Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Ceny prądu nie wzrosną o 40 proc.?

Jacek Klein
Według Urzędu Regulacji Energetyki 15 mln gospodarstw domowych nie musi obawiać się 40-procentowych podwyżek cen prądu. Ostatnio pojawiły się doniesienia, że rynek energii może zostać całkowicie uwolniony z początkiem przyszłego roku, co spowodowałoby właśnie taki wzrost cen, podobnie jak po uwolnieniu ich pięć lat temu dla firm.

- Stanowisko prezesa Urzędu Regulacji Energetyki jest niezmienne. Powtarzamy, że przy tym stanie rynku, przy obecnych regulacjach i konkurencji, jaką teraz mamy, decyzja o uwolnieniu grupy G, czyli gospodarstw domowych, jest na razie niemożliwa - powiedziała Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki dla newseria.pl.

Uwolnienie jest niemożliwe, ponieważ nie są spełnione konieczne ku temu warunki. Chodzi o ochronę tzw. odbiorców wrażliwych, czyli tych, którzy mogą mieć problem z opłacaniem rachunków. Regulacje tej kwestii znajdują się w dopiero przygotowywanej ustawie Prawo energetyczne, jednak nie zostało ustalone, w jaki sposób pokryć koszty ochrony. Drugim warunkiem do spełnienia jest zapewnienie odbiorcom możliwości zawierania jednej umowy i płacenia jednego rachunku, zarówno za zużycie prądu, jak i jego dostawy przy zmianie sprzedawcy energii. Trzecim jest powołanie instytucji sprzedawcy awaryjnego, np. w przypadku bankructwa dotychczasowego.

Nie wiadomo, kiedy zakończą się prace nad wprowadzaniem odpowiednich przepisów, zatem nie wiadomo także, kiedy rynek zostanie uwolniony. Poza tym nawet jeśli warunki zostaną spełnione, URE zbada najpierw, czy na uwolnienie cen pozwala poziom konkurencji między firmami energetycznymi. Głośniewska podkreśla, że grożenie 40-procentowymi podwyżkami cen prądu po uwolnieniu cen jest bezpodstawne.

Prędzej czy później ceny prądu dla odbiorców indywidualnych przestaną być regulowane. Ich wzrost o 40 proc. byłby jednak poważnym problemem, ponieważ uderzyłby mocno w finanse gospodarstw domowych. Mniej pieniędzy na konsumpcję mogłoby przyhamować i tak niewielki wzrost gospodarczy Polski, utrzymujący się do tej pory właśnie dzięki wydatkom rodzin.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki