Pomorze: Nominowani do nagrody Człowiek Roku 2010

  Pomorze: Nominowani do nagrody Człowiek Roku 2010

  red.

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Profesor Jacek Jassem został Człowiekiem Roku 2009. Kto zdobędzie tytuł w tym roku, przekonamy się w czerwcu

  Profesor Jacek Jassem został Człowiekiem Roku 2009. Kto zdobędzie tytuł w tym roku, przekonamy się w czerwcu ©Grzegorz Mehring

  Znamy już nazwiska osób nominowanych do nagrody Człowiek Roku "Dziennika Bałtyckiego". Wybraliśmy je na podstawie zgłoszeń naszych Czytelników. Zwycięzcę, którego wskaże kapituła nagrody, nagrodzimy w czerwcu.
  Profesor Jacek Jassem został Człowiekiem Roku 2009. Kto zdobędzie tytuł w tym roku, przekonamy się w czerwcu

  Profesor Jacek Jassem został Człowiekiem Roku 2009. Kto zdobędzie tytuł w tym roku, przekonamy się w czerwcu ©Grzegorz Mehring

  Kai Bumann

  Urodził się w Berlinie i tam ukończył dyrygenturę w Wyższej Szkole Artystycznej. W latach 1986-92 współpracował jako dyrygent z wieloma teatrami muzycznymi w Niemczech, gdzie kierował od strony muzycznej premierami przedstawień od Mozarta przez Verdiego do Szostakowicza.

  Gdańsk: Prof. Jacek Jassem został Człowiekiem Roku 2009 (zdjęcia i wideo)

  Po zdobyciu drugiej nagrody na międzynarodowym konkursie dyrygenckim w Genewie rozpoczął współpracę z polskimi ośrodkami muzycznymi, m.in.
  był pierwszym w historii Polskiej Filharmonii Bałtyckiej gościnnym dyrygentem, a w 1997 roku objął dyrekcję artystyczną Opery Krakowskiej. Od 2004 r. jest stałym dyrygentem Opery Kameralnej w Warszawie, a od 2008 r. sprawuje funkcję dyrektora Artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

  Nominowany za otwarcie sceny na Ołowiance zarówno na repertuar ambitny, jak i lżejszy, jazz, a także debaty z autorytetami z różnych dziedzin i regularne wieczory literackie.

  Roman Nowosielski

  Znany trójmiejski adwokat, członek Trybunału Stanu. Prowadzi najgłośniejsze w Polsce sprawy, angażuje się społecznie w walkę o dobre prawo, reprezentując pro publico bono poszkodowanych w czasie wojny, w tym Winicjusza Natoniewskiego, okrutnie poparzonego jako dziecko podczas pacyfikacji wsi na Lubelszczyźnie przez hitlerowców.

  Jest jednym z pełnomocników rodzin polskich oficerów zamordowanych w Katyniu, reprezentując ich przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. W ubiegłym roku odniósł precedensowe zwycięstwo, wygrywając dla gdyńskiego pogotowia odszkodowanie z NFZ. Wygrywał też sprawy o dostęp do teczek IPN dla Lecha Wałęsy oraz o uznanie, że były rektor UG, prof. Andrzej Ceynowa, nie był tajnym współpracownikiem peerelowskich służb. W ubiegłym roku zaangażował się w prawną walkę z dopalaczami.

  Nominowany za to, że podejmuje się trudnych spraw pro publico bono, ponieważ uważa, że komuś dzieje się krzywda, a on chciałby pomóc ją zniwelować.

  Henryka Krzywonos - Strycharska

  Kobieta odważna, pokazująca, że odwaga nie polega tylko na zatrzymaniu w Sierpniu 1980 r. tramwaju. Sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych, bita i represjonowana w latach 80., w wolnej Polsce założyła wraz z mężem Krzysztofem dom rodzinny dla 12 dzieci. Ci, którzy myśleli, że Henryka Krzywonos wraz z odchowaniem dzieci przeszła na emeryturę, bardzo się pomylili.

  Podczas ubiegłorocznego zjazdu Solidarności, kiedy zebrani wygwizdali premiera, potrafiła wyjść na mównicę, by stając naprzeciw niechętnej sali, poprosić Jarosława Kaczyńskiego, by ten nie buntował ludzi. Czynem tym zdobyła zarówno przyjaciół, jak i wrogów, którzy od tamtej pory obrzucają ją błotem w internecie i mediach. Ale wiele wskazuje na to, że przyjaciół jest więcej...

  Nominowana za pokazanie, jak wielką siłę może mieć jedno zdanie prawdy wypowiedziane we właściwym miejscu i czasie.

  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo