Pomorze - ponadprzeciętnie atrakcyjne miejsce pracy! Rusza projekt "Chcę tu pracować"

Akcja specjalna Chcę tu pracować
Pomorze i Trójmiasto przyciągają atrakcyjnymi warunkami do życia. Jest również miejscem spełnienia zawodowego dla tysięcy pracowników w wielu dziedzinach. Krajowe i zagraniczne firmy rozwijają tutaj nowoczesne usługi i technologie informatyczne, logistyczne, przemysłowe. I zatrudniają! A my chcemy Wam to pokazać.

Rozpoczynamy cykl 12 publikacji prezentujących ciekawe pomorskie firmy będące atrakcyjnym miejscem pracy. Pokażemy, jak się rozwijają, w jakich branżach działają i dlaczego dobrze się w nich pracuje. Niektóre na Pomorzu działają od dziesiątek lat inne ulokowały się tu niedawno. Między innymi dzięki działaniom Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w ramach programu Polska Strefa Inwestycji. Tylko w ubiegłym roku ze wsparcia skorzystało kilkadziesiąt firm, które stworzą kilkaset miejsc pracy i utrzymają kilka tysięcy.

- Nowe inwestycje to także nowe, jakościowe miejsca pracy, które przyczyniają się do rozwoju lokalnej gospodarki – podkreśla Przemysław Sztandera Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Atrakcyjność inwestycyjna

Województwo pomorskie należy do grupy regionów o ponadprzeciętnej atrakcyjności inwestycyjnej i posiada pod tym względem stabilną pozycję. Mocną stroną regionu są zasoby pracy i wysoka jakość życia. Plasuje się w czołówce regionów pod względem potencjału innowacyjności.

Pomorskie jest silnym ośrodkiem w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, jeśli chodzi o wartość wydatków naB+R czy liczbę pracowników w tym obszarze. Region jest w czołówce w zakresie technologii IT.

Z racji położenia geograficznego i posiadania dwóch portów morskich bardzo silnie rozwinięta jest tu branża logistyczno-magazynowa i stoczniowa. To także, o czym często się zapomina silny ośrodek branży automotive.

Ma to potwierdzenie w potrzebach rynku pracy. Poszukiwani są projektanci i administratorzy baz danych i programiści oraz analitycy, testerzy i operatorzy systemów informatycznych.

Zapotrzebowanie na specjalistów w finansach

W Trójmieście jest duże zapotrzebowanie na specjalistów branży finansowej. Deficyt dotyczy głównie pracowników ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych. Poszukują ich głównie pracodawcy działający w branży BPO/SSC, w której na Pomorzu pracuje już kilkadziesiąt tysięcy osób, a zatrudnienie wciąż nieustannie rośnie.

Oferty pracy dla kierowców , magazynierów, dostawców

W całym województwie brakuje i brakować będzie kierowców samochodów ciężarowych, kierowców autobusów, spedytorów i logistyków, a także magazynierów, operatorów wózków widłowych, kurierów oraz zaopatrzeniowców i dostawców. Pandemia jeszcze przyspieszyła dynamikę rozwoju branży logistycznej i magazynowej. Na terenie województwa powstają parki obsługi towarów w łańcuchach dostaw budowane przez największych światowych graczy.

Pracowników poszukują także branże przemysłowa, maszynowa, precyzyjna i elektroniczna. Praca czeka nie tylko na inżynierów, ale także m.in. pracowników obsługi maszyn sterowanych cyfrowo, kierowników produkcji czy monterów i pracowników wykwalifikowanych.

Zawody medyczne też w cenie

Praca czeka także na przedstawicieli zawodów medycznych i opiekunów. Wzięcie mają biotechnolodzy, biotechnicy, kadra inżynierska w biotechnologii, która jest jedną ze najważniejszych gałęzi w strategii rozwoju regionu.

Budownictwo i branża morska w cenie

Pandemia nie zaszkodziła budownictwu. Branża przeżywa hossę, zarówno w mieszkaniówce jak i budownictwie komercyjnym. Poszukiwani są operatorzy maszyn budowlanych, pracownicy budowlani, inżynierowie budowy, kierownicy budów itp.

W najbliższym czasie wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników branży morskiej i konstrukcji stalowych. Ma to związek z inwestycjami w morskie farmy wiatrowe, których na wodach Bałtyku w rejonie Pomorza ma powstać kilkanaście. Zapotrzebowanie na pracę przy tych inwestycjach szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy osób, także w logistyce, przeładunkach, transporcie, obsłudze, branży noclegowej czy gastronomii.

Pracowników potrzeba nie tylko w Trójmieście

Najwięcej ofert zatrudnienia spływa od firm na terenie Trójmiasta, największego ośrodka gospodarczego. Duże zapotrzebowanie na prace jest także w innych ośrodkach jak Kwidzyn, Tczew, Bytów, Słupsk, Rumia czy Wejherowo.

W lutym do powiatowych urzędów pracy wpłynęło więcej ofert pracy niż w miesiącu wcześniejszym, powiatowe urzędy pracy dysponowały 7,6 tys. ofert pracy. W porównaniu do miesięcy wcześniejszych nadal obserwowany jest wzrost liczby osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy: na koniec miesiąca w naszym regionie było 60,3 tys. osób bezrobotnych. Pomimo negatywnych skutków pandemii stopa bezrobocia na Pomorzu jest niższa niż w kraju i wyniosła w lutym 6,3 proc., a wskaźnik zatrudnienia i aktywności na rynku pracy wyższe niż w kraju. Na wysokim poziomie kształtuje się także przeciętne wynagrodzenie w firmach, które pod koniec roku sięgało 6 tys. zł. brutto.

Mieszkańcy Pomorza są ponadprzeciętnie aktywni na rynku pracy. Pomorskie jest miejscem o korzystnym klimacie dla rozwoju przedsiębiorczości. Ma to odzwierciedlenie m.in. w zwiększającej się liczbie zarejestrowanych podmiotów gospodarczych.

W projekcie "Chcę tu pracować" poznamy firmy, które rozwijają się w regionie, a przy tym są miejscem, gdzie pracownicy mogą rozwijać swoje umiejętności i spełniać się zawodowo.

Chcesz dołączyć do projektu? Napisz na adres [email protected]

Partner cyklu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki