Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Jest praca, ale dla fachowców

Kazimierz Netka
Stopa bezrobocia w województwie pomorskim w latach 2009-2011
Stopa bezrobocia w województwie pomorskim w latach 2009-2011
Bezrobocie w Pomorskiem maleje, ale wcale nie jest tak różowo. W gremium blisko stu tysięcy ludzi bez pracy osoby bez wykształcenia stanowią około jedną piątą. Jest więc źle, a ma być jeszcze gorzej. Jak przewidują eksperci Business Centre Club, w IV kwartale bieżącego roku na rynku pracy zaznaczy się negatywny wpływ spowolnienia gospodarczego.

Teraz, na początku roku szkolnego można sobie zadać pytanie: dlaczego aż około 20 tysięcy Pomorzan jest bez kwalifikacji? Czy uczyć im się nie chce, czy szkoły zawodowe są niedopasowane do potrzeb przedsiębiorstw. W każdym razie sytuacja jest obecnie taka, że fachowców w Pomorskiem brakuje.

Z informacji, które uzyskaliśmy od Beaty Olszewskiej z Zespołu Komunikacji Społecznej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, wynika, że na koniec ubiegłego roku wolnych było w Pomorskiem 3020 miejsc pracy.

Deficytowe zawody w naszym regionie to np. pracownicy usług osobistych i sprzedawcy, technicy i inny średni personel, robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, a nawet przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy. Albo brakuje osób o wystarczających kwalifikacjach na te stanowiska, albo praca jest tam tak mało atrakcyjna, że nikt nie chce jej podjąć.

Na szczęście, bezrobocie w Pomorskiem spada. Stopa bezrobocia w lipcu 2011 r. wynosiła 11,5 proc. i była na takim samym poziomie jak w lipcu 2010 r., ale niższa od tej, jaka istniała w czerwcu tego roku - 11,6 procent.

W lipcu w porównaniu do miesiąca poprzedniego odnotowano w Pomorskiem spadek ogólnej liczby osób bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Niestety, niektóre aspekty dotyczące tej grupy Pomorzan nie są dobre.

Liczba bezrobotnych w bardzo trudnej sytuacji wyniosła u nas w lipcu prawie 89 tys. W tej liczbie zawiera się m.in. blisko 21 tys. osób młodych do 25 roku życia; kobiet, które nie podjęły racy po urodzeniu dziecka - ponad 10,7 tys., osób powyżej 50 roku życia - 21,8 tys., bez kwalifikacji zawodowych - niemal 31 tys.

Czytaj też: Urzędy pracy bez pieniędzy, a bezrobocie szybko rośnie

Jak informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, w lipcu tego roku zakłady pracy z 5 powiatów (chojnicki, pucki, wejherowski, Gdynia, Słupsk) dokonały zwolnień grupowych w liczbie 14 pracowników (w poprzednim miesiącu zakłady pracy z 6 powiatów zwolniły 144 pracowników).

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki