Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Jak zdobyć pieniądze z programu "Ułatwienie startu młodym rolnikom"?

Edyta Okoniewska
Najmniej 70 proc. premii rolnik musi przeznaczyć na zakup maszyn lub modernizację  gospodarstwa
Najmniej 70 proc. premii rolnik musi przeznaczyć na zakup maszyn lub modernizację gospodarstwa Archiwum
Premię w wysokości 100 tys. zł mogą otrzymać producenci rolni, którzy złożą wnioski w programie "Ułatwienie startu młodym rolnikom". Tegoroczny nabór potrwa do 21 czerwca. O te pieniądze z pewnością warto się starać. Pozwolą one m.in. zmodernizować gospodarstwo czy zakupić nowy sprzęt.

Bezzwrotna premia finansowa na inwestycje w gospodarstwach rolnych przejmowanych przez młodych rolników ma ich zachęcać do podejmowania samodzielnej działalności, ułatwiając przejmowanie lub zakładanie gospodarstw rolnych przez osoby młode o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych.

- Zasady udzielania wsparcia młodym rolnikom w tegorocznym naborze różnią się nieco od tych obowiązujących w ubiegłych latach - mówi Maciej Filipkowski, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kościerzynie. - Najważniejszą z nich jest zwiększenie kwoty pomocy, którą może otrzymać młody rolnik. Teraz premia wyniesie 100 tysięcy złotych, natomiast w poprzednim naborze było to 75 tysięcy złotych. Pozostawiono możliwość skorzystania ze wsparcia osobom, które prowadziły działalność rolniczą. Obecnie jest to 15 miesięcy przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy, wcześniej było to 12 miesięcy.

Z pomocy mogą skorzystać osoby pełnoletnie, które nie ukończyły 40 roku życia. Szacuje się, że w całej Polsce premia będzie mogła trafić do około 3 tys. rolników. O tym, kto będzie szczęśliwcem, zdecyduje liczba zdobytych punktów. Będą one przyznawane na podstawie trzech kryteriów: powierzchnia użytków rolnych - maksymalnie można otrzymać 16 pkt (im większe gospodarstwo tworzy młody rolnik rozpoczynający samodzielną działalność, tym dostanie więcej punktów), wykształcenie młodego rolnika - maks. 5 pkt (im wyższe wykształcenie tym więcej punktów) oraz stopa bezrobocia w powiecie, w którym położone jest gospodarstwo - maks. 5 pkt (w lepszej sytuacji będą rolnicy gospodarujący na terenach, na których panuje wysokie bezrobocie). Warunkiem przyznania pomocy będzie uzyskanie przez rolnika starającego się o premię co najmniej 7 punktów.

- Zainteresowanie premią jest spore - mówi Maciej Filipkowski. - W samym tylko powiecie kościerskim szacujemy, że około 40 rolników spełnia wymagania umożliwiające staranie się o wsparcie. Podczas szkoleń, które organizujemy na terenie powiatu kościerskiego, mówimy uczestnikom o możliwościach związanych z tym działaniem.

ARiMR przygotowała wnioski w wersji elektronicznej, co umożliwia szybkie i poprawne wypełnienie oraz zapisanie wprowadzonych danych. Młody rolnik wypełnia taki wniosek, drukuje go, a także może go zapisać np. na płycie CD/DVD. Wówczas w przypadku konieczności dokonania poprawek czy uzupełnień nie trzeba od nowa wypełniać całego wniosku. Dokument trzeba jednak złożyć w wersji papierowej, w Oddziale Regionalnym ARiMR.
[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki