Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Coraz mniejsze zapotrzebowanie na ławników

Anna Szałkowska, TS
W tczewskim sądzie zmniejszono zapotrzebowanie na ławników o ponad połowę
W tczewskim sądzie zmniejszono zapotrzebowanie na ławników o ponad połowę Archiwum
Spada zapotrzebowanie na ławników. To spóźniony efekt zmiany przepisów, które weszły w życie w 2007 roku.

- Porównując zapotrzebowanie na ławników zgłaszane przez prezesów sądów rejonowych w obecnie trwającej kadencji, a tej nadchodzącej, zmniejszyło się ono o ok. 30 procent - mówi sędzia Tomasz Adamski, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku. - W 2007 potrzebnych było 1184 ławników, teraz 713. Skąd taka różnica? Przyczyna tkwi w zmianie przepisów, które ograniczyły udział ławników w procesie orzekania, szczególnie w przypadku wydziałów karnych przy sądach rejonowych. Co prawda, przepisy te weszły w życie w lipcu 2007 roku, a więc w roku, gdy odbywały się wybory na ławników, ale już po czasie, gdy prezesi sądów okręgowych byli zobligowani do rozpoczęcia związanej z tym procedury. Te zmiany nie mogły być zatem wówczas wzięte pod uwagę.

Gdynia: Szwedzcy ławnicy odwiedzili gdyńskich policjantów

O ile cięcia dotyczące liczby ławników widać w okręgu gdańskim, o tyle już w słupskim są nieznaczne. Teraz jest tam 276 ławników, a zapotrzebowanie na kolejną kadencję zgłoszono na poziomie 255.

Pruszcz Gdański: Można zgłaszać kandydatów na ławników sądowych

Niezależnie od liczb, to z sądów wychodzi informacja, ilu ławników im potrzeba. I właśnie sądy, szczególnie te rejonowe, zmniejszyły swoje zapotrzebowanie. - W naszym przypadku zmiany są dość wyraźne - przyznaje Elżbieta Cichon, prezes Sądu Rejonowego w Tczewie. Ławnicy orzekali głównie w wydziale rodzinnym i nieletnich. Dlatego z 59 zmniejszyliśmy zapotrzebowanie do 20 ławników.

Zapotrzebowanie na liczbę ławników podają najpierw prezesi sądów rejonowych do sądów okręgowych, a prezesi tych ostatnich informują samorządy o potrzebach do końca maja. Samorządy muszą wybrać ławników na sesjach do końca października, jednakże kandydatury są zbierane do 30 czerwca.

Proces ws. Grudnia`70 musi ruszyć od nowa, ponieważ zmarł ławnik

Co ciekawe, i tym razem Ministerstwo Sprawiedliwości zafundowało zmiany w przepisach w okresie wyborczym. Zmiana ustawy o ustroju sądów powszechnych wejdzie bowiem w życie 14 czerwca 2011 r. Stąd też zamieszanie wśród samorządów, kiedy informować o wyborach. Jedne, jak Gniew, rozpoczęły to już w maju, inne (jak Gdynia) opublikowały ogłoszenie 1 czerwca. Gdańsk zaś czeka, aż ustawa wejdzie w życie.

- Monitorujemy informacje o nowej ustawie i informujemy chętnych, żeby poczekali na jej uprawomocnienie - tłumaczy Dariusz Wołodźko z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Na stronie rady ukaże się informacja, jakie dokumenty kandydat powinien przygotować. Do czasów uprawomocnienia się ustawy, nie będziemy jednak przyjmować wniosków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki