Pomorze. Gdzie na świąteczną wycieczkę

Kamila GrzenkowskaZaktualizowano 
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Pokaz wydobywania torfu, z którego dawniej budowano domy Archwium
Przedstawiamy największe atrakcje Pomorza, które warto zobaczyć

GDAŃSK
- Centrum Hewelianum (Góra Gradowa - wzgórze powyżej dworca PKS i PKP w Gdańsku) otwarte w Wielką Sobotę, wielkanocną niedzielę i poniedziałek, w godz. 9-16, wystawa "Wehikuł czasu", wstęp bezpłatny. Z Góry Gradowej roztacza się piękny widok na panoramę Gdańska.
- Muzeum Bursztynu (Targ Węglowy 26), Dwór Artusa (Długi Targ), Dom Uphagena (ul. Długa 12) - otwarte w poniedziałek wielkanocny w godz. 11-16 (kasy do godz. 15.30), bilety - normalny 10 zł, ulgowy - 5 zł, we wtorek poświąteczny nieczynne.
- Ogród Zoologiczny w Oliwie (ul. Karwieńska 3) - otwarte w Wielką Sobotę i niedzielę wielkanocną w godz. 11-17 (kasy do godz. 16), w poniedziałek wielkanocny w godz. 9-17 ( kasy do godz. 16). Bilety - normalny 12 zł, ulgowy 6 zł.
- Kuźnia Wodna w Oliwie (ul. Bytowska 1A) - muzeum czynne w poniedziałek wielkanocny w godz. 11-15. Bilety - normalny 5 zł, ulgowy 2,50 zł.
- Pachołek w Oliwie - wspaniały widok na cały Gdańsk i Zatokę Gdańską. Najłatwiej trafić tam idąc ulicą Spacerową w kierunku obwodnicy. Pierwsze wzgórze po prawej stronie to właśnie Pachołek.

GDYNIA
- Akwarium Gdyńskie, al. Jana Pawła II 1. Czynne: w Wielką Sobotę w godz. 9-15 (kasa do godz. 14.30), w niedzielę - nieczynne, w poniedziałek w godz. 9-19. Ceny biletów: normalny 14 złotych, ulgowy - 9 złotych
- Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
Czynne: sobota w godz. 10-14, poniedziałek w godz. 10-17. Stała wystawa: "Gdynia - urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem". Czasowe wystawy: "Symbolika Niepodległości. 3 Maja 1791 - sierpień 1980" (poziomy 2 i 3 ) oraz "Oblicze morza. Wystawa malarstwa i tkaniny ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni" (poziom 1).
Bilety: normalny - 7 zł, ulgowy - 4 zł.
- Domek Abrahama, ul. Starowiejska 30 - sobota i niedziela - nieczynny, poniedziałek w godz. 10-16. Można obejrzeć stałą wystawę "Zanim powstało miasto, Gdynia i jej mieszkańcy przed 1926 r.". Bilet normalny - 2 zł, ulgowy - 1 zł.
- Wieże widokowe
- Na górze Donas (206 m n.p.m.) w dzielnicy Dąbrówka
Maszt telefonii komórkowej z tarasem widokowym 26 m nad ziemią i 231 m n.p.m. Można dojść na kilka sposobów. Najkrótszy - z pętli autobusowej przy ul. Miętowej (około 1 km). Trasa oznakowana jest kolorem żółtym. Wieża udostępniona dla zwiedzających bezpłatnie od kwietnia do października, w godz. 8-18. Przy złej pogodzie może być zamknięta.
W Wielkim Kacku przy ul. Spółdzielczej
50-metrowa wieża telekomunikacyjna z tarasem widokowym na wysokości 28 m. Taras jest czynny od 1 kwietnia do 31 października w godz. 8-18. Jednocześnie przebywać może na nim do 20 osób. Wejście jest dozwolone tylko przy dobrych warunkach pogodowych. Wstęp jest bezpłatny.
Można dojechać tam od ul. Wielkopolskiej, skręcając w ul. Spokojną i dalej polną drogą do ul. Spółdzielczej.
- Góra św. Mikołaja, zwana Świętą Górą, w Chyloni. Stoi nieopodal SP nr 10, przy ul. Morskiej.
- Stanowisko Artyleryjskie 11. Baterii Stałej w Redłowie Dojść można tam od strony Polanki Redłowskiej, kierując się strzałkami (początek przy pomniku Baden-Powella)
- Kamienna Góra. Rozpościera się z niej niezapomniany widok na Zatokę Gdańską.

SOPOT
- Molo - można po nim spacerować przez całą dobę, także w czasie świąt. Co ważne, wstęp jest jeszcze bezpłatny.
- Średniowieczne Grodzisko - otwarte w Wielką Sobotę i niedzielę wielkanocną w godz. 10-17. Bilety - 4 zł normalny, 2 zł - ulgowy.
Okolice helu
- Muzeum Obrony Wybrzeża, ul. Helska 16, otwarte w sobotę w godz. 10-16, w poniedziałek wielkanocny czynne w godz. 11-15. W niedzielę wielkanocną nieczynne.
Bilety: 6 zł, ulgowy 4 zł.
- Latarnia w Rozewiu nieczynna, podobnie jak wypożyczalnie sprzętu wodnego (trzeba zabrać swój). Schrony bojowe w jastarnickich lasach nie są otwarte dla zwiedzających.
Okolice Kościerzyny
- Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich czynny w sobotę od godz. 9 do 16, w poniedziałek czynne od godz. 9 do 16. Zamknięte w niedzielę wielkanocną. Wstęp: bilet normalny 10,60 zł, ulgowy 7,50 zł.
W poniedziałek wielkanocny będzie można zobaczyć wystawę "Od palmowej niedzieli do wielkanocnego poniedziałku", przedstawiającą obchody Wielkiego Tygodnia na Kaszubach.
- Skansen Parowozownia w Kościerzynie, czynny w sobotę, niedzielę i poniedziałek od godz. 10 do 18. Wstęp: bilet normalny - 4 zł, ulgowy 3 zł, dzieci do lat 7 wstęp wolny. W skansenie można zobaczyć zabytkowe lokomotywy, parowozy i wagony. Łącznie znajduje się tam ponad dwa tysiące różnego rodzaju eksponatów.
- Zabytkowa aleja drzew Strzelnica w Kościerzynie. Na terenie alei znajdują się około 200-letnie klony, dęby w wieku od 120 do 210 lat oraz 180-letni buk.

Kociewie
- Arboretum Wirty - jeden z najstarszych leśnych ogrodów dendrologicznych w Polsce. Znajduje się w gminie Zblewo (powiat starogardzki). Czynne codziennie od godz. 8 do zmierzchu. Wstęp płatny - 3,50 zł normalny; 1,50 zł ulgowy (młodzież szkolna, studenci za okazaniem ważnej legitymacji); dzieci do lat 5 bezpłatnie. Kontakt pod nr. tel. 058 588 35 79, 608 421 657.

Malbork
- Muzeum Zamkowe czynne w sobotę od godziny 10 do 12 (tereny zamkowe czynne do 14). W poniedziałek od godziny 10 do 15. W niedzielę wielkanocną nieczynne. Ceny biletów: normalny 35 złotych, ulgowy - 20 złotych.
Dla posiadaczy Euro 26: 20 złotych. W ofercie także bilety rodzinne od 75 do 135 złotych. Średniowieczny Zamek w Malborku jest największym w Europie przykładem gotyckiej architektury obronnej.

Okolice Szymbarku

- Gołubieński Ogród Botaniczny, ul. Botaniczna 21, Gołubie, powiat kartuski.
Czynny: sobota w godz. 10-18, niedziela w godz. 12-18, poniedziałek w godz. 12-18. Bilety: 5 zł - dorośli, 3 zł - dzieci i młodzież. W ogrodzie na powierzchni dwóch hektarów zgromadzono ponad 4 tys. gatunków roślin.
- Centrum Edukacji i Promocji Regionu, ul. Szymbarskich Zakładników 12, Szymbark. Czynne w poniedziałek wielkanocny, w godz. 10-17. W sobotę i niedzielę nieczynne.
Bilety dla turystów indywidualnych - 8 zł/osoba, dla grup zorganizowanych - 6,50 zł/osoba. Dzieci do 6 roku życia - wstęp bezpłatny.
W centrum znajduje się m.in. najdłuższa deska świata, dom stojący na głowie i dom Sybiraka, sprowadzony z Syberii.
Sianowo
- Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub w Sianowie. Wielka Sobota: kościół otwarty od 15 do 22, wieczorne ceremonie o godz. 20.
Niedziela wielkanocna - kościół otwarty od godz. 5 do wieczoru, msze św. o godz. 6 (z procesją), 9, 11.
Poniedziałek: kościół otwarty od godz. 6.30

Okolice słupska
- Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Otwarte w Wielką Sobotę w godz. 9-15, wielkanocny poniedziałek w godz. 9-15. Bilet normalny 10 zł, ulgowy 8 zł, grupowy (od 20 osób) 6 zł za osobę, przewodnik 40 zł, zgoda na fotografowanie 10 zł.
- Kraina w Kratę. Muzeum Zagrody Albrechta w Swołowie. Muzeum czynne w godzinach 10-16. Ceny biletów: normalny - 8 zł, bilet ulgowy - 6 zł, bilet zbiorowy (grupy zorganizowane od 20 osób) - 5 zł, oprowadzanie wycieczki z przewodnikiem- 40 zł, dzieci do lat 7 wstęp wolny. Kraina w Kratę to kilkanaście miejscowości na terenie powiatu słupskiego, gdzie zachowały się do dzisiaj słowiańskie chaty wybudowane metodą szachulcową.

Okolice Wejherowa
- Odrestaurowana XVII-wieczna Kalwaria Wejherowska Czynna - bez ograniczeń. Wstęp wolny. Kaszubskie sanktuarium Męki Pańskiej jest wzorowane na jerozolimskiej drodze krzyżowej.
- Gniewino, wieża widokowa "Kaszubskie Oko". Wysokość 33 metry. Czynna w poniedziałek wielkanocny w godz. 12-18.
Ceny biletów: wjazd windą - normalny 9 zł, ulgowy 6 zł,
wejście schodami - normalny 6 zł, ulgowy 4,5 zł.

Współpraca RK, PN, NJ, MW, MJ, KB, JS, HB

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie