18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Pomorze: Komendant policji wytacza działa przeciwko związkom zawodowym

Szymon SzadurskiZaktualizowano 
Archiwum Dziennika Bałtyckiego
Zdumienie i niedowierzanie ogarnęło policjantów na Pomorzu. Związkowy lider funkcjonariuszy Józef Partyka ma poważne kłopoty - na polecenie Komendy Głównej Policji w Warszawie wszczęto wobec niego postępowanie dyscyplinarne. To konsekwencja jego działań w obronie przywilejów pracowniczych funkcjonariuszy.

Partyka wybrał się do biura poselskiego premiera Donalda Tuska i chciał zweryfikować niepokojące dla policjantów informacje dotyczące ograniczenia ich praw emerytalnych. Przebieg spotkania opisał następnie na stronie internetowej Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów, co rozwścieczyło kierownictwo KGP. Przedstawiciele komendy zarzucili Partyce manipulację.

W sprawę zaangażował się nawet komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński. Rozmawiał on już w swoim gabinecie z dyrektor biura poselskiego premiera, wypytując ją o szczegóły wizyty Partyki i przebieg rozmowy. Na podstawie uzyskanych informacji zdecydował się polecić wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec związkowego lidera.

Czytaj także: Policyjny konflikt: Związki zawodowe zamierzają donieść do prokuratury na pomorskiego komendanta

To jednak tylko zaogniło sytuację, bowiem za Partyką murem stanęli jego koledzy z NSZZ Policjantów, a także inne organizacje związkowe. W czwartek temat ten omawiany był podczas posiedzenia zarządu głównego NSZZ w Warszawie. Policjanci zapowiadają, iż jeśli tego typu represje wobec związkowych liderów będą kontynuowane, nie wykluczają podjęcia protestu.

W piątek na skutek incydentu z Partyką, a także podobnego przypadku na Śląsku, policyjni związkowcy zdecydowali o wszczęciu sporu zbiorowego z komendantem głównym policji, co jest pierwszym z kroków umożliwiających ogłoszenie strajku. O swojej decyzji poinformowali pisemnie KGP. Napisali już ponadto list protestacyjny do premiera Donalda Tuska.

- To, co się stało, jest wprost niewiarygodne - mówi Stanisław Taube z zarządu Forum Związków Zawodowych na Pomorzu. - W bezprecedensowy sposób zaatakowano jednego z liderów związkowych w naszym województwie tylko za to, że się ośmielił walczyć o prawa pracownicze policjantów. Tego typu represje są niedopuszczalne. Nie rozumiem, jak w takiej sprawie mogą być wzywani na przesłuchania pracownicy biura poselskiego i przepytywani na temat treści ich rozmów z liderami związkowymi. Jak tak dalej pójdzie, związkowcy będą się bali chodzić na interwencje do parlamentarzystów czy do premiera. To przecież nasze zadanie - bronić pracowników!

Jak ustaliliśmy, w konflikcie między Partyką a komendantem głównym policji poszło o fakt, iż zdaniem kierownictwa KGP, związkowy lider nierzetelnie zrelacjonował przebieg rozmowy w biurze poselskim Tuska. Napisał on, że podczas interwencji dowiedział się o toczących się w KGP pracach dotyczących niekorzystnej zmiany świadczeń dla policjantów. Tymczasem kierująca biurem poselskim miała potem zaprzeczyć w gabinecie komendanta głównego, iż przekazywała Partyce takie informacje.

Z materiałów postępowania dyscyplinarnego, do których dotarliśmy, wynika, iż zdaniem KGP, treść komunikatu, upublicznionego przez związkowca, była nieprawdziwa, a takie postępowanie Partyki mogło się przyczynić do podjęcia przez funkcjonariuszy decyzji o odejściu ze służby i podburzyć nastroje wśród policjantów. Przedstawiciele biura prasowego KGP nie chcą jednak tematu oficjalnie komentować, bo jak usłyszeliśmy - z zasady nie są udzielane informacje na temat toczących się postępowań dyscyplinarnych przed ich zakończeniem.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, iż komendant główny policji zdecydował się podjąć takie kroki, bowiem "nie zamierza tolerować szkalowania przez związkowców dobrego imienia KGP".

Rozmowa z Józefem Partyką, szefem NSZZ Policjantów na Pomorzu

Pana kłopoty z komendantem głównym mocno wzburzyły policjantów i kolegów ze związków zawodowych.
Nic dziwnego. Akcja wymierzona przeciwko mnie jest bezprecedensowa, takie sytuacje zdarzały się wcześniej tylko przed 1989 rokiem. Związki zawodowe policjantów nie dadzą się jednak zakneblować.

Przedstawiciele KGP zarzucają Panu, iż opublikował Pan nieprawdziwy komunikat i podburzył nastroje wśród policjantów.
To nieprawda. Przebieg spotkania w biurze Donalda Tuska zrelacjonowałem wiernie. Nie mam sobie nic do zarzucenia. Idąc do biura premiera, wykonywałem zarządzenie zarządu związku. Musieliśmy podjąć taką interwencję, bowiem dochodziły do nas niepokojące informacje, iż trwają prace w KGP i Ministerstwie Spraw Wewnętrznych nad ograniczeniem możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę policjantów już zatrudnionych w naszych szeregach. Chciałem to wyjaśnić, bo zapewnienia premiera w tej kwestii były wcześniej inne.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 40

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

z
zuza

W gonie emerytów witano Jacka,a nie Pana Przewodniczącego! Widać słabiutko z awansami. Trzeba po prostu stanąć do wyborów i ..... wygrać.

z
zuza

Zgadzam się z Rekrutem! GDYBY PARTYKA O WAS NIE WALCZYŁ, TO NIE MIAŁBY DZIŚ KŁOPOTÓW1

+++
Nowy szef policji przeciwko mundurowym? - niezalezna.pl(foto. PAP/Grzegorz Michałowski)
Nowy Komendant Główny Policji Marek Działoszyński jako jedyny z opiniujących w 2009 roku popierał przedstawiony przez MSWiA projekt emerytur służb mundurowych, który policjanci uznali za niekorzystny - dowiedział się portal Niezalezna.pl.

Po nominacji dotychczasowego komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi na szefa KGP na Internetowym Forum Policji pojawiło się wiele komentarzy na temat zmian w policji. Jeden z użytkowników przypomina, że to właśnie Działoszyński jako jedyny popierał niekorzystne plany MSWiA dotyczące emerytur mundurowych.

Portal Niezależna.pl dotarł do archiwalnego numeru magazynu „Policja 997” z marca 2009 r., w którym opublikowany został obszerny tekst dotyczący prac nad projektem nowych rozwiązań emerytalnych dla służb mundurowych.

MSWiA przedstawiło wówczas założenia projektu, zgodnie z którymi staż pracy uprawniający do nabycia praw emerytalnych miałby zostać podwyższony z 15 do 25 lat, a jednocześnie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, musieliby skończyć 55 lat, aby przejść na emeryturę.

Po zapoznaniu się z założeniami do projektu nowego systemu emerytalnego, komendanci wojewódzcy i stołeczni oraz komendanci szkół policyjnych i dyrektorzy biur KGP mieli wydać w tej sprawie opienie.

Okazuje się, że pozytywne świadectwo założeniom MSWiA wystawił jedynie szef łódzkiej policji inspektor Marek Działoszyński.

Na łamach magazynu „Policja 997” czytamy:

Pozytywne świadectwo założeniom wystawił jedynie szef łódzkiej Policji insp. Marek Działoszyński, pisząc m.in.: „(...) Przedstawionym do konsultacji założeniom nie sposób przypisać braku spójności i powiązania z niektórymi elementami systematyki zaopatrzenia innych grup zawodowych. W dzisiejszych realiach społeczno‑gospodarczych oraz finansowo‑budżetowych zmiana systemu zaopatrzenia służb mundurowych wydaje się być nieunikniona, stanowiąc o konieczności jej wprowadzenia. Wobec powyższego przedstawiony do zaopiniowania projekt założeń opiniuję pozytywnie”. Jego poglądów nie podzielili pozostali opiniujący.

Do założeń zgłoszono wówczas wiele zastrzeżeń, a poparcie założeń projektu przez Działoszyńskiego było i jest krytykowane przez wielu funkcjonariuszy.

Dziś podczas konferencji prasowej minister Jacek Cichocki poinformował, że nowy projekt ustawy o emeryturach mundurowych ma trafić do konsultacji społecznych do 10 stycznia. Według projektu, aby przejść na emeryturę, konieczny będzie staż 25 lat i wiek 55 lat. To założenia zbieżne z tym, co wbrew swoim kolegom popierał Działoszyński. Czy w nagrodę za to otrzymał najwyższe stanowisko w policji?
R
Rekrut

Komendancie, jest pan nieudolnym i żenujacym wodzem naszej firmy, wstyd i kpina!!! najlepszym pana rozwiazaniem to dyscyplinarka lub postepowanie administracyjne, niewyobrażalny absurd!!!do tej pory niczym pan sie nie wykazał. Podczas pana rzadow jest tylko gorzej, ale nic dziwnego, gdy sra sie we własne gniazdo...pytano mnie podczas rekrutacji, jaki wg mnie powinien byc przełozony...? otorz powinien byc sprawiedliwy, dbajacy o interesy swoich pracownikow... niestety przerosło to pana! jednym słowem PARTYKA NA KOMENDANTA GŁÓWNEGO!!!! jedyny pomocny, ludzki i rzetelny w całym stadzie! Trzymam kciuki!!!

Z
Związkowiec

Witamy w klubie. Więcej tutaj:
h******celnicy.pl/showthread.php?9760-Zamach-na-Zwi%B1zki-Zawodowe-w-S%B3u%BFbie-Celnej!!!

z
zzzzzzzzz

Nie chodzi o to czy w KGP toczyły się takie prace, ale o to czy kierująca biurem poselskim przekazała takie informacje. No to ciekawe. A swoją drogą: na złodzieju czapka gore i stąd takie ostre reakcje.

P
Pomorskie

Pan Przewodniczący tyle "walczył", że z dniem 1 stycznia 2013 roku zostaje wprowadzony do życia najgorszy wariant emerytalny dla przyszłych policjantów. Tak naprawdę nie wiadomo jaki stopień posiada Pan Przewodniczący podkomisarz czy aspirant sztabowy?, a jeżeli stopień oficerski to ciekawe z jakiego stanowiska, gdyż bardzo długo jest w dyspozycji KWP i chyba nie jest to żadna komórka organizacyjna w Policji. A tak nawiasem, mój przedmówca określił "witamy w gronie emerytów" zapewne za bardzo ciężką i niebezpieczą służbę na rzecz obywateli otrzyma wysoki dodatek służbowy lub funkcyjny na przyszłe odejście.
Związki zawodowe powinny w pierwszej kolejności dbać o każdego policjanta w całym województwie pomorskim, a w szczególności spotykać się i rozmawiać z policjantami ze stanowisk podstawowych z tak zwanej pierwszej linii i wtedy ma to sens.

F
Fan Jacka

No cóż drogi Jacku... już niebawem witamy w gronie emerytów... a potem grzyby, ryby i takie tam. To co zawsze życzyłeś innym. Komendanci się zmieniają... a i na ciebie przyszedł czas. Pamiętaj, nikt nie jest wieczny... ty też:) Sayonara!!!

t
tgv

ogarnia - jak to się we łbach poprzewracało; nie posiadacie immunitetów, zwolnienie z obowiązku świadczenia służby nie oznacza zwolnienia z odpowiedzialności. Nadal jesteście policjantami ze wszystkimi tego konsekwencjami.

M
Młotkowy

A zatem stare wraca...
Mówiło się, ze za PiSu stosowano ubeckie metody, tymczasem wracają stalinowskie czasy i sposoby na walkę z prawdą!
Czy jako środowisko nie mamy prawa wiedzieć, co nas czeka?
Czy ciągle musimy żyć w zakłamanym Matrixie?
Ta niepewność i ciągłe niepokoje są gorsze od czasów weryfikacji, na początku lat 90-tych...
Tak już chyba pozostanie, bo panowie Tusk, Boni, Rostowski po prostu nie są zainteresowani dobrą, sprawną, silną Policją.
Oni wręcz nas nie lubią - delikatnie rzecz ujmując...

j
j-23

KGP jak zwykle KŁAMIE .... nawet jak nad czymś pracują i I TAK nie powiedzą o tym aby nie było paniki....
rzecznik odszedł do ABW więc na pewno coś kombinują//jak z L-4//

M
Maksio

są na etatach takich jakie zajmowali przed wyborem na przewodniczącego, to co piszesz to nieprawda, żadnych premii i dodatków!!! ciekawe na czyje zlecenie to napisałeś??

A
Adam

Nie dajcie się panowie w mundurach!
Mimo tego, że służycie skorumpowanej władzy też macie rodziny i w domu jesteście tacy jak większość Polaków.

O
Obserwator

W mojej ocenie przewodniczący i z-cy NSZZ KWP nie powinni być na etatch policyjnych finansowanych ze skarbu Państwa - tylko finansowani ze składek związkowych. Wtedy związki mogą coś zdziałać na rzecz policjantów. W obecnym przykładzie kierownictwo NSZZ jest w dyspozycji KWP na wysokich etatach przeważnie oficerskich i otrzymują kolejne stopnie oficerskie, premie i dodatki stałe i czasowe za "pełnienie służby na rzecz bezpieczeństwa obywateli"!. To jest fajna SŁUŻBA na kilka lat.

l
lol

Yyyyy to są jeszcze związki zawodowe w Policji?

Dodaj ogłoszenie