Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Polsko-Szwedzka Izba Gospodarcza zachęca, by sięgać po unijne pieniądze

Kazimierz Netka
Są jeszcze unijne dotacje na współpracę nauki z przemysłem
Są jeszcze unijne dotacje na współpracę nauki z przemysłem Przemek Świderski
Kończą się już w regionalnych programach operacyjnych (RPO) dotacje unijne na przedsięwzięcia realizowane przez firmy. Nie wszystkie zasoby zostały jednak wyczerpane. Gdzie - poza RPO - szukać unijnego wsparcia i jak się o dotacje starać - przypomniała swym członkom Polsko-Szwedzka Izba Gospodarcza (PSIG) podczas spotkania w Sopocie. Z tych porad mogą skorzystać również inni biznesmeni.

- Są jeszcze pieniądze zarówno dla małych i średnich firm, jak też dla dużych przedsiębiorstw - mówi dr Tadeusz Iwanowski, prezes zarządu PSIG. Od starań biznesmenów, ich dociekliwości, zależy, czy dostęp do tych środków stanie się możliwy.

SERWIS SPECJALNY: Pomorskie w Unii Europejskiej

O szczegółach możliwości pozyskania środków unijnych dla przedsiębiorstw w bieżącym okresie finansowania (w latach 2007-2013) oraz w następnym (na lata 2014-2020) opowiedział Mariusz Rutkowski, dyrektor Oddziału ABBEYS w Gdańsku. Zasobem dotychczas niewyczerpanym jest Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (POIG). Z tego "źródła"' zarządzanego centralnie w Warszawie, można starać się o wsparcie, np. na wdrożenie innowacyjnej technologii stosowanej na świecie poniżej 1 roku (lub do 5 proc. rozprzestrzenienia w branży) oraz uruchomienie na jej podstawie wytwarzania produktów lub usług innowacyjnych na rynku docelowym - mówił dyrektor Mariusz Rutkowski. O te dotacje mogą starać się wszystkie przedsiębiorstwa przewidujące wzrost zatrudnienia o min. 150 osób. Przedsiębiorstwa z sektora MSP są przy tym dodatkowo punktowane. Minimalna wartość inwestycji to 160 mln złotych.

Więcej na temat Funduszy Europejskich

Szanse na wsparcie z POIG mają też inwestycje polegające na utworzeniu lub rozbudowie centrum badawczo-rozwojowego, którego głównym zadaniem jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w celu wprowadzenia na rynek docelowy (m.in. krajowy) nowych lub ulepszonych produktów przy zastosowaniu nowych - zaawansowanych technologii. Dotacje czekają też na zamierzających utworzyć lub rozbudować centrum usług wspólnych, przejmujące od podmiotów część zadań lub procesów z zakresu finansów, księgowości, zarządzania zasobami ludzkimi, administracji, logistyki, zaplecza bankowego i ubezpieczeniowego (back-office), badań rynkowych, wsparcia technologii informacyjnych i komunikacyjnych (IT), co przyczyni się do optymalizacji (redukcji) kosztów i poprawy jakości danej usługi tych podmiotów.

W Szwecji gaz z łupków okazał się niewypałem. Jak będzie na Pomorzu?

Dotacje przyznawane są w drodze konkursów. Termin składania wniosków: IV kwartał 2011 roku. Natomiast na tworzenie nowych miejsc pracy o dużej produktywności będzie można starać się o dotacje nawet do 2015 roku.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki