Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Godzina dla Ziemi - zgasło światło!

Anna Werońska
W sobotę światło zgaśnie m.in. w Ratuszu Staromiejskim
W sobotę światło zgaśnie m.in. w Ratuszu Staromiejskim Archiwum
130 krajów, setki polskich miejscowości, tysiące osób, szkoły, przedsiębiorstwa, kościoły wzięło w sobotę udział w akcji "Godzinie dla Ziemi", organizowanej przez WWF. Odbędzie się ona w sobotę 26 marca, po raz czwarty w Polsce. Początek o godzinie 20.30. Jeszcze można zgłosić udział w tej międzynarodowej akcji, a nawet zrobić coś więcej niż tylko symbolicznie zgasić światła na godzinę - zachęcają organizatorzy. Gdańsk i Starogard Gdański są wśród miast województwa pomorskiego najliczniej reprezentowanych w tej akcji.

- Bez względu na zamieszkiwaną przez nas szerokość geograficzną każdy ma taki sam wpływ na stan środowiska naturalnego na Ziemi - mówi Małgorzata Kosowska z WWF Polska.

- Gdy odbywały się pierwsze edycje "Godziny dla Ziemi WWF", zachęcaliśmy do symbolicznego zgaszenia światła w celu wyrażenia troski o naszą planetę. Proponujemy, by w tym roku dodatkowo spróbować zmienić nieco nasze nawyki, rezygnować z niektórych poczynań bez straty dla nas samych, a z korzyścią dla środowiska.

Co możemy zrobić? Przesiąść się np. z samochodu na rower, skorzystać z komunikacji miejskiej zamiast z auta, wyłączyć światło lub urządzenie pobierające energię, gdy nie jest nam bardzo potrzebne, segregować śmieci, odzyskując z nich surowce wtórne. Podjęcie takich zobowiązań, wykonanie tych czynności nie wymaga wielkich wyrzeczeń. Każdy mógł wziąć udział w tej akcji i podjąć zobowiązanie - dzięki wyjątkowej aplikacji z pandą na profilu WWF na Facebooku.

"Godzina dla Ziemi WWF" jest obecnie największą globalną akcją na rzecz ochrony środowiska. Po raz pierwszy odbyła się w 2007 roku w Sydney. Od tego czasu rozrosła się do rozmiarów wielkiej manifestacji. W tym roku przyłączyły się do niej największe światowe metropolie, ponad 750 najbardziej znanych budynków na całym świecie zgasi zewnętrzne oświetlenie. W sobotę wieczorem w mroku pogrążą się na godzinę takie obiekty jak m.in. London Eye, wieża Eiffla w Paryżu, Sky Tower w Auckland, wodospad Niagara, czy też Harbour Bridge i Opera House w Sydney. Każdy może wciąż przyłączyć się do tej akcji. Zapisy na stronie www.wwf.pl/godzinadlaziemi. WWF jest jedną z największych organizacji ekologicznych, zrzesza ponad 5 mln członków z ponad 100 krajów.

Tam będzie nieco ciemniej

Zgłoszenia udziału w akcji wciąż wpływają do WWF Polska.

- 26 marca w Gdańsku na godzinę zgasły: Złota Brama, Dwór Artusa, Ratusz Głównego Miasta, Zielona Brama, kościół św. Jana, bazylika Mariacka z kaplicą królewską, kościół św. Katarzyny, kościół św. Brygidy, Ratusz Staromiejski, Wielki i Mały Młyn - informuje Anna Dobrowolska z biura prasowego kancelarii prezydenta Gdańska.

W Starogardzie Gd. nieoświetlone były np. Urząd Miasta, ratusz na Rynku, pomnik Adama Mickiewicza, kościół farny pw. św. Mateusza, kościół pw. św. Wojciecha, pomnik św. Wojciecha, kościół pw. Najświętszej Marii Matki Kościoła, mury obronne wraz z basztami, Muzeum Ziemi Kociewskiej.

Do rejestru akcji zapisały też Brusy, Bytów, Chojnice, Człuchów, Dzierzgoń, Gdynia, Gniewino, Kartuzy, Kościerzyna, Kwidzyn, Lębork, Malbork, Miastko, Nowy Dwór Gdański, Pelplin, Pruszcz Gd., Puck, Reda, Słupsk, Sopot, Tczew, Ustka, Wejherowo, Władysławowo, Żukowo.

Wieczór bez świateł można było spędzić przy świecach, np. w niektórych hotelach, także w Sopocie - dowiadujemy się od Anny Bojanowskiej, specjalistki ds. marketingu w jednym z takich obiektów. Zaplanowano tam również ekologiczne menu oraz muzykę unplugged na żywo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki