reklama

Pomorze: Likwidacja filii urzędów pocztowych budzi sprzeciw

A. Zielińska, E. Leman, (SURA)Zaktualizowano 
Filia urzędu pocztowego w Kamienicy Szlacheckiej ma funkcjonować tylko do 1 grudnia.
Filia urzędu pocztowego w Kamienicy Szlacheckiej ma funkcjonować tylko do 1 grudnia. Fot. e. leman
Analizy ekonomiczne prowadzone na zlecenie Poczty Polskiej wykazują nierentowność filii urzędów pocztowych w małych miejscowościach i na wsiach. Poczta Polska popada w tarapaty finansowe i ratunek dla siebie widzi w likwidacji tych urzędów. W zamian proponuje tworzenie tzw. agencji pocztowych, które mogą funkcjonować np. w sklepach.

Na takie rozwiązanie nie chcą się zgodzić mieszkańcy wiosek, np. w Kamienicy Szlacheckiej, gm. Stężyca, 400 mieszkańców wystosowało list - protest do dyrekcji poczty. O pomoc poprosili swoich samorządowców oraz posła Stanisława Lamczyka. Mieszkańcy obawiają się, że przez te zmiany pozbawieni zostaną pewnego zakresu usług.

- Nie chcemy załatwiać naszych finansowych spraw w sklepie, gdy na plecach czuje się oddech kolejnych klientów - mówią mieszkańcy Kamienicy Szlacheckiej. - W agencji mogę kupić znaczki, wysłać list, ale już co kogo obchodzi, jakie opłaty robię. Sprawy finansowe są trochę tak jak intymne, chce się zachować dyskrecję. Tego nie będzie w agencjach. Nie będą też dostępne wszystkie dotychczasowe usługi, typu obsługa kont bankowych.
W województwie pomorskim w najbliższym czasie przekształceniu w agencje ulegną na razie cztery wiejskie filie urzędów pocztowych na terenie powiatu kartuskiego - w Kiełpinie, Brodnicy Górnej i Kamienicy Szlacheckiej. Przekształcony miał być również urząd pocztowy w Gołubiu, ale wsparcie finansowe - niższy czynsz za dzierżawę pomieszczenia od gminy - zaoferowane poczcie przez władze Stężycy, spowodowały, że filia pozostanie. Nie udało się to natomiast w Kamienicy Szlacheckiej, mimo wcześniejszych obietnic danych przez dyrekcję poczty. Rozmowy w Centrum Poczty Polskiej w Warszawie w imieniu mieszkańców prowadził kilka dni temu poseł Stanisław Lamczyk. Uzyskał on ustne zapewnienie Krzysztofa Sołśni, dyrektora Poczty Polskiej w Warszawie, że urząd pocztowy w Kamienicy Szlacheckiej pozostanie.
Niestety, z obietnicy tej poczta się teraz wycofuje. Dziś wiadomo, że od 1 grudnia w jednym ze sklepów wielobranżowych w Kamienicy Szl. działalność rozpocznie agencja pocztowa.
Brak rentowności utrzymania urzędów w małych miejscowościach oraz zła sytuacja finansowa firmy to główne argumenty dyrekcji poczty przemawiające za przekształceniami. Na razie przeprowadzane są one w powiecie kartuskim.

W innych powiatach takich zmian nie ma. Czy jednak prowadzone nadal badania ekonomiczne nie wymuszą takich zmian po nowym roku, to się okaże niebawem.

- Filie i małe urzędy pocztowe są najdroższą formą działalności poczty, a do tego większość z nich jest nierentowna - powiedział Jacek Przyborski, rzecznik regionalny poczty w Gdyni. - Proces przekształceń urzędów w agencje pocztowe ma wyciągnąć firmę z dołka finansowego, gdyż ten rok Poczta Polska może zakończyć ze stratą finansową.

Likwidacje
Bogdan Lenkiewicz, rzecznik Poczty Polskiej w Szczecinie.
- Rzeczywiście, niedawno zmieniły się przepisy i być może gdzieś w Polsce urzędy pocztowe będą likwidowane. Jednak do nas żadna informacja o redukcji urzędów na naszym terenie nie dotarła. Uspokajam wszystkich, nie zamierzamy likwidować urzędów w naszym rejonie. W myśl rozporządzenia ministra, które weszło w życie 7 listopada, w miastach jedna placówka urzędu pocztowego powinna przypadać na 7 tysięcy mieszkańców, natomiast na terenach wiejskich poczta musi znajdować się w obrębie 85 km kw. Likwidacji nie może jednak ulec zbyt wiele placówek. Rozporządzenie ministra jasno mówi, że na terenie całego kraju powinno być co najmniej 8240 placówek pocztowych.

Nie będzie żadnej rewolucji
Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej w Warszawie.
- Obecnie w Polsce liczba naszych placówek sięga 8433. Natomiast zgodnie z rozporządzeniem minimalna liczba placówek w skali kraju powinna wynosić 8240. Chcę podkreślić, że nowe rozporządzenie nie sprawi, że poczta zacznie znikać. Wiadomo jednak, że utrzymanie tak dużej sieci, szczególnie na wsiach, jest bardzo kosztowne. Dlatego obecnie rozważana jest możliwość zmiany statusów niektórych placówek na agencje pocztowe, jako dodatek do innej działalności np. handlowej. Nie ukrywam, że na chwilę obecną większość placówek wiejskich przynosi straty, ale zgodnie z prawem poczta musi je utrzymywać. Obecnie wnikliwie analizujemy rozporządzenie. Z całą pewnością mogę jednak powiedzieć, że nie będzie żadnej rewolucji. Warto dodać, że zgodnie z przepisami na terenie każdej gminy musi być przynajmniej jedna nasza placówka. To się z pewnością nie zmieni.

Konkurencja na korzyść klienta
Maciej Chmielowski z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie.
- Myślę, że nie możemy zakładać, że w miejscach, gdzie ewentualnie znikną urzędy pocztowe, powstaną nieuczciwe agencje. Można przypuszczać, że jeżeli powstaną nowe firmy, które będą ze sobą konkurować, to skorzystają na tym klienci. Do tej pory spotkaliśmy się ze skargami tylko na tzw. okienka kasowe. Były to sprawy, które trafiły do prokuratury.

189 - tyle urzędów pocztowych funkcjonujących w samodzielnych lokalach jest w województwie pomorskim w miastach i na wsiach. Część z nich może zostać przekształcona w agencje w sklepach.

4 - tyle filii urzędów pocztowych w powiecie kartuskim zgodnie z planami Poczty Polskiej zostanie zamienionych w agencje pocztowe jeszcze w tym roku.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Materiał oryginalny: Pomorze: Likwidacja filii urzędów pocztowych budzi sprzeciw - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie