Pomorze: Nominowani do nagrody Człowiek Roku 2010

red.
Profesor Jacek Jassem został Człowiekiem Roku 2009. Kto zdobędzie tytuł w tym roku, przekonamy się w czerwcu
Profesor Jacek Jassem został Człowiekiem Roku 2009. Kto zdobędzie tytuł w tym roku, przekonamy się w czerwcu Grzegorz Mehring
Znamy już nazwiska osób nominowanych do nagrody Człowiek Roku "Dziennika Bałtyckiego". Wybraliśmy je na podstawie zgłoszeń naszych Czytelników. Zwycięzcę, którego wskaże kapituła nagrody, nagrodzimy w czerwcu.

Kai Bumann

Urodził się w Berlinie i tam ukończył dyrygenturę w Wyższej Szkole Artystycznej. W latach 1986-92 współpracował jako dyrygent z wieloma teatrami muzycznymi w Niemczech, gdzie kierował od strony muzycznej premierami przedstawień od Mozarta przez Verdiego do Szostakowicza.

Gdańsk: Prof. Jacek Jassem został Człowiekiem Roku 2009 (zdjęcia i wideo)

Po zdobyciu drugiej nagrody na międzynarodowym konkursie dyrygenckim w Genewie rozpoczął współpracę z polskimi ośrodkami muzycznymi, m.in. był pierwszym w historii Polskiej Filharmonii Bałtyckiej gościnnym dyrygentem, a w 1997 roku objął dyrekcję artystyczną Opery Krakowskiej. Od 2004 r. jest stałym dyrygentem Opery Kameralnej w Warszawie, a od 2008 r. sprawuje funkcję dyrektora Artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Nominowany za otwarcie sceny na Ołowiance zarówno na repertuar ambitny, jak i lżejszy, jazz, a także debaty z autorytetami z różnych dziedzin i regularne wieczory literackie.

Roman Nowosielski

Znany trójmiejski adwokat, członek Trybunału Stanu. Prowadzi najgłośniejsze w Polsce sprawy, angażuje się społecznie w walkę o dobre prawo, reprezentując pro publico bono poszkodowanych w czasie wojny, w tym Winicjusza Natoniewskiego, okrutnie poparzonego jako dziecko podczas pacyfikacji wsi na Lubelszczyźnie przez hitlerowców.

Jest jednym z pełnomocników rodzin polskich oficerów zamordowanych w Katyniu, reprezentując ich przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. W ubiegłym roku odniósł precedensowe zwycięstwo, wygrywając dla gdyńskiego pogotowia odszkodowanie z NFZ. Wygrywał też sprawy o dostęp do teczek IPN dla Lecha Wałęsy oraz o uznanie, że były rektor UG, prof. Andrzej Ceynowa, nie był tajnym współpracownikiem peerelowskich służb. W ubiegłym roku zaangażował się w prawną walkę z dopalaczami.

Nominowany za to, że podejmuje się trudnych spraw pro publico bono, ponieważ uważa, że komuś dzieje się krzywda, a on chciałby pomóc ją zniwelować.

Henryka Krzywonos - Strycharska

Kobieta odważna, pokazująca, że odwaga nie polega tylko na zatrzymaniu w Sierpniu 1980 r. tramwaju. Sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych, bita i represjonowana w latach 80., w wolnej Polsce założyła wraz z mężem Krzysztofem dom rodzinny dla 12 dzieci. Ci, którzy myśleli, że Henryka Krzywonos wraz z odchowaniem dzieci przeszła na emeryturę, bardzo się pomylili.

Podczas ubiegłorocznego zjazdu Solidarności, kiedy zebrani wygwizdali premiera, potrafiła wyjść na mównicę, by stając naprzeciw niechętnej sali, poprosić Jarosława Kaczyńskiego, by ten nie buntował ludzi. Czynem tym zdobyła zarówno przyjaciół, jak i wrogów, którzy od tamtej pory obrzucają ją błotem w internecie i mediach. Ale wiele wskazuje na to, że przyjaciół jest więcej...

Nominowana za pokazanie, jak wielką siłę może mieć jedno zdanie prawdy wypowiedziane we właściwym miejscu i czasie.

Daniel Czapiewski

Kaszubski przedsiębiorca i społecznik - prawdziwy wulkan pomysłów. Jest właścicielem firmy Danmar w Szymbarku, stawiającej drewniane domy. Nazywany Kaszubskim Stolemem. Na terenie swojego zakładu stworzył "drewnianą wioskę", pokazując w ten sposób tradycje budowlane Kaszubów. Jest też założycielem Centrum Edukacji i Promocji Regionu, do którego sprowadził Dom Sybiraka spod Irkucka, 150-letnią Zagrodę Kaszuby Trapera z kanadyjskiego Wilna i Dom Powstańca Polskiego z tureckiego Adampola.

Rekordy popularności bije słynny Dom Stojący na Głowie, a także wpisane do Księgi rekordów Guinnessa - największy grający fortepian świata i (do niedawna) najdłuższa deska świata. Nową atrakcją będzie powstający browar kaszubski.

Nominowany za to, że własnymi siłami i pomysłowością stworzył atrakcję turystyczną ustępującą na Pomorzu tylko zamkowi w Malborku, a w dodatku zadziwił świat (i redakcję Księgi rekordów Guinnessa) budową największego fortepianu.

Piotr Myszka

W minionym roku trzydziestoletni żeglarz z Gdańska udowodnił, że ta dyscyplina sportu to nie tylko Mateusz Kusznierewicz, Przemysław Miarczyński czy Zofia Klepacka. Myszka zdobył w duńskiej miejscowości Kertetminde tytuł mistrza świata w olimpijskiej klasie RSX.

Nie był to jego jedyny sukces w 2010 roku. Myszka zajął także drugie miejsce w zawodach o Puchar Świata we francuskim Hyeres, a ukoronowaniem jego sukcesów było trzecie miejsce wywalczone w Sopocie podczas mistrzostw Europy. Piotr Myszka jest zawodnikiem AZS AWFiS Gdańsk i reprezentantem Polski. Walczy o udział w igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Nominowany za to, że swoimi sukcesami nie pozwolił kibicom z Pomorza zapomnieć, że ich region leży nad wodą.

Prof. Ryszard Pawłowski

Zwany genetycznym detektywem z Gdańska. Kierownik Pracowni Genetyki Sądowej Zakładu Medycyny Sądowej GUMed, gdzie w 1992 roku po raz pierwszy w Polsce zaczęto przeprowadzać badania porównawcze śladów DNA, pozostawionych na miejscu przestępstwa, stosując technikę namnażania DNA.

Po raz pierwszy o śledztwach, w których uczestniczył zespół prof. Pawłowskiego, usłyszeliśmy przed 10 laty, gdy wśród kilkunastu tysięcy przebadanych mężczyzn udało się wytypować wielokrotnego mordercę i gwałciciela ze Świnoujścia. Obecnie prof. Pawłowski z sukcesem współpracuje z policyjnym Archiwum X, rozwiązując tajemnice zbrodni sprzed lat. W ub. roku prof. Pawłowski ostatecznie potwierdził także, że ciało złożone w płockim grobie należy do porwanego i zamordowanego Krzysztofa Olewnika.

Nominowany za to, że wiedzę akademicką potrafił przełożyć na ponadprzeciętną wykrywalność w kryminalistyce.

Marek Weiss-Grzesiński

Reżyser teatralny i operowy, od 2008 r. dyrektor naczelny i artystyczny Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Jego bogata i pełna sukcesów kariera jako reżysera i dyrektora wiąże się głównie z teatrami muzycznymi, choć nie brakuje w niej także znaczących przedstawień dramatycznych.

Był m.in. dyrektorem Teatru Muzycznego w Słupsku, dwukrotnie głównym reżyserem Teatru Wielkiego w Warszawie, dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Poznaniu, zastępcą dyrektora Opery Narodowej w Warszawie. W Gdańsku w bardzo szybkim tempie stworzył z Opery Bałtyckiej scenę, której kolejne premiery - i operowe, i baletowe - są wydarzeniami. Od "Don Giovanniego" Mozarta po "Salome" Richarda Straussa zachwycają reżyserską perfekcją i siłą teatralnej wizji.

Nominowany za unowocześnienie oblicza Opery Bałtyckiej i rozbudzenie w Trójmieście mody na chodzenie do opery.

Janusz Daszczyński

Od lutego 2010 roku szef oddziału zagranicznego Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych z siedzibą w Szanghaju. Odpowiedzialny za organizację polskiej wystawy na Expo 2010 w Szanghaju. W październiku ub. roku został wyróżniony nagrodą dla najlepszego dyrektora pawilonu krajowego na Expo. Znalazł się w elitarnym gronie trzech dyrektorów, wraz z szefami pawilonów Szwecji i USA.

Podczas Expo polski pawilon odwiedziło 8 mln zwiedzających. W latach 1990-92 był dyrektorem-redaktorem naczelnym TV Gdańsk. Jako wiceprezes zarządu Telewizji Polskiej SA odpowiadał m.in. za działalność Biura Reklamy TVP. Przez ponad jedenaście lat pełnił funkcję dyrektora ds. public relations i marketingu Grupy Ergo Hestia.

Nominowany za to, że w tak prestiżowym miejscu jak Expo potrafił pokazać Polskę z najlepszej strony.

Mirosław Piepka

Gdańszczanin, miłośnik Kaszub, dobrego jedzenia i muzyki klasycznej. Współproducent i współautor scenariusza do filmu "Czarny czwartek". Dziennikarz z blisko trzydziestoletnim stażem, autor filmów dokumentalnych, scenarzysta i producent filmowy.

Nagradzany wielokrotnie za twórczość dziennikarską i literacką. Współautor scenariusza serialu telewizyjnego "Odcienie bursztynu" (produkcja w przygotowaniu) i filmu "Układ zamknięty" (także w przygotowaniu). Żonaty, dwoje dorosłych dzieci, trójka wnucząt. Czas wolny najchętniej spędza w swoim domku letniskowym na Kaszubach.

Michał Pruski

Gdynianin, współautor scenariusza do filmu "Czarny czwartek". Dziennikarz, pisarz, scenarzysta filmowy. Miłośnik kina, starego rocka i jazzu. Przez 25 lat był dziennikarzem w prasie codziennej i tygodnikach ogólnopolskich.

Autor książek z dziedziny literatury faktu: "Czas Skorpiona" i "Randka z mordercą", autor książek dla dzieci: "Przygody Króla Jemioła" i "Alfabet dla najmłodszych". Współautor scenariusza serialu telewizyjnego "Odcienie bursztynu" i filmu fabularnego "Układ zamknięty". Żonaty, ma dwie dorosłe córki. Czas wolny najchętniej spędza na nicnierobieniu.

Wspólnie nominowani za udane przełożenie opisu wydarzeń dziś już historycznych na język obrazu przemawiający do wszystkich pokoleń Polaków.

Maciej Korwin

Reżyser teatralny, aktor, od 1995 r. dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Muzycznego w Gdyni. Obok swojego poprzednika na stanowisku w Gdyni, Jerzego Gruzy, zalicza się do grona najwybitniejszych i najbardziej konsekwentnych w wyborze gatunku polskich reżyserów musicalowych.

Wprowadzał na polskie sceny wiele światowych przebojów teatru muzycznego, ale jego pasją jest także wprowadzanie na scenę polskich spektakli musicalowych. Obecnie w repertuarze gdyńskiej sceny jest siedem spektakli w jego reżyserii. Od kilku miesięcy trwa przebudowa Teatru Muzycznego, więc już niebawem zobaczymy nowe spektakle w reżyserii Macieja Korwina na wspaniałej, nowoczesnej scenie.

Nominowany za sukces frekwencyjny - drugi w Polsce po Operze Narodowej - oraz artystyczny - "Lalka" jako pierwsze przedstawienie muzyczne została zaproszona na prestiżowe Warszawskie Spotkania Teatralne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie