Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Lotos już zarabia na gazie łupkowym

Jacek Klein
Gdański Lotos nie wyklucza zaangażowania się w poszukiwania gazu łupkowego
Gdański Lotos nie wyklucza zaangażowania się w poszukiwania gazu łupkowego Archiwum PP
Grupa Lotos zarabia już na gazie łupkowym. Na razie pośrednio, na poszukiwaniach surowca. Należąca do koncernu spółka Lotos Paliwa, zarządzająca ogólnopolską siecią stacji paliw, zaangażowała się w dostawy oleju napędowego dla amerykańskiego BNK Petroleum, który poszukuje gazu łupkowego na sześciu koncesjach zlokalizowanych na Pomorzu.

Chodzi o Starogard Gdański, Słupsk i Sławno oraz Darłowo, Bytów i Trzebielino.
- Dla Lotosu to bardzo interesujący rynek i obiecujący kierunek rozwoju - wyjaśnia Maciej Szozda, wiceprezes i dyrektor ds. handlu Grupy Lotos SA. - Przede wszystkim dlatego, że dzięki realizacji Programu 10+ znacznie zwiększyliśmy produkcję oleju napędowego, na który popyt stale rośnie. Drugim ważnym elementem jest nasza lokalizacja. Większość realizowanych prac, związanych z poszukiwaniem gazu łupkowego, odbywa się przecież na Pomorzu, ale docelowo interesuje nas cały kraj.

Paliwo wykorzystywane jest m.in. do zasilania agregatów o łącznej mocy ok. 3 MW, które służą urządzeniom wiertni, takim jak silnik, pompy czy wyciąg. W zależności od zaawansowania prac wiertniczych średnie zużycie oleju napędowego może sięgnąć nawet 10 tys. litrów dziennie. Dla porównania - to wolumen, jaki w ciągu doby sprzedaje jedna stacja premium.

Lotos Paliwa w tym roku zamierzają zwiększyć swój udział w rynku detalicznym i zostać wiceliderem krajowego rynku, jeśli chodzi o wielkość sieci stacji paliw. - Jednak interesuje nas również szersza współpraca z biznesem, a rynek poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego w Polsce wygląda bardzo obiecująco - mówi Paweł Lisowski, prezes Lotosu Paliw.

Gdański koncern nie wyklucza także zaangażowania się w poszukiwania gazu łupkowego. Jest zainteresowany pozyskaniem koncesji na poszukiwanie węglowodorów niekonwencjonalnych na Litwie.
- Jeśli Litwini ogłoszą rundę koncesyjną, będziemy aplikować - mówił miesiąc temu Paweł Olechnowicz.

Lotos planuje pozyskać do projektu partnera zagranicznego. Firma myśli także o rozpoczęciu poszukiwania niekonwencjonalnych surowców na bałtyckich koncesjach Petro- balticu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że partnerem może być jeden z amerykańskich koncernów.

Jacek Klein
tel. 58 30 03 360
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki