18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Dziś zakończenie roku szkolnego!

Ewelina Oleksy
Katarzyna Hall weźmie udział w uroczystym zakończeniu roku szkolnego, które odbędzie się w podstawówce w Trąbkach Wielkich
Katarzyna Hall weźmie udział w uroczystym zakończeniu roku szkolnego, które odbędzie się w podstawówce w Trąbkach Wielkich Tomasz Bołt
Blisko 300 tys. uczniów pomorskich szkół w środę pożegna się z nauką i przywita wakacje. Minister edukacji Katarzyna Hall wzięła udział w uroczystym zakończeniu roku szkolnego, które odbędzie się w podstawówce w Trąbkach Wielkich w powiecie gdańskim.

W trakcie uroczystości minister Hall symbolicznie otworzyła plac zabaw powstały w ramach rządowego programu "Radosna szkoła", a także odsłoni tablicę Szkoła Odkrywców Talentów.

Podczas uroczystości wyróżnionym nauczycielom pracującym w szkołach gminy Trąbki Wielkie wręczone zostały Medale Komisji Edukacji Narodowej.

Miniony rok szkolny do najweselszych jednak nie należał. Pod nóż poszły szkoły na terenie całego województwa pomorskiego. Decyzję o likwidacji placówek samorządowcy tłumaczyli zawsze tak samo - niżem demograficznym, który spowodował, że jest za dużo placówek i za dużo nauczycieli, którzy w nich pracują, a za mało uczniów.

Gdańsk: Solidarność jest przeciw likwidacji szkół

Władze Gdańska na liście do likwidacji umieściły osiem placówek. I jak zapowiada prezydent Paweł Adamowicz, to jeszcze nie koniec. - Dalsze redukcje szkół będą najprawdopodobniej po 2014 r. i dotyczy to każdego miasta w Polsce, nie tylko Gdańska. Żadnego samorządu nie stać na utrzymywanie pustych klas - argumentuje Adamowicz.

Gdańscy urzędnicy są głusi na argumenty zrozpaczonych uczniów i ich rodziców, którym przenosiny dzieci do innych szkół są nie w smak. Regularnie odbywają się protesty w obronie likwidowanych placówek, jak na razie żaden jeszcze nie przyniósł efektu. - W takich sytuacjach pod uwagę brane są fakty i argumenty merytoryczne, nie emocje - zaznacza Adamowicz.

Gdańsk nie zmieni decyzji w sprawie likwidacji szkół

Głośnym echem w całej Polsce odbiła się też likwidacja Szkoły Podstawowej w Piekle koło Sztumu. W jej obronę zaangażowała się gdańska Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność. Związkowcy organizowali pikiety, posłowie słali apele - wszystko na nic. Rada Miejska Sztumu przyjęła uchwałę o likwidacji.

Pomorze: Samorządy planują likwidację kilku szkół

Zakończenie roku szkolnego do podsumowań skłoniło też minister Hall. Zdaniem pani minister, najważniejsze zmiany za czasów jej kadencji to wprowadzenie nowej podstawy programowej, obowiązkowej edukacji przedszkolnej 5-latków oraz obniżenie wieku szkolnego z 7 do 6 lat.

- Zmiany te pozwalają dzieciom i młodzieży jak najpełniej rozwijać swoje możliwości. Czynią one szkołę atrakcyjną i podążającą za zmianami w świecie, zbliżają ucznia do szkoły i motywują go do lepszej nauki - mówi Katarzyna Hall. Nowy rok szkolny będzie gorący dla rodziców maluchów. Od 1 września wszystkie 5-latki będą objęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego. Od 2012 r. obowiązek szkolny obejmie natomiast wszystkie 6-latki.

Gdańsk. Miasto chce oddać stare szkoły w zamian za budowę nowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki