Pomorze: Gospodarka zwalnia tempo, brakuje inwestycji, pracy nie przybywa

Kazimierz NetkaZaktualizowano 
Rosną przeładunki  drobnicy w trójmiejskich portach
Rosną przeładunki drobnicy w trójmiejskich portach materiały prasowe
Choć są firmy, które się rozwijają i zwiększają zatrudnienie, w Pomorskiem, doskwierają większe problemy z pracą - taki jest obraz gospodarki województwa w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku. Analizy dokonał Urząd Statystyczny w Gdańsku. Z danych wynika, że tragicznie nie jest, ale nie widać też oznak, aby w najbliższych miesiącach nastąpiło ożywienie. Może być wręcz odwrotnie. Mieszkańcy oraz samorządy będą zaciskać pasa.

A jak to widzą reprezentanci pomorskich pracodawców?
- Z analiz statystycznych wynika, że w Pomorskiem w wielu gałęziach gospodarki jest teraz gorzej niż przed rokiem. Ta sytuacja może się pogłębiać, zwłaszcza w budownictwie - ocenia Maciej Dobrzyniecki, wiceprezes zarządu Business Centre Club, kanclerz Loży Gdańskiej BCC. - Dotychczas, koniunktura w tej branży w Pomorskiem była stymulowana np. inwestycjami związanymi z Euro czy dużymi projektami zasilanymi programami Unii Europejskiej. Potrzebne są zmiany. Z jednej strony cieszy fakt, że w Pomorskiem pozostało jeszcze kilka dużych projektów typu Kolej Metropolitarna, jednak w pozostałych regionach nakłady inwestycyjne spadają i to zarówno te oparte o finansowanie samorządowe jak i z budżetu państwa. Bez rosnącego współczynnika inwestycji infrastrukturalnych trudno będzie zapewnić podniesienie konkurencyjności pomorskiego regionu jak i całej gospodarki.

BCC chce zaradzić problemom i organizuje "okrągły stół budownictwa", przy którym oprócz zainteresowanych firm, branżowych specjalistów zasiądzie minister infrastruktury Sławomir Nowak.
- Użycie w komunikacie dotyczącym 2012 roku sformułowania "dalsze spowolnienie" uważam za zbyt daleko idące - stwierdza Zbigniew Canowiecki, prezes zarządu Pracodawców Pomorza. - Można ewentualnie aktualną sytuację określić jako spowolnienie dynamiki gospodarczej w niektórych gałęziach gospodarki. W pierwszych trzech kwartałach br. odnotowaliśmy bowiem w województwie wzrost produkcji sprzedanej przemysłu chociaż wzrost był wolniejszy niż w roku ubiegłym, ale wyższy od notowanego w kraju. Produkcja budowlano - montażowa ukształtowała się powyżej poziomu ubiegłorocznego. W okresie styczeń - wrzesień br. przekazano do użytkowania o blisko 25 proc. mieszkań więcej niż przed rokiem. Sprzedaż detaliczna rosła, chociaż dynamika słabnie. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw utrzymuje się. Tylko obroty w portach morskich są niższe niż w ubiegłym roku.

Obroty ładunkowe w portach morskich województwa także spadły i wyniosły 26,1 mln ton, co stanowiło spadek w stosunku do analogicznego okresu ub. roku o 5 proc. (w kraju zanotowano spadek o 2,2 procent). Największy spadek odnotowano w przeładunkach ładunków masowych ciekłych - o 26,9 procent, w tym szczególnie ropy naftowej (spadek o 34,9 procent). Pocieszającym jest wzrost przeładunków drobnicy.
- Kontenerów dużych - o 15,1 procent oraz pozostałych ładunków drobnicowych - o 22,6 procent - informuje Zbigniew Pietrzak, rzecznik prasowy Urzędu Statystycznego w Gdańsku.

Jednak, spowolnienie gospodarcze wyraźnie daje się we znaki na pomorskim rynku pracy. Stopa bezrobocia od początku roku w kolejnych miesiącach przekraczała poziom ubiegłoroczny - informuje Zbigniew Pietrzak. - W końcu września br. wyniosła 12,4 procent i była o 0,7 punktu procentowego wyższa niż rok wcześniej.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

polecane: 60 Sekund Biznesu: W internecie jest wygodniej i większy wybór.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 8

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nairam

Toż przecież od dawna już wiadomo, że do tych inwestycji co roku będziemy dopłacać miliony - na chwałę wiekopomnego
P. Adamowicza!

K
Krytyk

wcale nie jestem na Ciebie zły - wprost przeciwnie - że mówisz to co już nie raz pisałem - no rozumie się - bez tego Twojego ostatniego słowa.

P
Polihistor

Duży!

P
Piotr

Na pewno to ktos z PiS zamieszał i dlatego jest to spowolnienie. Co? Nie rządzą i nie rządzili w 3mieście?? Na pewno ktos się znajdzie. O! Jaworski! No ten nam tak spowolnił gospodarkęi jeszcze śmie się wymądrzać.
Stocznie? No to przecież PiS je wykończył. Że jakiś inwestor z Kataru? Oczywiście wszysrko było umówione, tylko ten rząd Kaczyńskiego to zepsuł. Nie rządził wtedy? TO nic, jakos ludziom wmówimy. że jest winny. Zresztą zawsze jest winny :)

P
Polihistor

też mogą być elementem gospodarki - i to jakim!
Trzeba wszakże wiedzieć, po co (i za ile) się je buduje i jak się je zamierza wykorzystać.
To znaczy widzieć rzeczy kompleksowo. Nie - jak straszni mieszczanie Tuwima - "wszystko oddzielnie".

z
zly

zaplesnialym prezydentom nalezy jak najszybciej podziekowac za ich zaangazowanie w bezsensowne inwestycje / stadiony , muzea , teatry itp / . Numer 1 to : GOSPODARKA !!! - barany !

P
Polihistor

No, to go mata!
A zażalenia piszta do samych siebie.
Może będzie to - wreszcie! - przyczynek do refleksji?

l
ludwik

Nie możliwe - pod rządami i w mateczniku Platformy Obywatelskiej? Należy "wymienić" prezesa Urzędu Statystycznego w Gdańsku.

Dodaj ogłoszenie