Pomorze chce wejść na arabskie rynki

  Pomorze chce wejść na arabskie rynki

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Nie tylko w Ameryce, Europie Zachodniej, Japonii, ale również w krajach arabskich będzie się promować województwo pomorskie. Z taką inicjatywą wystąpiły Międzynarodowe Targi Gdańskie i pragną na zrealizowanie tego przedsięwzięcia uzyskać dofinansowanie unijne. Samorząd województwa popiera ten pomysł.
  Szlak z Pomorskiego na Bliski Wschód mają przetrzeć firmy jubilerskie. Przebojem handlowym ma być bursztyn. Zaoferujemy Arabom "złoto" Bałtyku, oprawione w srebro.

  - Takie przedsiębiorstwo jak MTG musi dobrze żyć z branżami gospodarki i pomagać im, jeżeli jest to możliwe - mówi Andrzej Spiker, prezes zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich. - Coraz większe problemy mają nasze firmy związane z bursztynnictwem.
  Kłopoty są spowodowane między innymi kryzysem w Ameryce i Europie Zachodniej. Postanowiliśmy więc, z Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza, zorganizować akcję promocyjną w krajach Bliskiego Wschodu. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie tej akcji z funduszy unijnych, z zasobów Regionalnego Programu Operacyjnego.

  Koszt pomorskiej promocji na Bliskim Wschodzie wyniesie około 400 tys. zł. Ćwierć miliona ma pochodzić z dotacji, a ponad 100 tys. zł dadzą Międzynarodowe Targi Gdańskie.

  Przedsięwzięcie to będzie zrealizowane jeszcze w bieżącym roku. Promocyjne akcje zostaną przeprowadzone m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kuwejcie, Arabii Saudyjskiej - dowiadujemy się od prezesa Andrzeja Spikera. W krajach Bliskiego Wschodu jest zainteresowanie biżuterią srebrną z bursztynem. Potem, gdy już szlak biznesowy znad Zatoki Gdańskiej na Półwysep Arabski zostanie przetarty, mogą u Arabów spróbować szczęścia przedsiębiorstwa z innych branż pomorskiej gospodarki.

  W Międzynarodowych Targach Gdańskich koncentruje się życie gospodarcze Pomorza. Tam też najszybciej zauważa się wahnięcia kryzysowe. Mimo spodziewanych trudności i spowolnienia gospodarczego Międzynarodowe Targi Gdańskie osiągają sukcesy. W bieżącym roku znowu wypracowały duży zysk. Planują budowę nowego centrum wystawienniczo-kongresowego, bo w halach przy ul. Beniowskiego brakuje już miejsc.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo