Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Gaz z łupków ma być bezpieczny

Agata Grzegorczyk
Wszelkie procesy związane z poszukiwaniem oraz wydobyciem gazu z łupków, jakie planuje spółka BNK, są bezpieczne dla środowiska i nie stanowią zagrożenia dla wód gruntowych - przekonywał wczoraj Martin Robert, wiceprezes firmy. BNK w Polsce ma koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego na terenie 10 tysięcy km kw. pomiędzy Koszalinem, Słupskiem a Bytowem oraz w okolicach Starogardu Gdańskiego.

- Wszędzie, gdzie pracujemy, a mamy bogate doświadczenie zdobyte m.in. w Stanach Zjednoczonych, przywiązujemy ogromną wagę do ochrony środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa pracy - twierdzi Robert. - Naszym priorytetem jest też stały kontakt z lokalną społecznością. Chcemy, by mieszkańcy, na których terenie działamy, dzielili się z nami wszelkimi wątpliwościami co do tego, co robimy, byśmy mogli na bieżąco wszystko wyjaśniać.

Pomorze: Czy gaz z łupków okaże się niewypałem?

Największe obawy mieszkańcy rejonów objętych poszukiwaniami gazu wiążą z bezpieczeństwem wód gruntowych - czy podczas odwiertów eksploracyjnych lub ewentualnej późniejszej eksploatacji złoża ich pokłady nie zostaną zanieczyszczone.

Pomorze: Złoża gazu łupkowego znaleziono w Łebieniu i Lubocinie (FILM)

- By nie było wątpliwości, wyjaśnię może, na czym polega proces wydobycia gazu z łupków. Wykonuje się jeden odwiert pionowy i dopiero po dotarciu do złoża, na głębokości 1-3 tys. metrów, drąży się korytarze boczne. W nich prowadzi się wypłukiwanie gazu wodą pod bardzo dużym ciśnieniem - tłumaczy wiceprezes. - Odwierty pionowe zabezpieczane są stalowymi rurami i atestowanym betonem. Interesujące nas złoża znajdują się dużo głębiej niż pokłady wód gruntowych, leżących zwykle na poziomie ok. 100-200 m pod powierzchnią. Cały proces stymulacji hydraulicznej złoża odbywa się więc na dużo większej głębokości i nie ma żadnych szans, by wypłukiwany gaz przedostał się kilkaset merów wyżej przez pokłady skał - zapewnia Robert.

Gaz łupkowy odmieni gospodarkę Pomorza?

BNK poprzez spółki Saponis Investments i Indiana Investments w Polsce prowadzi prace na sześciu koncesjach. Wykonał już odwierty w Wytownie na koncesji Sławno, w Lęborku na koncesji Słupsk i w Starogardzie Gd. na koncesji noszącej nazwę tegoż miasta. Podczas odwiertów pojawiły się pęcherzyki gazu. Natomiast nie wiadomo jeszcze, ile gazu jest i czy wydobycie byłoby opłacalne. To pokażą dopiero badania laboratoryjne składu wydobytych próbek, które jeszcze nie zostały zakończone.

Lane Energy zaczyna testowe wydobycie gazu łupkowego w Łebieniu koło Lęborka

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki