Pomorze ma nowego konserwatora zabytków. Dariusza Chmielewskiego zastąpiła Agnieszka Kowalska

Marek Adamkowicz/Łukasz KłosZaktualizowano 
Agnieszka Kowalska otrzymała w poniedziałek z rąk wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha powołanie na stanowisko Pomorskiego Wojewódzkiego Zabytków PUW
Pomorze ma nowego wojewódzkiego konserwatora zabytków. W weekend taką informację można było znaleźć na stronie internetowej ministerstwa, a w poniedziałek oficjalnie potwierdziły ją władze województwa.

Poniedziałek, 11.07.2016 r.
- Informujemy, że z dniem dzisiejszym, tj. 11 lipca br., z funkcji Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku został odwołany Pan Dariusz Chmielewski - głosi przed chwilą opublikowany komunikat Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Przyczyną odwołania były wyniki tegorocznej kontroli przeprowadzonej przez Wojewodę Pomorskiego oraz zastrzeżenia , co do jego działalności podniesione przez szereg organów, w tym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na przestrzeni ostatnich lat. Dodatkowo informujemy, że powołanie z dniem jutrzejszym na stanowisko Pomorskiego Wojewódzkiego Zabytków otrzymała dziś z rąk Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha Pani Agnieszka Kowalska.

Niedziela, 10.07.2016 r.
Na internetowej stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pojawił się zaktualizowany spis wojewódzkich konserwatorów zabytków (stan na 7 lipca 2016 roku).

W rubryce dotyczącej Pomorza nie ma jednak nazwiska urzędującego konserwatora Dariusza Chmielewskiego, lecz wymieniona została Agnieszka Kowalska, pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku, która pełniła obowiązki konserwatora wojewódzkiego po odwołaniu z tej funkcji Mariana Kwapińskiego w lipcu 2012 r.

Sam Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków sprawy na razie nie komentuje.

O odwołaniu Dariusza Chmielewskiego mówiło się od kilku miesięcy. Ze szczególną krytyką spotkała się podjęta przez niego decyzja w sprawie sposobu prowadzenia badań archeologicznych na działce przy ulicy Długiej, gdzie znajdowało się kino Neptun. Urząd był też w ostatnim czasie kontrolowany przez służby wojewody oraz ministerstwo. Stwierdzono przy tej okazji m.in. brak właściwego nadzoru nad zabytkami i wydawanie decyzji na podstawie niekompletnych materiałów. Konserwator wiele z tych zarzutów zdecydowanie odpierał.

Nieoficjalnie można usłyszeć, że los konserwatora wyjaśni się w nadchodzącym tygodniu.

m.adamkowicz@prasa.gda.pl

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 8

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bart

Pani z nadania PiSu. HAHAHAHA

d
dom

Jak ktoś wie jaka jest procedura powoływania i odwoływania wojewódzkiego konserwatora zabytków to wie, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego gdzie jest Generalny Konserwator Zabytków jest organem który decyduje o takiej sprawie, wojewoda jest tylko potwierdzającym albo negującym kandydaturę. Przy takich błędach jakie popełnił, o czym było pisane jakie nieprawidłowości są w urzędzie, to dla Trójmiasta dobrze się stało. Zresztą chociażby "afera cukierkowa" w urzędzie świadczy o szefie i o atmosferze jaka panuje w tych służbach, dobrego świadectwa to jemu nie wystawia. A on sam jakoś wielce sympatyczny też nie był.

t
tt

To nie PO a PiS właśnie wymienił Chmielewskiego (jedynego jak dotąd rozsądnego konserwatora) na tę panią. Dopiero teraz zobaczycie jak masowo będą płonąć ewentualnie z godnością się zawalać różne rudery uznane za "zabytkowe"

t
tt

Nadciąga taliban konserwatorski

g
gdanszczanin

Współczuje tyle złego zrobiono w Gdańsku i okolicach ,choćby wyspa spichrzów teren zabytkowy rozjeżdżany kamienica 5 lat temu zdjęto konserwatora zabytków i poddano ją degradacji zasiedlając patologią by mieć wolną rękę do wyburzenia i oddania działki deweloperom.

j
jezry

Zobaczymy co nowa konserwator podejmie za decyzję w sprawie przejęcia terenu ZE SZPITALEM przy ul Polanki ??? Chyba wyrazi zgodę , aby deweloper H. kupił to za ....grosze :(

o
obserwator

Pierwszy konserwator, który zajął się stocznią ma polecieć za poprzedników ???

G
GD

Porządny człowiek.

Dodaj ogłoszenie