Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze. Mieszkańcy oddają do aptek coraz więcej leków

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
collage/zdj.archiwum DB
Większość pomorskich aptek nie odmawia przyjęcia od pacjentów niezużytych leków, a współpraca na linii apteka - gmina układa się bez zgrzytów. Problemy mogą się jednak pojawić, i to już wkrótce, bo mieszkańcy Pomorza kupują coraz więcej leków i coraz więcej ich wyrzucają.

Przepisy prawa nie obligują aptekarzy do odbierania od pacjentów przeterminowanych leków. Nawet wtedy gdy okazują oni paragon świadczący o tym, że zakupu dokonano właśnie w tej aptece - przypominają urzędnicy Ministerstwa Zdrowia. Utylizacja niebezpiecznych produktów i organizacja ich odbioru to zadanie gminy.

- Sama idea jest dobra, pacjent przychodzi do apteki po leki, a przy okazji oddaje przeterminowane - uważa Marzena Tylicka z apteki dyżurnej na gdańskim Przymorzu. - Gorzej sprawdza się w praktyce - nasza apteka jest niewielka, trudno w niej wygospodarować miejsce na pojemnik, same pojemniki są zbyt małe, a leków przeterminowanych przybywa.

Leki często się w nich nie mieszczą, bo pełne pojemniki są za rzadko odbierane. W Gdańsku - pięć razy w ciągu roku.

Tylko w pierwszym półroczu tego roku Komunalny Związek Gmin Dolina Redy i Chylonki odebrał od mieszkańców ośmiu gmin od Gdyni po Wejherowo i Szemud (160 aptek) ponad 10 ton leków, nadających się tylko do utylizacji. Jego pracownicy apelują - prosimy nie wrzucać do pojemników całych opakowań leków wraz z ulotkami, a jedynie tabletki. Kartonowe pudełeczka można wyrzucić wraz z innymi papierami, ich utylizowanie też kosztuje, a to zbędny wydatek.

Andrzej Denis z gdyńskiej apteki św. Alberta i jednocześnie rzecznik prasowy Okręgowej Izby Aptekarskiej w Gdańsku twierdzi jednak, że przyjmowanie od klientów przeterminowanych leków leży w interesie każdej apteki.

- Ma znaczenie głównie wizerunkowe, świadczy o tym, że oferujemy klientom pełny serwis - podkreśla Denis. - To dobrze, że coraz więcej pacjentów zdaje sobie sprawę z tego, że leki, a już szczególnie przeterminowane, mają status substancji niebezpiecznych, że nie wolno ich wyrzucać do śmieci, bo zatruwają środowisko. A apteka na ogół jest blisko.

Również w Tczewie problem przeterminowanych leków został rozwiązany. Miasto podpisało umowę z ośmioma aptekami, które przyjmują takie leki.

[email protected]

ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki