MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Kulturalne patrole policji na autostradzie

Dawid Majakowski
Były obiady czwartkowe. Teraz są wtorki z patrolem "Kulturalnej Jazdy". Po krótkiej przerwie spowodowanej świętem 3 maja, patrol po raz kolejny wyrusza na ulicę.

Policjanci i tym razem będą sprawdzać w zatrzymanych do kontroli autach poziom hałasu i spalin emitowanych do atmosfery, szczelność układu silnika i systemu chłodzenia, ciśnienie w oponach. A to wszystko na autostradzie A1 w Rusocinie. Kierowcy, których samochody nie będą budziły zastrzeżeń, odjadą z prezentami.

- Ekokierowcy, bo tak trzeba nazwać osoby, które dbają o samochody, a przez to o bezpieczeństwo jazdy i środowisko, otrzymają od funkcjonariuszy bilety do teatru, filharmonii czy opery - mówi Ewa Łydkowska, rzecznik Gdańsk Transport Company, koncesjonariusza autostrady A1 i organizatora akcji.
Przygotowywany jest także film na temat ekojazdy. Będzie on częścią scenariusza godzinnej lekcji dla instruktorów nauki jazdy. W materiałach omówione zostaną najważniejsze techniki ekonomicznej jazdy i ukazane korzyści płynące z ich stosowania dla kierowców i środowiska naturalnego. Płyty CD zostaną rozesłane do wszystkich szkół nauki jazdy na terenie województwa pomorskiego. A to wszystko w ramach drugiej odsłony akcji "Kulturalna Jazda". W tym roku tematem przewodnim jest Eco Driving.

- Czyli prowadzenie samochodu w taki sposób, aby spalał jak najmniej paliwa, a przez to koszty utrzymania były jak najniższe - dodaje Łydkowska. - W obliczu wzrostu cen paliw oraz kosztów eksploatacji pojazdów, rosnącego ścisku na drogach i degradacji środowiska naturalnego, ekologiczny aspekt kultury motoryzacyjnej budzi zrozumiałe zainteresowanie i zyskuje na popularności.
Stąd m.in. na autostradzie patrole policji, które wyposażone w sprzęt diagnostyczny, będą kontrolowały samochody.

Warto przypomnieć podstawowe prawidła ekojazdy, m.in. kupowanie aut o dobrej aerodynamice, planowanie podróży w celu omijania korków, prowadzenie pojazdu ze stałą prędkością, delikatne przyspieszanie przy obrotach, przy których auto dysponuje największą mocą, hamowanie silnikiem, sprawdzanie ciśnienia w oponach, oszczędne używanie klimatyzacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki