Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Dane dzieci mają być pod ochroną

Ksenia Pisera
Dane dzieci muszą być chronione - tak uważa rzecznik praw dziecka
Dane dzieci muszą być chronione - tak uważa rzecznik praw dziecka Fot. Tomasz Bołt
Koniec rozmów na wywiadówkach o dolegliwościach czy sytuacji prawnej dziecka. Przepisy wymagają ochrony tego typu danych i rzecznik praw dziecka domaga się, by były przestrzegane także w szkołach.

- Rodzice proszą mnie o interwencję, gdy nauczyciel rozmawia publicznie na zebraniu o ich dziecku, ujawniając np. jego chorobę lub też gdy rodzice innych uczniów domagają się ujawnienia informacji o chorobie dziecka i szczegółów dotyczących jego leczenia - mówi Marek Michalak, rzecznik praw dziecka - Szkoły, posiadając taką wiedzę w dobrej wierze podejmują rozmowy. Niestety, tym samym, naruszają prawa dziecka do ochrony danych osobowych. Kuratorzy mają obowiązek przypominać by było ono zachowywane.

Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych zwraca uwagę, że przetwarzanie, w tym udostępnianie danych osobowych dzieci uczęszczających do szkół powinno się odbywać na zasadach określonych w powszechnie obowiązujących przepisach. Czyli bezpośrednio między nauczycielami a rodzicami dzieci.

Nauczyciele nie mają obowiązku powiadamiania osób trzecich o prywatnych sprawach wychowanka. Tematy zdrowia i ewentualnego leczenia uczniów, sytuacja prawna rodziców czy sprawy domowe nie mają być omawiane na zebraniach.

- Jeśli będzie taka konieczność będziemy podczas wizytacji w szkołach o tym przypominać - mówi Elżbieta Wasilenko, pomorski kurator oświaty. - Mamy zamieszczoną na stronie internetowej informację przypominającą o ochronie danych osobowych uczniów. Do nas nie dotarły dotychczas żadne zgłoszenia od rodziców o zaniedbaniu tego prawa.

Więcej w czwartkowym papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki