Nowelizacja ustawy została podpisana już przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Przewiduje zerową stawkę VAT na: załadunek, wyładunek, przeładunek i inne usługi związane z transportem morskim, międzynarodowym, lądowym i żeglugą śródlądową.
O korzystne przepisy podatkowe portowcy w Trójmieście i Szczecinie-Świnoujściu walczyli od kilkunastu miesięcy. Ich zdaniem Ministerstwo Finansów nadgorliwie interpretowało dyrektywy unijne, przez co wiele usług świadczonych przez porty i spółki w nich funkcjonujące zostało obciążonych podstawową, 23-proc. stawką podatku od towarów i usług, co znacznie podniosłoby ceny obsługi portowej. W dodatku domagało się zapłaty podatku za trzy lata wstecz wraz z odsetkami. Do zapłaty byłoby kilkaset milionów złotych, co doprowadziłoby spółki portowe do zapaści finansowej, a nawet upadłości.
Portowcy podnieśli alarm i wszczęli akcję protestacyjną. Napisali do premiera petycję o ratowanie portów. Przez kilkanaście dni w ramach protestu włączane były syreny alarmowe.
- Nie godzimy się na to, żeby towary trafiały do Polski przez porty zachodnie, w których na usługi portowe obowiązuje stawka VAT "0" - argumentowali.
Dzięki zmienionym przepisom polskie porty będą w stanie konkurować z europejskimi o przeładunki towarów.
Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?