Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Instytut Badań Edukacyjnych zbada czas pracy nauczycieli

Daria Jankiewicz
Dariusz Gdesz
Po publikacji najnowszego raportu "Education at a Glance 2011", przygotowanego przez OECD, czyli organizację zrzeszającą 34 najlepiej rozwinięte gospodarki świata, w środowisku polskich nauczycieli rozpętała się prawdziwa burza. Z badań wynikało bowiem, że nasi nauczyciele pracują najkrócej na świecie.

Wyliczono, że rocznie spędzają przy tablicy 489 godzin, co w przeliczeniu na jeden dzień daje 2 godziny zegarowe i 42 minuty. Średni czas pracy nauczycieli w innych państwach Europy wyliczono na 779, a w Stanach Zjednoczonych na 1100 godzin rocznie.

Pomorze: Nauczyciele po wakacjach mają depresję?

- W ten sposób może powiedzieć tylko osoba, która nie wie, o czym mówi. Takie informacje są bardzo krzywdzące dla nauczycieli - stwierdza Wiesław Kosakowski, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej w Gdyni. Przyznaje, że na pewno są nauczyciele, którzy odpracowują tylko 18 godzin tygodniowo przy tablicy, ale zaznacza, że takie sytuacje zdarzają się w każdym zawodzie. - Nauczyciele, którzy pracują w mojej szkole, to co robią, robią z prawdziwą pasją. Dużo czasu poświęcają na przygotowanie się do lekcji, na przykład w przypadku zajęć prowadzonych w języku angielskim jest to konieczne. Poza przygotowywaniem zajęć i sprawdzaniem klasówek, przygotowują olimpijczyków i prowadzą zajęcia dodatkowe. Wielu z nich pracuje nawet w soboty i niedziele. Gdyby tak zliczyć ich czas pracy, pewnie wyszłoby więcej niż 50 godzin - mówi Kosakowski.

O słynnym raporcie, który wywołał taką burzę, w piątek, w Dniu Edukacji Narodowej, wspomniał także premier Donald Tusk. - Ostatnio głośno było o krzywdzącym, zagranicznym raporcie dotyczącym czasu pracy polskich nauczycieli. Tak jak każdy, kto cokolwiek wie o realiach naszych szkół, mam swoje zdanie na ten temat. I wy je znacie - powiedział Donald Tusk w specjalnym wystąpieniu do nauczycieli.

Pomorze: Niepokojące wnioski CKE w sprawie nauki trzecioklasistów

Magdalena Kaszulanis, rzecznik Związku Nauczycielstwa Polskiego, przyznaje, że już od trzech lat związek bardzo zabiegał o to, aby przeprowadzić kompleksowe badanie, które dałoby rzetelny obraz rzeczywistego czasu, jaki nauczyciele poświęcają na pracę.

- W obliczu wyników badań, które obiegły ostatnio całą Polskę i wstrząsnęły środowiskiem nauczycieli, tym bardziej się cieszymy, że zostanie ono w końcu przeprowadzone - mówi.

Ogólnopolskie badanie czasu i warunków pracy nauczycieli rozpocznie się bowiem już w listopadzie i ma potrwać do października przyszłego roku. Przeprowadzi je Instytut Badań Edukacyjnych. Nad przygotowaniem badania pracowali nie tylko eksperci z instytutu, ale także związki zawodowe nauczycieli, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej i badacze edukacyjni.

Pomorze: Nauczyciele zmierzą czas swojej pracy

Badanie będzie przeprowadzone w ponad 1300 szkołach w całej Polsce i ma objąć 8 tys. nauczycieli ze szkół podstawowych, gimnazjum, liceów ogólnokształcących i profilowych oraz ponadgimnazjalnych szkół zawodowych.

- Nauczyciele wykonują wiele czynności, które nie są dla innych widoczne. Jestem przekonana, że gdy zostaną one zliczone, okaże się, że nauczyciele pracują więcej niż 40 godzin tygodniowo - mówi Kaszulanis.

Franciszek Potulski, były wiceminister edukacji, uważa, że porównywanie polskiego systemu edukacji z systemami obowiązującymi w innych krajach nie jest właściwe. - Skoro np. w USA stawia się głównie na rozwiązywanie testów, a nie na wiedzę ogólną, to jak to porównywać z Polską? - pyta.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki