Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Leczyli się za granicą, żądają ok. 200 tys. zł od NFZ

Dorota Abramowicz
Pacjenci domagają się zwrotu kosztów leczenia na podstawie prawa UE, którego wprowadzenie w życie opóźniła tylko Polska
Pacjenci domagają się zwrotu kosztów leczenia na podstawie prawa UE, którego wprowadzenie w życie opóźniła tylko Polska sxc.hu
Dwaj pacjenci z Pomorza żądają od NFZ pieniędzy, które wydali na leczenie w Finlandii i w Niemczech. Na razie dyrekcja Pomorskiego Oddziału NFZ nie podjęła decyzji w sprawie ewentualnej wypłaty ok. 200 tysięcy złotych, równowartości prawie 50 tysięcy euro.

Do Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wpłynęły w ostatnim czasie dwa wnioski o zwrot kosztów leczenia za granicą. Kwota, jaką miałby zapłacić fundusz, jest spora - przekracza łącznie 200 tys. złotych.

- Pierwsza osoba wystąpiła o zwrot 24 300 euro za leczenie onkologiczne w Niemczech mięsaka [nowotworu złośliwego pochodzenia nienabłonkowego red.] - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału funduszu. - Drugi wniosek, na 24 800 euro, dotyczył leczenia w Finlandii tętniaka. Tego typu zabiegi nie są jeszcze wykonywane w Polsce, więc prawdopodobnie, gdyby pacjent wystąpił wcześniej do NFZ o zgodę na leczenie za granicą, pewnie by ją dostał.

Do oddziałów w całej Polsce wpłynęło już 48 tego typu wniosków. Niektóre z nich - np. wniosek o zwrot 500 tys. zł za przeszczep wątroby w zagranicznej klinice - są wyjątkowo wysokie. Pacjenci, którzy nie chcieli lub nie mogli stać w kolejkach do państwowych szpitali, powołują się na przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego z marca 2011 roku w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej. Prawo to, pozwalające na leczenie mieszkańcom państw unijnych w innym kraju UE, powinno było wejść w życie w Polsce do 25 października ubiegłego roku. Niestety do tej pory urzędnicy ministerstwa zdrowia nie opracowali tzw. przepisów wykonawczych. Nieoficjalnie mówi się, że przyczyną jest obawa przed naruszeniem i tak niewystarczającego budżetu NFZ, przeznaczonego na leczenie w kraju.

Brak przepisów wykonawczych nie zwalnia jednak Polski od obowiązku przestrzegania nadrzędnego prawa unijnego. Dobitnie przypomniał o tym urzędnikom krakowski sąd, wydając pierwszy w Polsce wyrok nakazujący Narodowemu Funduszowi Zdrowia - łącznie z odsetkami i kosztami procesu - zwrot 4 tys. złotych - za leczenie zaćmy w czeskim szpitalu. W Polsce na ten zabieg pacjent mógł czekać 2-3 lata.

Wyrok nie jest prawomocny, NFZ zamierza się odwołać. Projekt ustawy wprowadzającej dyrektywę transgraniczną powinien być rozpatrzony przez Sejm do końca wakacji.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki