Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Po pierwsze A1. Kto najwięcej zyskał na autostradzie?

Dawid Majakowski
Wzrost liczby zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w gminach na trasie przebiegu A1
Wzrost liczby zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w gminach na trasie przebiegu A1 Kacper Kowalski/Aeromedia.pl/GTC
14 października do użytku oddany zostanie drugi odcinek autostrady A1. Dzięki niemu kierowcy będą się mogli swobodnie i bezpiecznie poruszać z Trójmiasta do Torunia. 152-kilometrowy odcinek budowano sześć lat.

Prace rozpoczęto jesienią 2005 roku. Pierwszy etap przewidywał budowę 90-km odcinka autostrady z Rusocina do Nowych Marzów koło Grudziądza. Zakończono go kilka miesięcy przed terminem, w październiku 2008 roku. Kolejne 62 km budowano od lipca 2009 roku do października 2011.

Nadrabiamy zaległości

W ciągu tych sześciu lat w krajobrazie woj. pomorskiego zmieniło się dużo. Na lepsze, co potwierdzają liczby.

O potrzebie budowy autostrady i jej wpływie na turystykę regionu oraz gospodarkę całego kraju fachowcy mówili już od dawna. Jacek Dubicki w artykule "Wpływ autostrady A1 na rozwój portów Zatoki Gdańskiej" pisze, że autostrada, jako kręgosłup łańcucha transportowego Północ - Południe, ma najdłuższą historię planowania i przygotowań do budowy, od 1972 roku.

Powstała jako koncepcja szlaku TAPP [Transeuropejska Autostrada Północ - Południe - dop. red.], z inicjatywy Polaków. Cały szlak zaczyna się w Oslo, stolicy Norwegii, przebiega przez tereny Szwecji, drogą morską do Trójmiasta, następnie przez Katowice, słowacką Bratysławę, węgierski Budapeszt, serbski Belgrad, i kończy się w greckich Atenach.

W całej tej układance to polski odcinek powstawał i powstaje najdłużej. Na szczęście od 2005 roku i u nas ruszyły prace. Na pozytywne efekty nie trzeba było długo czekać.

Spada bezrobocie

- Obowiązujący od 2005 roku plan zagospodarowania przestrzennego spowodował przyrost firm na obszarze gminy Pruszcz Gd. - przyznaje Magdalena Kołodziejczyk, wójt gminy.

W 2005 roku w Pruszczu Gd. zarejestrowanych było 3138 podmiotów gospodarczych. Pięć lat później jest ich 3717. Prawie o 50 proc. spadło bezrobocie. W ubiegłym roku firma SEGRO, lider powierzchni biznesowej w Europie, ogłosiła, że planuje rozpoczęcie budowy nowego centrum logistycznego właśnie w Pruszczu. Całość przedsięwzięcia to 150 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biznesowej, z przeznaczeniem na magazyny, biura oraz lekką produkcję. Pierwszy etap projektu (46 tys. m kw.) został już zakończony.

Czytaj również:

Pomorze: Monitoring na autostradzie A1
Drogowcy szybciej skończą budowę kolejnego odcinka A1
Pomorze: Rozbudowują węzeł A1 pod Grudziądzem
- Ulokowanie firmy SEGRO przy węźle autostrady A1 to długo oczekiwana przez nas inwestycja - dodaje Magdalena Kołodziejczyk. - Wprowadzi ona nowy rodzaj działalności, ale także stworzy perspektywy i możliwości zatrudnienia dla mieszkańców. 50 procent naszej społeczności to bardzo młodzi ludzie, którzy nie przekroczyli 30 roku życia, i jestem przekonana, że to ogromny potencjał dla każdego przedsiębiorcy.

Obiekt położony jest bezpośrednio przy obwodnicy Trójmiasta i autostradzie A1, w pobliżu węzła Rusocin. Bliska odległość do ważnych krajowych arterii komunikacyjnych oraz Morza Bałtyckiego stwarza doskonałe możliwości logistyczne, zapewniając tym samym łatwy dostęp do wszystkich regionów Polski, a także do Europy Północnej.

Inne firmy też inwestują

Warto dodać, że firma SEGRO nie jest jedyną, która postanowiła wykorzystać potencjał autostrady. Tutaj magazyny przeniósł lider branży odzieżowej - firma LPP czy ogólnopolska sieć sklepów meblowych ABRA. Powstają kolejne centra logistyczne firm kurierskich i największych marketów spożywczych.

Zmiany obserwować można także, jadąc w głąb województwa. Przyrost liczby podmiotów gospodarczych oraz spadek bezrobocia w ciągu ostatnich pięciu lat odnotowują kolejne miejscowości: Morzeszczyn, Pelplin, Subkowy, Tczew, Starogard Gdański, Skórcz, Pszczółki czy Trąbki Wielkie.

Więcej zadowolonych

- Zjazd z autostrady to zakłady pracy - przyznaje Andrzej Lorenc, wójt gminy Dragacz. - Przemysł, logistyka, transport. Brak tirów na drogach lokalnych to większe bezpieczeństwo dla mieszkańców. Pojawiają się także inwestorzy zainteresowani naszym terenem.

Gmina Smętowo Graniczne także może się pochwalić malejącym bezrobociem oraz zainteresowaniem firm terenami pod budowę centrum logistycznego. Dzięki niemu na pracę będzie mogło liczyć 200 osób. Zadowolenia z autostrady nie ukrywa także zastępca prezydenta w Starogardzie Gdańskim.

- Poprawia się komunikacja. Pod tym kątem między innymi promujemy miasto wśród inwestorów - mówi Henryk Wojciechowski.

- W ostatnich latach odnotowaliśmy znaczny wzrost liczby przedsiębiorstw w branży budowlanej - dodaje Agnieszka Pieczonka, podinspektor ds. informacji i ewidencji działalności gospodarczej w Pelplinie.

Potrzeba więcej autostrad

Droga ma także wpływ na turystykę oraz bezpieczeństwo. Jak przyznaje policja, A1 jest najbezpieczniejszą drogą. Dochodzi na niej do najmniejszej liczby wypadków w Polsce. A jak przekonują ekonomiści, nawet to ma wpływ na korzyści.

- Życie każdego z nas jest warte pięć milionów złotych dla polskiego PKB [produkt krajowy brutto - dop. red.] - twierdzi magister ekonomii Iwona Libiszewska. - Oczywiście mam na myśli długie życie.

Według Banku Światowego, w wyniku wypadków na drogach polska gospodarka rocznie traci 30-40 mld zł. Według ostatniego raportu Najwyższej Izby Kontroli, sposobem na ograniczenie liczby ofiar jest budowa dróg ekspresowych i autostrad.

Współpraca D. Olesińska
Wzrost liczby zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w gminach na trasie przebiegu A1:
Pruszcz Gdański 3138 (2005 r.) 3717 (2010 r.)
Morzeszczyn 157 (2005 r.) 205 (2010 r.)
Pelplin 1119 (2005 r.) 1225 (2010 r.)
Subkowy 310 (2005 r.) 390 (2010 r.)
Tczew 833 (2005 r.) 1140 (2010 r.)
Starogard Gdański 699 (2005 r.) 1182 (2010 r.)
Skórcz 116 (2005 r.) 208 (2010 r.)
Pszczółki 701 (2005 r.) 867 (2010 r.)

Czytaj również:
Pomorze: Dodatkowe bariery na autostradzie A1
Pomorze: Kamery na autostradzie A1 wyłapują drogowych piratów

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki