Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Potężny sztorm zniszczył plaże i wydmy

Krzysztof Miśdzioł, Roman Kościelniak, (ABE)
Krajobraz po sztormie na Mierzei Wiślanej
Krajobraz po sztormie na Mierzei Wiślanej Sławomir Bednarczyk
Po potężnym kilkudniowym sztormie wody Bałtyku częściowo opadły i okazało się, że zniknęły plaże. Tak jest np. na początku Półwyspu Helskiego. Przy wejściu Chałupy 1 we Władysławowie woda odsłoniła umocnienia brzegowe ukryte do tej pory pod piaskiem. To podkłady kolejowe i mur przeciwsztormowy zbudowany przed kilkoma laty. Teraz tylko one chronią brzeg przed wdarciem się morza w głąb półwyspu.

Stało się jednak coś jeszcze - napór Bałtyku był tak silny, że woda najprawdopodobniej podmyła również znajdujący się tu naziemny mur. Teren przy nim od strony lądu się zapadł. Powstała duża, niebezpieczna dziura, o głębokości dochodzącej do dwóch metrów. A to tędy właśnie poruszają się spacerowicze udający się nad morze. Dużo ich zwłaszcza teraz, bo po sztormie szukają na plażach ciekawych przedmiotów, które wyrzuciły fale.

O sprawie powiadomiliśmy w poniedziałek Urząd Morski w Gdyni.
- Dziękujemy za zgłoszenie, postawimy tam tablicę ostrzegawczą - powiedział nam Roman Kołodziejski, główny inspektor Inspektoratu Ochrony Wybrzeża w UM Gdynia. - Nasi pracownicy cały czas są w terenie, szacują straty. Sęk w tym, że poziom wody tylko częściowo opadł, wciąż nie można dotrzeć do niektórych miejsc.

Czytaj również: Gdańsk, Nowy Dwór Gdański strażacy walczyli z wodą (ZDJĘCIA)

Poważnie zaatakowany przez Bałtyk został również ląd na dalszych kilometrach Półwyspu Helskiego oraz w Jastrzębiej Górze i Ostrowie. W tej ostatniej miejscowości brzegu także broni postawiony w ubiegłym roku mur przeciwsztormowy.

Plaże zniknęły też w Ustce i Łebie. W tych miejscowościach, podobnie jak u nasady półwyspu, w ubiegłym roku prowadzone były refulacje, czyli narzucanie piasku z dna morza na plażę, by wzmocnić ochronę brzegu.

- Zniszczona została część dojścia na brzeg, były osunięcia na klifie - wymienia Adam Meller-Kubica, szef Inspektoratu Ochrony Wybrzeża w UM Słupsk. - Wytrzymał natomiast i oparł się sztormowi nasz usypany niedawno prewencyjnie wał w Rowach.

Na Mierzei Wiślanej woda zabrała część wału wydmowego, na odcinku od Junoszyna aż do granicy Polski w Piaskach.
- Starsi rybacy mówią, że był to najbardziej niszczycielski sztorm od co najmniej 30 lat - mówi Krystian Babski, kierownik sztutowskiego obwodu ochrony wybrzeża UM w Gdyni. - Na Mierzei Wiślanej pracuję od 15 lat. Nigdy nie widziałem tak poważnych zniszczeń po sztormie.

Skąd wzięły się tak duże fale? Powody były dwa: wysoki stan wody w Bałtyku oraz silny północno-zachodni, a potem północno-wschodni wiatr.

Czytaj również: Pomorze: Woda w rzekach i na Bałtyku opada powoli

Na mierzei zniszczony został brzeg i w dużym stopniu ucierpiały też same wydmy.
- Przez trzy ostatnie lata mnóstwo pracy włożyliśmy w ochronę morskiego wybrzeża. Wszystko musimy robić od nowa - mówi Krystian Babski. - Zniszczeń jest tak dużo, że naprawiać je będziemy przez co najmniej kilka lat. W pierwszej kolejności naprawimy zjazdy ratownicze na plaże. Musimy posprzątać plażę oraz zjazdy. Później czeka nas naprawa wałów.

Poziom wody w Bałtyku wciąż jest wysoki, np. w poniedziałek w Jastrzębiej Górze był o 52 cm wyższy od normalnego.

Zobacz, co wyrzuciło morze [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki