Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Opłaty za gaz według nowych zasad

Anna Szałkowska
Każdy klient może wybrać sobie sposób, w jaki chce opłacać swoje rachunki za gaz
Każdy klient może wybrać sobie sposób, w jaki chce opłacać swoje rachunki za gaz M. Jeziorek
Prawie 410 tysięcy odbiorców gazu na Pomorzu musi się liczyć z istotnymi zmianami w sposobie rozliczania opłat za jego zużycie. W czerwcu wprowadził je Pomorski Oddział Obrotu Gazem.

- Mam taryfę W2 i do tej pory co kilka miesięcy płaciłam za gaz tyle, ile go zużyłam - mówi Anita Jabłońska, mieszkanka Trójmiasta. - Teraz dostałam sześć faktur: jedną za rzeczywiste zużycie do połowy lipca i... pięć prognozowanych do maja przyszłego roku. Pytanie, skąd gazownia wie, ile zużyję gazu przez cały rok? Ja nie mam takiej pewności. A co się stanie, jeśli sezon grzewczy będzie dłuższy, a mróz silniejszy niż w zeszłym roku? To ja będę musiała się martwić dopłatą, jeśli różnica między rzeczywistym zużyciem a prognozą będzie na moją niekorzyść. Moim zdaniem, te zmiany niczemu nie służą, tylko utrudniają życie nam, odbiorcom. I wprowadzają zamieszanie. Poza tym, dlaczego dowiadujemy się o nich dopiero teraz, gdy otrzymujemy rachunki?

Od 15 lipca podwyżka cen gazu ziemnego

Zdaniem przedstawicielki Pomorskiego Oddziału Obrotu Gazem, wręcz przeciwnie, zmiany służą ułatwieniu życia: zarówno gazowni, jak i jej klientom.

- Mając pięć prognozowanych faktur, można łatwiej gospodarować budżetem domowym - tłumaczy Izabela Dyguła, rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Obrotu Gazem w Gdańsku. - A prognozy wynikają z historii rachunku, więc pokrywają się z dotychczasowym zużyciem. I nie zaskakujemy odbiorców. O zmianach informowaliśmy zarówno w ulotkach dołączonych do rachunków, jak i na naszej stronie internetowej.

UOKiK wszczął postępowanie przeciw PGNiG

Oprócz różnicy w rozliczeniu, jedną z istotniejszych zmian jest zróżnicowanie trzech dotychczasowych stałych taryf: W1, W2 oraz W3. Dzięki temu każdy klient może dopasować sobie taką, która mu najbardziej odpowiada, co wiąże się również z dopasowaniem płatności. Przykładowo w nowej taryfie W1.12T odbiorca sam podaje odczyt licznika co miesiąc i dostaje fakturę za rzeczywiste zużycie. Można rzecz jasna płacić raz na parę miesięcy. Wystarczy po prostu wybrać sposób i powiadomić o tym w swoim Biurze Obsługi Klienta. Wprowadzony zostanie aneks do umowy. Jak tłumaczy przedstawicielka POOG, dotychczasowe trzy taryfy (przypomnijmy, zależą one od zużycia gazu) zostały zróżnicowane od połowy lipca.

Jak płacić mniej za prąd? Skorzystaj z kalkulatora taryf energii

Osoby korzystające do tej pory z taryfy W1 (do 300 m sześc. rocznie), W2 (do 1200) oraz W3 (do 8000) mogą sobie wybrać warianty płatności w ramach swojej dotychczasowej taryfy. System prognozowania dotyczy taryf W1 i W2.- Trzecia taryfa rozliczana jest według faktycznego rozliczenia gazu - dodaje Izabela Dyguła.

Więcej informacji na temat taryfikacji można uzyskać na stronie internetowej www.ebok.psgaz.pl.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki