Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze ma plan ochrony przed ebolą. Szpital w Gdańsku jest jedną ze strategicznych lecznic

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Tylko Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy ma boksy melcerowskie, w których można izolować osoby podejrzane o zakażenie wirusem ebola
Tylko Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy ma boksy melcerowskie, w których można izolować osoby podejrzane o zakażenie wirusem ebola archiwum DB/G.Mehring
Głównym szpitalem, który - w razie podejrzenia zachorowania na gorączkę krwotoczną wywołaną wirusem ebola - zajmie się diagnozowaniem i leczeniem pacjenta, będzie Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

Również ten szpital, a nie stacje pogotowia, odpowiadać ma za transport pacjenta karetką i jej odkażenie. Na miejsca ewentualnej kwarantanny wyznaczono dwie placówki - szpital zakaźny oraz internat szkolny w pobliżu Pucka. W opinii Ryszarda Sulęty, dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego - nasz plan, na wzór niemiecki, ma szansę stać się najlepszym w kraju. Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy ma być jednym z dziesięciu strategicznych szpitali w Polsce wyznaczonych przez Ministerstwo Zdrowia do walki z ebolą.

- O tym, że szpital zakaźny będzie hospitalizować zakażonych ebolą, jeśli na Pomorzu się pojawią, nikt praktycznie nie dyskutował, bo tylko ta placówka ma warunki do izolacji chorych wysokozakażonych - czyli boksy melcerowskie - tłumaczy Sulęta.

Ich budowę postulował premier Leszek Miller w 2002 roku. Wtedy to do gdańskiego szpitala trafił 47-letni mężczyzna z podejrzeniem SARS. Rząd przekazał na ich budowę 270 tys. zł, wojewoda pomorski dołożył kolejnych 370 tys. zł. Boksy miały służyć do izolacji pacjentów z wąglikiem, dżumą, ospą prawdziwą i SARS oraz gorączką krwotoczną ebola. W dobrych warunkach może w nich przebywać dwoje chorych, w gorszych - nawet czworo.

- Dwa najsłabsze ogniwa naszego planu - to lekarz i transport - przyznaje dr Dariusz Cichy, wojewódzki inspektor sanitarny na Pomorzu. - Kluczową rolę odgrywa lekarz, bo to on de facto uruchamia cały system. Chodzi o to, by uniknąć fałszywych alarmów, a jednocześnie nie zlekceważyć poważnego sygnału. Pacjent z objawami sugerującymi zakażenie ebolą zgłosić się może również do lekarza rodzinnego. Dobrze, by mógł skonfrontować swoje podejrzenia z lekarzem, który jest ekspertem w tej dziedzinie.
Stąd pomysł uruchomienia czynnego przez 24 godziny punktu konsultacyjnego dla lekarzy w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, w którym dyżurowaliby lekarze specjaliści. Trzeba jednak znaleźć podstawy prawne, by wojewoda mógł przekazać szpitalowi pieniądze na ten cel, a ten zapłacić lekarzom za ich dodatkową pracę.

Pacjentów z podejrzeniem zakażenia wirusem eboli przywozić do szpitala mają nie karetki pogotowia, a karetka transportowa należąca do szpitala.

I ostatnia sprawa - kwarantanna. W przypadku małej liczby zdrowych osób, z którymi kontaktował się chory (5-7) - miejsce dla nich udostępni szpital zakaźny. Gdy będzie ich więcej (np. 100-150 osób), kwarantanna (trzytygodniowa) odbywać się będzie w internacie szkoły koło Pucka.

ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki