reklama

Pomorze: Jak rozpoznać u siebie lub dzieci świńską grypę

Kazimierz NetkaZaktualizowano 
Świńska grypa to wyjątkowo podstępna choroba. A/H1N1 może wywołać zwykłe grypowe objawy

Świńską grypą można zarazić się wszędzie, już nie tylko za granicą. Wpatrujmy się z uwagą w zmiany zdrowotne, jakie u nas zachodzą, by w porę zauważyć oznaki, że i nas dotknęła świńska grypa.

Najważniejszymi oznakami zarażenia wirusem świńskiej grypy są osłabienie, nieskorość do jedzenia, kaszel i bardzo wysoka gorączka. Czas rozwoju wirusa świńskiej grypy wynosi około 10 dni. Przypominamy, że ta choroba przenosi się wskutek bliskich kontaktów zakażonej świni z człowiekiem, a także w kierunku przeciwnym. Niestety, wirus przenosi się także z człowieka na człowieka - wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej www.biomedical.pl.

Grypa świń jest zakaźną chorobą układu oddechowego świń, wywoływaną przez wirus grypy typu A - czytamy na stronach internetowych www.wsse.gda.pl - Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz www.gis.gov.pl - Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie. Do niedawna przypadki odzwierzęcych zakażeń tym wirusem były nieczęste. Niestety, teraz potwierdzono także możliwość ich przenoszenia się z człowieka na człowieka.

Objawy grypy świń u ludzi są podobne do tych, które towarzyszą pospolitej grypie sezonowej. Są to np. gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel. U niektórych osób wystąpiły katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.

Po tym rozpoznasz A/H1N1 w swoim organizmie

Początki
Oznaki grypy pojawiają się niemal od razu, w ciągu jednego lub dwóch dni. Do najważniejszych należą: wysoka gorączka (powyżej 38 stopni Celsjusza), dreszcze, suchy (brak osadów śluzu, albo trudności z jego pozbywaniem się) i męczący kaszel, katar, a nawet krwawienia z nosa, silne bóle głowy, bóle mięśni. Charakterystyczne jest uczucie dużego zmęczenia, wyczerpania.

Katar
Pierwszą oznaką, że atakuje nas przynajmniej przeziębienie, mogą być zmiany w nosie. Pojawia się katar. Ta dolegliwość jest charakterystyczna dla zwykłej grypy. Występuje jednak również po zakażeniu wirusem A/H1N1. Jeżeli więc pojawia się katar, już powinieneś być czujny. Jeżeli nie jest to grypa, warto się zabezpieczyć także przed rozwojem choroby.

Bóle
Świńska grypa powoduje też bóle różnych części ciała. Chory może je odczuwać w okolicy uszu. Dokuczają też bóle mięśni nóg, rąk, a nawet kości i stawów łokciowych, kolanowych, barkowych, dłoni. Oczywiście, charakterystyczny jest też mocny ból głowy. Jak przy innych rodzajach grypy atakowane jest też gardło. Po prostu, czujemy się połamani.

Kondycja
Złe samopoczucie towarzyszy różnym chorobom, ale przy świńskiej grypie ten objaw ma bardzo duże znaczenie. U chorego mogą wystąpić nudności, a nawet wymioty. Typowym zjawiskiem jest też pojawianie się biegunki. Pacjent jest zdezorientowany i rozbity. Może stracić przytomność. Dochodzi też do zesztywnienia niektórych mięśni. To zaś może być powodem wystąpienia trudności w poruszaniu się.
U dziecka
W przypadku najmłodszych członków rodzin trzeba być bardzo uważnym. Świńska grypa atakuje dzieci podstępnie. Czasami wydaje się, że dziecko zaczyna zdrowieć, a tu nagle wraca mocniejszy kaszel i gorączka. To sygnał, że dziecko mogło zostać zainfekowane A/H1N1. Niepokojące są też: szybki oddech, niechęć do picia, gorączka oraz wysypka, drażliwość i nerwowość, problemy z chodzeniem i zawroty głowy.
Ślady na ciele

Ślady na ciele
Grypa atakuje wewnątrz naszego organizmu, ale w razie pojawienia się świńskiej, ślady jej są także na powierzchni ciała. U niektórych osób może wystąpić delikatna wysypka na tułowiu, ale też na twarzy i rękach. Warto więc obserwować to, co z nami się dzieje, z naszą skórą. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie te objawy wystarczą do stwierdzenia, że człowiek zapadł na świńską grypę.

Jeśli zachorowałeś, zgłoś się do lekarza!

Jeżeli ktoś zauważy objawy podawane w prasie, radiu, telewizji, w placówkach służby zdrowia, przez lekarzy, powinien podejść do tego bardzo serio; nie lekceważyć tych oznak, świadczących o możliwości przedostania się wirusa do organizmu.

Pierwszą pomoc w takim razie udzieli lekarz rodzinny, czyli z podstawowej opieki zdrowotnej. Należy więc swe pierwsze kroki skierować do przychodni. Nie udajemy się od razu do szpitala zakaźnego, bo niepotrzebnie zabierzemy czas pracownikom tej placówki, zajmującym się przypadkami o znacznym zagrożeniu. Jeżeli lekarz podstawowej opieki zdrowotnej skieruje nas do szpitala zakaźnego - zostaniemy tam przyjęci i poddani leczeniu.

- Bądźmy jednak spokojni. Bacznie powinniśmy obserwować reakcje swego organizmu zwłaszcza po kontakcie z osobami, które powróciły z zagranicy - radzi dr Andrzej Jagodziński, zastępca państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Gdańsku. - Tak powinniśmy postępować przede wszystkim wtedy, gdy byliśmy blisko człowieka, który wrócił z kraju, w którym zanotowano dużą zapadalność na świńską grypę.

Leczenie lżejszych przypadków odbywa się w domach pacjentów. Takie jest zalecenie ministra zdrowia. Dlatego powinniśmy szczegółowo opowiadać lekarzowi o reakcjach naszego organizmu, byśmy otrzymali właściwą pomoc.

W domu, procedura leczenia A/H1N1 jest taka sama, jak przy grypie sezonowej. Lekarz przekazuje domownikom (opiekunom) chorego zalecenia dotyczące troszczenia się o cierpiącego. Informuje o konieczności stosowania podstawowych środków ograniczających szerzenie się zakażeń ( częste mycie rąk, unikanie kontaktów twarzą w twarz, zasłanianie ust podczas kaszlu i kichania).

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie