Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Firmy na potęgę biorą preferencyjne pożyczki z Unii Europejskiej

Kazimierz Netka
Pomorskie jest liderem w wykorzystywaniu pożyczek w ramach JEREMIE. Skorzystało z tego już ponad 1600 mikro i małych firm.

Pomorskie jest liderem w wykorzystywaniu unijnego, pozadotacyjnego wsparcia - zapewnia Dariusz Wieloch, zastępca dyrektora Departamentu Instrumentów Inżynierii Finansowej w Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki temu rodzajowi pomocy, zwanej w skrócie inicjatywą JEREMIE, początkujący przedsiębiorcy mają szanse uzyskania np. pożyczek na preferencyjnych warunkach.

Z pożyczek skorzystało już ponad 1600 mikro i małych firm w Pomorskiem, w skali kraju - 10 tys., a 10-tysięczna umowa została zawarta w Gdańsku. Podpisano ją z przedsiębiorcą z branży motoryzacyjnej. Krzysztof Połczyński, biznesmen, z którym została zawarta 10-tysięczna umowa w skali kraju w ramach inicjatyw JEREMIE, dzięki temu wsparciu zbuduje salon samochodowy i stworzy miejsca pracy.

W Pomorskiem została także zawarta setna umowa z pośrednikiem finansowym działającym w ramach inicjatywy JEREMIE - Bankiem Spółdzielczym w Czersku.
- Bank Spółdzielczy w Czersku podpisał dotychczas dwie umowy na wykorzystywanie pieniędzy w ramach inicjatywy JEREMIE - mówiła Jolanta Fierek, prezes zarządu tego banku. Razem jest to 20 mln zł, co stanowi spory zastrzyk finansowy dla tamtejszego regionu. Dzięki temu wsparcie uzyskują np. zakład zajmujący się fizykoterapią, przedsiębiorstwo obsługujące spływy kajakowe, rozwijają się usługi fryzjerskie i szewskie.

Inicjatywa JEREMIE w Pomorskiem będzie się intensywnie rozwijać. Zdaniem Radomira Matczaka, dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, znacznie więcej mikro i małych firm korzysta ze wsparcia zwrotnego (około 1600) niż uzyskuje dotacje (800 firm). Środki w wysokości 287 mln zł pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Pozadotacyjne instrumenty zwrotne będą miały duże znaczenie w przyszłym okresie unijnego finansowania, w latach 2014-2020. Według Pawła Orłowskiego, wiceministra rozwoju regionalnego, być może będą one stanowić nawet 10 proc. kwoty przeznaczonej na realizację polityki spójności.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki