to miejsce przed dewastacją.

- W rejonie tym jest już Solen - wrak szwedzkiego żaglowca, który uczestniczył w Bitwie pod Oliwą. W skansenie złożono również wrak żaglowca wydobyty z kanału w Nowym Porcie - mówi Henryk Koszka, naczelnik Wydziału Pomiarów Urzędu Morskiego w Gdyni.

Czytaj także: Na Bałtyku stanie podwodny hotel!

Ponadto w chronionym zarządzeniem dyrektora Urzędu Morskiego fragmencie Zatoki Gdańskiej niedawno zatopiono osiem armat, znalezionych przez Instytut Morski na dnie Bałtyku podczas badań prowadzonych w związku z planowaną budową farmy elektrowni wiatrowych. Umieszczenie żeliwnych armat ponownie pod wodą uchroniło je przed zniszczeniem (bowiem wskutek kontaktów z tlenem, szybko rdzewieją). Wkrótce w podwodnym skansenie znajdą się również pozostałości burdyny (to mały, jednomasztowy statek towarowy) i szkuty (statek beznapędowy) znalezionych na Martwej Wiśle. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku.

- Zabytkowych obiektów będzie tam coraz więcej - zapewnia Iwona Pomian, kierownik Działu Badań Podwodnych Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. - Zamierzamy bowiem stworzyć podwodny park archeologiczny "Zatoka Gdańska", który zostanie udostępniony turystom. To miejsce dobre do nurkowania. Głębokość morza wynosi około 15 metrów. Z Gdyni i Gdańska można dopłynąć łodzią w ciągu około pół godziny. Oczywiście obowiązuje zakaz zarzucania kotwicy na dno. Utworzenie podwodnego skansenu ma też duże znaczenie dla inwestorów, którzy mają obowiązek pokrywania wydatków na ochronę zabytków znalezionych w miejscu realizacji inwestycji. Umieszczanie eksponatów w podwodnym skansenie jest tańsze od kosztów prac zabezpieczających na lądzie.

Bardzo możliwe, że w przyszłości w podwodnym parku archeologicznym "Zatoka Gdańska" będą urzeczywistniane także projekty służące ochronie środowiska. W rejonie wraków chętnie przebywają i rozmnażają się ryby.

Kazimierz Netka
tel. 58 30 03 393
[email protected]

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki